1064 Selçukluların Kars'ta Anadolu'ya Girişlerinin 950. Yıldönümü Etkinlikleri

1064 Selçukluların Kars'ta Anadolu'ya Girişlerinin 950. Yıldönümü Etkinlikleri

1064 Selçukluların Kars’tan Anadolu’ya Girişlerinin 950. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ebu’l Hasan Harakani Hazretlerinin şehit düştüğü 2 bin 254 rakımlı Büyük Yahni Dağı’na ‘Saygı Tırmanışı’ yapıldı.

A+A-

Kars Valisi Günay Özdemir, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Prof. Dr. Sami Özcan, kurum ve daire amirleri, Harakani Vakfı Başkanı Yavuz Uzgur, vatandaşlar ve öğrencilerin katıldığı Saygı Tırmanışı’nda zirvede Yahni Dağı’nda şehit olanlar için dualar okundu.

“İNŞALLAH HEP BERABER GÖNÜLLERE YÜRÜYECEĞİZ”

Yaklaşık 2 kilometrelik yürüyüşün ardından zirveye çıkan Kars Valisi Günay Özdemir, burada yaptığı açıklamada; “Fethimizin 950. Yılının önemli bir mihank taşı olan Yahni Dağı’nda şehit olan şehitlerimize yürüdük. Çünkü Kars’ın fethinin önemli noktalarından birisi, fetihten önce gerçekleştirilen ve Ani’den önce feth edilmesi gereken yerlerin fetihi için çalışan daha önce gönüllerin fetihi için çalışan Harakani Hazretlerinin şehit olduğu alandayız. Onun için buraya çıkarken, bu manevi duygular içerisinde yine gönüllerin fetihi amacıyla hep beraber buraya çıktık. İnşallah gönüllerin fetihi devam edecek. Önemli olan gönüllere yollar kurabilmek. Gönüllere yol yapabilmek. Bizim amacımızda bu yürüyüşle gönüller yürüdük. İnşallah hep beraber gönüllere yürüyeceğiz” dedi.

Daha sonra söz alan Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, “Bugün işte 950. Yılını gururla kutladığımız Kars’ın Fethihi. Bugün burada oluş nedenimiz, 1064 yılında Alparslan tarafından Kars fethedildi. Bunun peşinden Malazgir hazırlıkları ile Anadolu’ya kadar yayılan bir fetih hareketi. Ama bu fetih hareketinden önce burada bir hazırlık vardı. Yahni Dağı dediğimiz yerde, Şehit Ebu’l Harakani Hazretlerinin de şehit düştüğü bu yerde, kurtuluş hareketinin asıl hazırlığının başladığı yer burasıydı. Onun için bugün buradayız. Buradan da Allah nasip ederse asıl fetihin yapıldığı Ani’ye geçeceğiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından İl Müftüsü Mehmet Genç, tarafından Yahni Dağı’nda şehit düşünler için kuran okundu. Dualar edildi. Yapılan duaların ardından kalabalık Yahni Dağı’ndan ayrıldı.

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.