• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 20 °C

Yaşama Dair..

Ahmet Arif Günay

Bir­ço­ğu­muz sü­re­ge­len za­ma­nın ay­rın­tı­la­rı­na ta­kı­ lıp ka­lı­rız. Bu du­rum­lar­da ya hak­sız­lı­ğa, ya ye­nil­gi­ye, ya umur­sa­maz­lı­ğa atıl­mı­şız­dır; ya da ken­di ben­li­ğimiz böy­le ol­du­ğu­nu du­yum­sar. Bir­ de ba­ka­rız ki, çe­te­le tut­ma­ya baş­la­mı­şız ya­rın­la­ra... Za­ma­nın akı­cı­lı­ğı içinde ta­kın­tı­la­ra ta­kı­lı kalmak, kâh far­kın­da­lık­la, kâh far­kın­da ol­mak­sı­zın. Durdu­ra­ma­dı­ğı­mız za­ma­na kar­şı, ka­çı­mız is­ter böy­le bir du­ru­mu? Dü­şü­nün; za­man ke­li­me­si­ni ha­ya­tı­mı­za kat­mak doğ­ru­mu­dur, de­ğil­ mi­dir? Ne­yin ne za­man ola­ca­ğı­nın bi­linmez­li­ğin­de za­man har­camak yan­lış, ge­ri­ye dö­nü­şü­müz ol­ma­yan bir an­da za­ma­nı­mı­zı iyi kul­lan­mak doğ­ru ­mu­dur? Her iki­si de de­ğil ise, doğ­ru olan ne­dir? Ne­dir bi­zi hep iyi­ye iten?

Ve ya­şa­mı­mız, en gü­zeli­ni ya­şa­mak için uğ­ru­na çok şey­ler ver­di­ği­miz. Çağ­rı­şım­la­rı­mız; gü­ven, be­nim­se­me, şef­kât, pay­la­şım, dü­rüst­lük, öz­lem, al­çak gö­nül­lü­lük, acı ol­du­ğu gi­bi; te­miz, be­yaz, hat­ta bem­be­yaz ve ni­ha­yet sevgi.

Se­vil­me­yi he­pi­miz is­te­riz an­cak, sevme­ye­ne dost­ça yak­la­şıp sev­gi­yi hak et­me­ye ça­lış­mak ya da so­nu­cu olum­suz da ol­sa ol­du­ğu gi­bi ka­bul ede­bil­mek ne ka­dar mut­lu eder in­sa­nı. Sev­gi­yi he­pimiz is­te­riz ya, ol­du­ğu ka­da­rıy­la ye­ti­ne­bil­me­nin do­ğal­lı­ğı­nın dı­şın­da ne olabi­lir? Sev­gi­siz­lik; ön yar­gı­ ya, ben­cil­li­ğe ve­ya ki­şi­sel her­han­gi bir ne­de­ne da­ya­lı­dır.

Duy­gular­la oy­na­mak hiç de ko­lay de­ğil­dir. Ya­şa­mı­na, baş­kala­rı­nın ya­şa­mı­nı olum­lu yön­de et­ki­le­mek ba­şa­rı­sı­nı ka­tan­lar hem mut­lu­dur­lar, hem de ma­nen çok hu­zurlu­dur­lar.

So­run­da, öz­lem­de, sevgi­de ne olur­sa ol­sun ha­yatı­mı­za sa­hip çı­ka­lım. Payla­şı­ma ve ya­şa­ma da­ir ne var­sa bi­ze ge­len, en öze­li ile ya­şa­ya­bi­le­lim. Ya­şa­mı, önü­mü­ze kon­muş ko­caman ve bem­be­yaz bir say­fa ola­rak ele alın. Ve hiç­bir şe­yin say­fa­nı­zı kir­let­me­sine izin ver­me­yin. Bi­ze ve­ri­len bu ya­şam hak­kı­nı en gü­ze­liy­le ya­şa­yın; ter­cihi­ni­zi gü­zel­den ya­na kul­lanın.

En gü­zel ter­cih­le­ri­ni­zi ya­pabil­me­niz ve on­la­rı ka­na ka­na, do­ya­sı­ya ya­şa­ya­bil­me­niz umudu ile. Umu­du­nuz yok mu? Kork­ma­yın, o en­gin yü­re­ği­ni­zin de­rin­lik­le­rin­de he­nüz da­ha doğ­ma­mış ne umut­lar sak­lı­dır bir bil­se­niz! Ha­di, he­men on­la­rı ara­ma­ya baş­la­yın emi!

Hoşça Kalın..

Bu yazı toplam 623 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim