• BIST 116.993
 • Altın 162,400
 • Dolar 3,8035
 • Euro 4,6416
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 5 °C
 • İzmir 11 °C

ASKERİ ALANLAR YAPILAŞMAYA AÇILACAK MI?

Necati Yılmaz

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, büyüklüğü yaklaşık 40 milyon metrekareyi bulan Başkent’teki askeri yeşil alanların yapılaşmaya açılacağı iddialarını TBMM’ye taşıdı. Başbakan Binali Yıldırım’a bu alanların yapılaşmaya açılması konusunda alınan bir karar olup olmadığını soran Yılmaz, “Bunun Ankara için kentsel darbe niteliği taşıdığı değerlendirmeleri karşısında hükümetin bu konuya yaklaşımı ne yöndedir?” diye sordu.

ANKARA’NIN YÜZÖLÇÜMÜNÜN YÜZDE 13’Ü

Yılmaz, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin basına da yansıyan çalışmasına göre, Başkent’teki yeşil askeri alanların büyüklüğünün yaklaşık 40 milyon metrekareye denk geldiğinin hesaplandığını anımsattı. Bu çalışmaya göre Başkent’in yüzölçümünün yaklaşık yüzde 13’ünün askeri alanlardan oluştuğunu kaydeden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Tüm yurttaşlarımız, başta Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmak üzere meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, askeri alanların yapılaşmaya açılmasına ve rant anlayışıyla hareket edilmesine tepki göstermektedir. Yaklaşık 26 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip Akıncılar Üssü, Etimesgut Zırhlı Birlikleri ve Mamak Askeri Muharebe Okulu’nun taşınmasının gündemde olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu alanların kent dışına taşınması durumunda çok ciddi yapılaşma tehdidi altında kalacağını savunmuştur.”

ALINAN BİR KARAR VAR MI?

Ankara’daki askeri alanların büyüklüğünün her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere açıklanmasını isteyen Yılmaz, bu alanların ne kadarlık bölümünü yeşil alanların oluşturduğunu sordu. Yılmaz, Başkent’teki askeri alanların yapılaşmaya açılması konusunda alınan bir karar olup olmadığının açıklanmasını isteyerek, “Varsa bu karar hangi kurum tarafından, hangi tarihte alınmıştır?Askeri alanların yapılaşmaya açılması konusunda ilgili kurumlar tarafından oluşturulan bir plan var mıdır? Varsa ilk aşamada hangi bölgenin yapılaşmaya açılması öngörülmektedir?” sorularını yöneltti.

MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN GÖRÜŞ ALINDI MI?

CHP’li Yılmaz, Akıncılar Üssü, Etimesgut Zırhlı Birlikleri ve Mamak Askeri Muharebe Okulu’nun taşınacağı iddialarının doğru olup olmadığının açıklanmasını talep ederek, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Bu iddialar doğru ise taşınma durumunda bu bölgelerin nasıl değerlendirilmesi planlamaktadır?

-Askeri yeşil alanların Ankara için “nefes kaynağı” olduğu dikkate alındığında, bu alanların nasıl değerlendirilmesi öngörülmektedir?

-Başkent’teki askeri ve yeşil alanlarla ilgili olarak meslek örgütlerinden görüş alınmış mıdır? Alınmadıysa bundan sonraki süreçte alınması düşünülmekte midir?

-Askeri alanların yapılaşmaya açılmasının Ankara için kentsel darbe niteliği taşıdığı değerlendirmeleri karşısında hükümetin bu konuya yaklaşımı ne yöndedir?

-Başkent’teki askeri alanların yeşil koridordaki işlevinin korunması düşünülmekte midir? Askeri yeşil alanların imara açılması durumunda Ankara’daki kişi başına düşen yeşil alan miktarı oranı ne olacaktır?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

            Aşağıdaki sorularımın Başbakan Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                           Necati YILMAZ

        Ankara Milletvekili

           

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin basına da yansıyan çalışmasına göre, Başkent’teki yeşil askeri alanların büyüklüğünün yaklaşık 40 milyon metrekareye denk geldiği hesaplanmıştır. Aynı çalışmada, Ankara’nın yüzölçümünün yaklaşık yüzde 13’ünün askeri alanlardan oluştuğu belirtilmiştir.

Tüm yurttaşlarımız, başta Mimarlar Odası Ankara Şubesi olmak üzere meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, askeri alanların yapılaşmaya açılmasına ve rant anlayışıyla hareket edilmesine tepki göstermektedir. Yaklaşık 26 milyon metrekarelik bir büyüklüğe sahip Akıncılar Üssü, Etimesgut Zırhlı Birlikleri ve Mamak Askeri Muharebe Okulu’nun taşınmasının gündemde olduğunu ifade eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bu alanların kent dışına taşınması durumunda çok ciddi yapılaşma tehdidi altında kalacağını savunmuştur. Bu çerçevede;

 1. Ankara’daki askeri alanların büyüklüğü her biri ayrı ayrı gösterilmek üzere ne kadardır? Bu alanların ne kadarlık bölümünü yeşil alanlar oluşturmaktadır?
 2. Başkent’teki askeri alanların yapılaşmaya açılması konusunda alınan bir karar var mıdır? Varsa bu karar hangi kurum tarafından, hangi tarihte alınmıştır?
 3. Askeri alanların yapılaşmaya açılması konusunda ilgili kurumlar tarafından oluşturulan bir plan var mıdır? Varsa ilk aşamada hangi bölgenin yapılaşmaya açılması öngörülmektedir?
 4. Akıncılar Üssü, Etimesgut Zırhlı Birlikleri ve Mamak Askeri Muharebe Okulu’nun taşınacağı iddiaları doğru mudur? Doğru ise taşınma durumunda bu bölgelerin nasıl değerlendirilmesi planlamaktadır?
 5. Askeri yeşil alanların Ankara için “nefes kaynağı” olduğu dikkate alındığında, bu alanların nasıl değerlendirilmesi öngörülmektedir?
 6. Başkent’teki askeri ve yeşil alanlarla ilgili olarak meslek örgütlerinden görüş alınmış mıdır? Alınmadıysa bundan sonraki süreçte alınması düşünülmekte midir?
 7. Askeri alanların yapılaşmaya açılmasının Ankara için kentsel darbe niteliği taşıdığı değerlendirmeleri karşısında hükümetin bu konuya yaklaşımı ne yöndedir?
 8. Başkent’teki askeri alanların yeşil koridordaki işlevinin korunması düşünülmekte midir? Askeri yeşil alanların imara açılması durumunda Ankara’daki kişi başına düşen yeşil alan miktarı oranı ne olacaktır?
Bu yazı toplam 477 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim