• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • Ankara -5 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 0 °C

HAPİS CEZASI ALAN ÇOCUK SAYISI 34 KAT ARTTI

Necati Yılmaz

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, mahkum çocukların sayısında son yıllarda yaşanan artışı ve bu çocukların durumunu TBMM gündemine taşıdı. Son 10 yılda hakkında mahkumiyet kararı verilen çocuk sayısının yüzde 177 arttığını ifade eden Yılmaz, hapis cezası alan 14 yaş altında çocuk sayısında Türkiye’nin ilk sırada bulunduğu iddialarını Başbakan Binali Yıldırım’a sordu. Yılmaz, “Çocukları suça iten nedenlere ilişkin yapılan bir çalışma var mıdır?” sorularını yöneltti.

HAPİS CEZASI ALAN ÇOCUK SAYISI 34 KAT ARTTI

CHP’li Yılmaz, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2005-2015 dönemini kapsayan son 10 yılda hakkında mahkumiyet kararı verilen çocukların sayısının yüzde 177 arttığını vurguladı. Hakkında mahkumiyet kararı verilen çocuk sayısının 2005’teki 18 bin 859’luk düzeyinden 2015 yılında 52 bin 314’e ulaştığını ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Bunların 14 bin 122’sini hapis cezası alan, 3 bin 854’ünü ise hapis cezası alıp, suçu ertelenen çocuklar oluşturmuştur. Hapis cezası alan çocuk sayısı son 10 yılda yaklaşık 34 kat artmıştır. Mahkumiyet kararı verilen çocukların yüzde 46’sını 12-15 yaş grubu, yüzde 52’sini ise 15-18 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. 2015 yılında yabancı uyruklu 638 çocuk hakkında mahkumiyet kararı verilmiştir.”

ISLAHEVİNDE KAÇ ÇOCUK VAR?

Türkiye’de ortalama günde 40 çocuğun hapis cezası aldığı göz önüne alındığında, önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle ıslahevlerinde kalan çocuk sayısının kaç olduğunu soran Yılmaz, bunların kaçının erkek, kaçının kız çocuklarından oluştuğunun açıklanmasını istedi. Yılmaz, 15 Temmuz 2016 darbe sürecinin sonrasında ıslahevlerinden infaz uygulamaları kapsamında tahliye edilen çocuk olup olmadığını ve bunların sayısını sordu.

HAPİS CEZASI ALAN ÇOCUK SAYISINDA İLK SIRADA MIYIZ?

Avrupa ülkeleri arasında bir yıl içinde hapis cezası alan çocuk sayısında Türkiye’nin Fransa’dan sonra ikinci sırada bulunduğu iddialarının doğru olup olmadığını soran Yılmaz, doğruysa bunun nedenlerinin açıklanmasını talep etti. Yılmaz, “Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle hakkında mahkumiyet kararı verilen suça itilmiş çocuk sayısında OECD ülkeleri sıralamasında Türkiye’nin durumu nedir? Hapis cezası alan 14 yaş altında çocuk sayısında Türkiye’nin ilk sırada olduğu iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Bunun nedenleri nedir? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle sıralamamız ne durumdadır?” sorularını yöneltti.

“SUÇ ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN HANGİ ÇALIŞMALAR YAPILIYOR?”

Çocukları suça iten nedenlere ilişkin olarak ilgili kurumlar tarafından yapılan bir çalışma olup olmadığını soran Yılmaz, önergesinde şu sorulara yer verdi:

“-Çocuklardaki suç oranının düşürülmesi konusunda hükümetiniz tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?

-2015 yılında yabancı uyruklu 638 çocuk hakkında mahkumiyet kararı verildiği göz önüne alındığında, bu çocukların kaçını Suriyeliler oluşturmaktadır? Hakkında mahkumiyet kararı verilen yabancı uyruklu çocukların son 10 yıldaki dağılımı ne biçimdedir?

-Hakkında mahkumiyet kararı verilen Suriyeli çocukların önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle suç dağılımları ne yöndedir?

-Son 10 yılda okula devam etmeyen çocuk sayısı yıllar itibariyle nedir? Aynı dönemde suça maruz kalan çocuk sayısı ve maruz kaldıkları suç türleri yıllar itibariyle nasıl gerçekleşmiştir?

-Çocukların suça itilmesinde veya suça maruz kalmasında eğitim hayatından kopuşlarının da etkisi olduğu düşünülmekte midir? Hakkında mahkumiyet kararı verilen ya da suça maruz kalan çocukların eğitimlerinin devam etmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Yıllar itibariyle ayrı ayrı gösterilmek üzere ıslahevinde kalan çocukların eğitim durumları ne biçimde gerçekleşmiştir?”

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

            Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                             Necati YILMAZ

          Ankara Milletvekili

 

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2005-2015 dönemini kapsayan son 10 yılda hakkında mahkumiyet kararı verilen çocukların sayısı yüzde 177 artmıştır. Hakkında mahkumiyet kararı verilen çocuk sayısı, 2005’teki 18 bin 859’luk düzeyinden 2015 yılında 52 bin 314’e ulaşmıştır. Bunların 14 bin 122’sini hapis cezası alan, 3 bin 854’ünü ise hapis cezası alıp, suçu ertelenen çocuklar oluşturmuştur. Hapis cezası alan çocuk sayısı son 10 yılda yaklaşık 34 kat artmıştır.

Mahkumiyet kararı verilen çocukların yüzde 46’sını 12-15 yaş grubu, yüzde 52’sini ise 15-18 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur.

2015 yılında yabancı uyruklu 638 çocuk hakkında mahkumiyet kararı verilmiştir. Bu çerçevede;

 1. Türkiye’de ortalama günde 40 çocuğun hapis cezası aldığı göz önüne alındığında, önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle ıslahevlerinde kalan çocuk sayısı kaçtır? Bunların kaçını erkek, kaçını kız çocukları oluşturmaktadır?
 2. 15 Temmuz 2016 darbe sürecinin sonrasında ıslahevlerinden infaz uygulamaları kapsamında tahliye edilen çocuk var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?
 3. Avrupa ülkeleri arasında bir yıl içinde hapis cezası alan çocuk sayısında Türkiye’nin Fransa’dan sonra ikinci sırada bulunduğu iddiaları doğru mudur? Doğruysa bunun nedenleri nedir?
 4. Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle hakkında mahkumiyet kararı verilen suça itilmiş çocuk sayısında OECD ülkeleri sıralamasında Türkiye’nin durumu nedir?
 5. Hapis cezası alan 14 yaş altında çocuk sayısında Türkiye’nin ilk sırada olduğu iddiaları gerçeği yansıtmakta mıdır? Bunun nedenleri nedir? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle sıralamamız ne durumdadır?
 6. Çocukları suça iten nedenlere ilişkin olarak ilgili kurumlar tarafından yapılan bir çalışmalar var mıdır? Bu çalışmalar kim ya da kimler tarafından yürütülmektedir? Çalışmaların içeriği nedir? Çocuklardaki suç oranının düşürülmesi konusunda hükümetiniz tarafından yürütülen çalışmalar nelerdir?
 7. 2015 yılında yabancı uyruklu 638 çocuk hakkında mahkumiyet kararı verildiği göz önüne alındığında, bu çocukların kaçını Suriyeliler oluşturmaktadır? Hakkında mahkumiyet kararı verilen yabancı uyruklu çocukların son 10 yıldaki dağılımı ne biçimdedir?
 8. Hakkında mahkumiyet kararı verilen Suriyeli çocukların önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle suç dağılımları ne yöndedir?
 9. Son 10 yılda okula devam etmeyen çocuk sayısı yıllar itibariyle nedir? Aynı dönemde suça maruz kalan çocuk sayısı ve maruz kaldıkları suç türleri yıllar itibariyle nasıl gerçekleşmiştir?
 10. Çocukların suça itilmesinde veya suça maruz kalmasında eğitim hayatından kopuşlarının da etkisi olduğu düşünülmekte midir? Hakkında mahkumiyet kararı verilen ya da suça maruz kalan çocukların eğitimlerinin devam etmesi için ne gibi çalışmalar yapılmaktadır? Yıllar itibariyle ayrı ayrı gösterilmek üzere ıslahevinde kalan çocukların eğitim durumları ne biçimde gerçekleşmiştir?
Bu yazı toplam 590 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim