• BIST 115.147
 • Altın 163,118
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 13 °C

BAŞKENT'TEKİ YIKIMLAR CUMHURİYET'İN İZLERİNİ SİLMEK İÇİN Mİ?

Necati Yılmaz

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’nın mimarisinin “kısır” olduğu, bunu aşmak için Selçuklu ve Osmanlı mimarisini yansıtan eserlerle donatılmasına karar verildiğine yönelik açıklamalarını TBMM gündemine taşıdı. Ankara’da birbiri ardına tarihi yapıların yıkıldığını anımsatan Yılmaz, “Bu yıkımlar hükümetin temel bir politika tercihini mi ifade etmektedir? Bu tercih, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’da Cumhuriyet döneminin izlerini silmek gibi adım adım hayata geçirilmek istenen bilinçli bir politikanın ürünü müdür?” diye sordu.

ALINAN BİR KARAR VAR MI?

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Yılmaz, Erdoğan’ın Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni’nde Ankara’nın mimarisiyle ilgili sözlerinin basına yansıdığını anımsattı. Yılmaz, Erdoğan’ın “Ankara Cumhuriyetimiz’in başkenti olarak ilan edilmesine rağmen, meclis ve çevresinde sınırlı binalar dışında tarihimize ve kültürümüze katkı sağlayacak eserlerle donatılmamış bir şehirdir. Bu kısırlığı aşmak için şehri Selçuklu ve Osmanlı mimarisini günümüz ihtiyaçları ile birleştirecek eserlerle donatmaya karar verdik. Cumhuriyet tarihimizdeki pek çok ilklerimiz arasına Beştepe Külliyesi’ni ekleyerek bunu başardığımızı düşünüyorum” sözlerini dile getirdiğini hatırlattı. Ankara’nın Selçuklu ve Osmanlı mimarisini günümüz ihtiyaçları ile birleştirecek eserlerle donatılması için hükümetin aldığı bir karar olup olmadığını soran Yılmaz, “Varsa bu karar hangi kurum ya da kurumlar tarafından ne zaman alınmıştır?” sorusunu yöneltti.

“22 YILDIR NİYE YAPILMADI?”

Başkent’in Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle donatılmasına yönelik çalışmaların hangi bölgeleri kapsadığını ve bu çerçevede hangi çalışmaların yapılacağını ifade eden Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

-Ankara’nın kamuoyunun “Cumhurbaşkanlığı Sarayı” olarak tanımladığı Beştepe Külliyesi’ne benzer yapılarla donatılması gündemde midir? Böyle bir çalışma varsa bunun ayrıntıları nedir?

-Başkent’in mimarisinin “kısır” olduğu iddiasının dayanağı nedir? Küçük ve yoksul bir Anadolu kasabası olan Ankara’nın Cumhuriyet dönemiyle birlikte oluşturulan eserleri de sözü edilen “kısır” mimariye dahil midir?

-Cumhuriyet dönemi eserlerinin “kısır” olduğu iddiasıyla konunun uzmanları ya da meslek örgütleri tarafından hazırlanan bir rapor var mıdır? Varsa bunu kimler hazırlamıştır?

-Cumhurbaşkanı’nın “Meclis ve çevresinde sınırlı binalar dışında tarihimize ve kültürümüze katkı sağlayacak eserlerle donatılmamış bir şehirdir” değerlendirmesine konu olan bina ya da binalar hangileridir? Başkent’in 22 yıldır iktidar partisine mensup bir belediye başkanı tarafından da yönetildiği dikkate alındığında, bu eserlerin bugüne kadar Ankara’ya kazandırılamamış olmasının sorumlusu kimdir?

-93 yıllık Başkentimiz’in son 22 yılında görevde bulunan mevcut belediye yönetimi kendinden önceki dönemde yapılan Cumhuriyet dönemi mimarisiyle yapılmış eserlerin birçoğunu yıkmıştır. Marmara Köşkü, Su Süzgeci Binası, Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası yıkılmış, Saraçoğlu Mahallesi, Renda Köşkü, Opera Binası gibi tarihi ve kültürel birçok yapı da halen yıkım tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel değeri yok edilmesi pahasına yıkılan eserlerin yerinde önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle herhangi bir inşaat faaliyeti bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangi yapıları kapsamaktadır?

- Bu yıkımlar hükümetin temel bir politika tercihini mi ifade etmektedir? Bu tercih, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’da Cumhuriyet döneminin izlerini silmek gibi adım adım hayata geçirilmek istenen bilinçli bir politikanın ürünü müdür?

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.                                                                                               

           

                                                                                       Necati YILMAZ                                                                                                                                                Ankara Milletvekili

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 2015-2016 Akademik Yıl Mezuniyet Töreni’nde Ankara’nın mimarisiyle ilgili sözleri basına yansımıştır.

Erdoğan, “Ankara Cumhuriyetimiz’in başkenti olarak ilan edilmesine rağmen, meclis ve çevresinde sınırlı binalar dışında tarihimize ve kültürümüze katkı sağlayacak eserlerle donatılmamış bir şehirdir. Bu kısırlığı aşmak için şehri Selçuklu ve Osmanlı mimarisini günümüz ihtiyaçları ile birleştirecek eserlerle donatmaya karar verdik. Cumhuriyet tarihimizdeki pek çok ilklerimiz arasına Beştepe Külliyesi’ni ekleyerek bunu başardığımızı düşünüyorum” sözlerini dile getirmiştir. Bu çerçevede;

 1. Erdoğan’ın sözünü ettiği Ankara’nın Selçuklu ve Osmanlı mimarisini günümüz ihtiyaçları ile birleştirecek eserlerle donatılması için hükümetinizin aldığı bir karar var mıdır? Varsa bu karar hangi kurum ya da kurumlar tarafından ne zaman alınmıştır?
 2. Başkent’in Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle donatılmasına yönelik çalışmalar hangi bölgeleri kapsamaktadır? Bu çerçevede hangi çalışmalar yapılacaktır?
 3. Ankara’nın kamuoyunun “Cumhurbaşkanlığı Sarayı” olarak tanımladığı Beştepe Külliyesi’ne benzer yapılarla donatılması gündemde midir? Böyle bir çalışma varsa bunun ayrıntıları nedir?
 4. Başkent’in mimarisinin “kısır” olduğu iddiasının dayanağı nedir? Küçük ve yoksul bir Anadolu kasabası olan Ankara’nın Cumhuriyet dönemiyle birlikte oluşturulan eserleri de sözü edilen “kısır” mimariye dahil midir?
 5. Cumhuriyet dönemi eserlerinin “kısır” olduğu iddiasıyla konunun uzmanları ya da meslek örgütleri tarafından hazırlanan bir rapor var mıdır? Varsa bunu kimler hazırlamıştır?
 6. Cumhurbaşkanı’nın “Meclis ve çevresinde sınırlı binalar dışında tarihimize ve kültürümüze katkı sağlayacak eserlerle donatılmamış bir şehirdir” değerlendirmesine konu olan bina ya da binalar hangileridir? Başkent’in 22 yıldır iktidar partisine mensup bir belediye başkanı tarafından da yönetildiği dikkate alındığında, bu eserlerin bugüne kadar Ankara’ya kazandırılamamış olmasının sorumlusu kimdir?
 7. 93 yıllık Başkentimiz’in son 22 yılında görevde bulunan mevcut belediye yönetimi kendinden önceki dönemde yapılan Cumhuriyet dönemi mimarisiyle yapılmış eserlerin birçoğunu yıkmıştır. Marmara Köşkü, Su Süzgeci Binası, Maltepe Elektrik ve Havagazı Fabrikası yıkılmış, Saraçoğlu Mahallesi, Renda Köşkü, Opera Binası gibi tarihi ve kültürel birçok yapı da halen yıkım tehlikesiyle karşı karşıya bulunmaktadır. Tarihi ve kültürel değeri yok edilmesi pahasına yıkılan eserlerin yerinde önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle herhangi bir inşaat faaliyeti bulunmakta mıdır? Varsa bunlar hangi yapıları kapsamaktadır?
 8. Bu yıkımlar hükümetin temel bir politika tercihini mi ifade etmektedir? Bu tercih, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’da Cumhuriyet döneminin izlerini silmek gibi adım adım hayata geçirilmek istenen bilinçli bir politikanın ürünü müdür?
Bu yazı toplam 550 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim