• BIST 111.575
 • Altın 174,364
 • Dolar 4,0393
 • Euro 4,9681
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 20 °C

8 yaşına kadar 2.el traktör alımına, 3, 6 ve 12 ayda bir ödemeli kredi !....

Halim Utlu

Dolu,sel,don vb. doğal afetler ya da, fiyat ve arz talep uyumsuzluğu nedenleriyle, kredi geri ödemelerinde zorluk yaşayan üreticilere, kredi borçlarını uzun vadede ödeyebilme imkanı ile mevcut borcunu yapılandıran üreticilere, faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için ihtiyaç duymaları halinde, ilave kredi kullandırılabileceği açıklandı.Ayrıca,8 yaşına kadar 2. el traktör alımına, 3, 6 ve 12 ayda bir ödemeli kredi imkanı getirildi.

Kredi borçları, uzun vadede ödenebilecek

Üreticilerin temel olarak iki büyük riski bulunduğu, birincisinin, kuraklık, dolu, don, sel gibi doğal afetler, diğeri ise piyasalarda yaşanan gelişmeler, ya da rekolte gerçekleşmelerine bağlı olarak ortaya çıkan arz talep dengesi ve fiyat beklentilerindeki uyumsuzluklar olduğunu duyuran  Ziraat Bankası,sel, dolu, don vb. doğal afetler, ya da fiyat ve arz talep uyumsuzluğu nedenleriyle, kredi geri ödemelerinde zorluk yaşayan üreticilere, kredi borçlarını uzun vadede ödeyebilme imkanı sağlandığını açıkladı.

5 yıla kadar vadelerle, taksitlendirilerek ödeme imkanı

Doğal afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin kredi borçları, belirli bir faiz sübvansiyonu da yapılarak, azami bir yıl süreyle ertelenebileceği belirtilen duyuruda,"Ertelemeden yararlanan üreticilerin, yeni kredi kullanmaları halinde, bir sonraki yıl ödeyecekleri kredi miktarı da artmakta, gelir gider dengesi olumsuz etkilenebilmektedir. Bu durum ise üreticilerimizin faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duymaları halinde yeni kredi kullanma imkanını sınırlamaktadır. 

Ziraat Bankası tarafından üreticilerimize, tarımsal üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla, mevcut kredi borçlarını, 5 yıla kadar vadelerle taksitlendirerek ödeme imkanı sunulmaktadır." denildi.

Hiçbir üretici veya yetiştirici için, herhangi bir ayrımcılık yapılmıyor

Yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararları ile hiçbir üretici veya yetiştirici için herhangi bir ayrımcılığın yapılmadığı, ürünleri doğal afetlerden zarar gören tüm üreticilerin yanısıra, fiyat, arz talep uyumsuzluğu ve verim düşüklüğü gibi nedenlerle beklediği geliri elde edemeyen ve bu yüzden mevcut kredi borcunu, ya da taksidini ödemekte zorlanan üreticilerin de yararlanabildiği duyurulan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü açıklamasında

Borcunu yapılandıranlara, ilave kredi de var

" Bu uygulamada, Ziraat Bankası tarafından piyasa koşullarına göre, cazip ve avantajlı faiz oranları sunulmaktadır. Mevcut kredi borcunun uzun vadeye yayılarak ödenmesi, üreticilerimizin gelir gider dengesindeki olumsuzlukları ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, mevcut borcunu yapılandıran üreticilerimize, faaliyetlerini devam ettirebilmek için ihtiyaç duymaları halinde ilave kredi de kullandırılabilmektedir. Ziraat Bankası, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da üreticilerimizi desteklemeye ve çiftçilerimiz için de bir bankadan daha fazlası olmaya devam edecektir." denildi.

8 yaşına kadar 2. el traktör alımına, 3, 6 ve 12 ayda bir ödemeli kredi

Öye yandan tarımsal  işletmelerin daha ekonomik ve verimli çalışmaları ve mekanizasyon düzeylerini yükseltmeleri için Ziraat Bankasızirai kredilendirme belgesi olan yeni / kullanılmamış veya azami 8 yaşındaki traktörlerin alımına yönelik, gerçek veya tüzel kişi üreticilere, değişken veya sabit faizli traktör kredileri ve ikinci el traktör kredilerini de başlattı.

İkinci el traktör kredisi

Ziraat Bankası'nın uygulamaya aldığı traktör kredileri, “Tarımsal Mekanizasyon Araçlarının Kredili Satışına Esas Deney ve Denetimlerle İlgili Tebliğ” esaslarına göre kullandırılabiliyor.

Banka, azami 8 yaşındaki traktörler için, 3, 6 ve 12 ayda bir geri ödeme alternatifleri ile kasko bedelinin %75’ine kadar, sabit veya değişken faiz alternatifleri ile yatırım kredisinden faydalandırabiliyor.

Sabit faizli ve değişken faizli traktör kredisi

Ziraat Bankası  ile anlaşma yapan firmalar ve bayileri tarafından satılan,yeni ve kullanılmamış traktörler için, 3, 6 ve 12 ayda bir geri ödeme alternatifleri ile proforma fatura veya satış teklif mektubunun azami %75’ine ve vade sonuna kadar sabit faiz garantisi ile traktör kredileri kullandırabiliyor.

Bunun yanında yine, yeni ve kullanılmamış traktörler için,3, 6 ve 12 ayda bir geri ödeme alternatifleri ile,

 • proforma fatura veya satış teklif mektubunun, azami %75’ine kadar değişken faizli traktör kredisi ödenebiliyor.

Gerçek kişiler için gerekli belgeler 

Sabit faizli, değişken faizli ve 2. el traktör kredisinden istifade edebilmek için,gerçek kişiler ve tüzel kişiliklerde aranan ve bankaca belirlenen şartlar şöyle;

Halen tarımsal işletmenin faal olması ve bunu tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı, v.b), krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler, bilanço esasına göre faaliyet gösteren işletmelerde ise  son üç yıla ait bilanço ve gelir tabloları, nüfus cüzdanı, Çiftçi Belgesi / ÇKS Belgesi.

Tüzel kişilerden istenen belgeler
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin (varsa değişiklikler de dahil) yayımlandığı Ticaret Sicili Gazetesi,oda kayıt belgesi, tüzel kişiliği temsile yetkili kişilerin, temsil yetkisine ilişkin kararlar ve noter onaylı imza sirküleri, yeni kurulan tüzel kişilikler için, kuruluş veya son yıla ait, diğerlerinde ise en az son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu, tarımsal işletmeyi tevsik edici belgeler (tapu kaydı, kira kontratı vb),krediye karşılık gösterilecek teminatlara ilişkin belgeler,vergi levhası ve Çiftçi Belgesi ÇKS Belgesi.

8-yasina-kadar-2.el-traktor-alimina,-3,-6-ve-12-ayda-bir-odemeli-kredi-!.....jpg8-yasina-kadar-2.el-traktor-alimina,-3,-6-ve-12-ayda-bir-odemeli-kredi-!....-001.jpg8-yasina-kadar-2.el-traktor-alimina,-3,-6-ve-12-ayda-bir-odemeli-kredi-!....-002.jpg8-yasina-kadar-2.el-traktor-alimina,-3,-6-ve-12-ayda-bir-odemeli-kredi-!....-003.jpg

Bu yazı toplam 2002 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim