• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 17 °C
 • İzmir 16 °C

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK'TEN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE SUNUM

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MELİH GÖKÇEK'TEN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİNE SUNUM
-“EGO OTOBÜSLERİ, GÜVENLİK İÇİN POLİS TARAFINDAN DA TAKİP EDİLEBİLECEK VE SES KAYDI ALINABİLECEK”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, EGO otobüsleri içinde yolcuların güvenliklerinin sağlanması için otobüslerin içine 3 bin 750 adet kamera bulunduğunu, bu kameraların görüntülerinin anında emniyetle paylaşılacağını bildirdi. 
 

ANKAPARK’ın bu yıl Kasım ayında bitirileceğini, ancak kış olması nedeniyle 2017 yılı Nisan ayında açılışının yapılacağını anlatan Başkan Gökçek, Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının da Keçiören Yükseltepe’ye kadar uzatılacağı müjdesini verdi.
    Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında, Büyükşehir, ASKİ ve EGO’nun 2015 yılı faaliyet raporlarının görüşülmesi öncesi,  yapılan ve yapılacak çalışmalarla ilgili sinevizyon görüntüleri eşliğinde meclis üyelerine sunum yaptı.  

 

Yaklaşık 1 saat 15 dakika süren sunumda, Başkan Gökçek tarafından 1178 görüntü ve fotoğraf Meclis üyelerine gösterilerek, istatistiki bilgiler verildi. 

-KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ
Sunuma, Büyükşehir Belediyesi tarafından Başkent'te sürdürülen kentsel dönüşüm projeleriyle başlayan Başkan Gökçek, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi ile Hıdırlık, Atıfbey ve İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmaların sürdüğünü ifade etti. 


Türkiye’nin en büyüğü olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki çalışmaları da fotoğraflar eşliğinde üyelere anlatan Başkan Gökçek, bu kapsamda yapımı biten Mobilya Sarayı’nın da Mayıs ayında açılacağı müjdesini vererek, “İnşallah bu açılışla, Mamak’ın ekonomik hayatına ciddi bir katkıda bulunmuş olacağız” dedi. 


Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi’nin de açılan davalar nedeniyle geciktiğini, ancak süratle çalışmaların sürdüğünü anlatan Başkan Gökçek, Dikmen Vadisi Son Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ni de “Burası bizim başımızın derdi” diye niteleyerek, yeni bir yöntemle, inşaatlara bu yıl başlanacağını ifade etti. 

-ANKAPARK, 2017 NİSAN’DA AÇILIYOR
Başkan Gökçek, “2015 yılının en önemli çalışması, hiç şüphesiz ANKAPARK” diyerek, 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde süren çalışmaların bitirilme oranının yüzde 75’lerde olduğunu söyledi. Başkan Gökçek, “ANKAPARK muhtemelen Kasım ayında açılabilir. Ancak yurtdışından gelen uzmanlar, o ayda açılmasının, ANKAPARK’ın ölü doğacağı anlamına geldiğini söylüyorlar. Bu yüzden görkemli bir açılış olabilmesi için gelecek sene Nisan ayında açacağız” diye konuştu. 


ANKAPARK’taki Digital Oyun Çadırı’nın tamamlandığını da belirten Başkan Gökçek, meclis üyelerinin burada gezebilmeleri için grup başkanlarının organize olmasını istedi. Yaklaşık 400 oyuncağın bulunduğu bu çadırda Çocuk Esirgeme Kurumu’ndan çocukların misafir edildiğini de kaydeden Başkan Gökçek, “Şu anda yurtlarda kalan 1500 civarında yavrumuz, 300’erli gruplar halinde her hafta buraya getirilecek inşallah” dedi. 

-“KUZEY ANKARA CAMİİ BU YIL BİTECEK”
Kuzey Ankara Camii Külliye ve Kongre Merkezi yapımının da süratle devam ettiğini anlatan Başkan Gökçek, “Gelecek sene bitmesi lazımdı. Ama müteahhitleri bu sene bitsin diye sıkıştırıyorum. İnşallah bu sene bitmiş olacak” müjdesini verdi.  

-"OSMANLI HALK PAZARI, 15 GÜNE TAMAM"
Geçen yıl 20 Aralık’ta çıkan yangın sonucu 253 dükkanın tamamen kül olduğu Osmanlı Halk Pazarı’nda da çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü belirten Başkan Gökçek, “Burayı 1 günde temizledik. ‘3 ayda bitiririz’ dediğimizde, kimse inanmadı. Ben de gittim ve şu anda bitti. İnşallah burayı da 15 güne kadar açacağız” dedi.  
    
-"2015’TE 4 MİLYON 775 BİN 41 TON ASFALT SERİLDİ"
Sunumuna kentsel ulaşım ve altyapı hizmetleriyle devam eden Başkan Gökçek, 2015 yılında Başkent’in çeşitli yerlerinde 7 yaya üst geçidi, 7 istinat duvarı, Haymana Yolu üzerinde 60 menfez inşaatı yapıldığını belirterek, “Ankara’nın bulvar ve caddelerine de 4 milyon 775 bin 41 ton asfalt serimi gerçekleştirdik. Bütün ilçe merkezlerine girdik” dedi. 


Köy yolları asfalt serimine çok önem verdiklerini ve 144 köy yoluna 1 milyon 700 bin ton asfalt serimi yaptıklarını kaydeden Başkan Gökçek, Haymana Yolu’nun 33 kilometrelik yol açım ve genişletme çalışmalarının ise bitirilmek üzere olduğunu söyledi. 

-İMAR YOLLARINDA REKOR
Başkan Gökçek, imar yolları konusunda çok ciddi bir rekor kırdıklarını belirterek, 2015 yılında 944 bin metre yeni yol açıldığını, 1 milyon 246 bin metre malzemeli bakım yapıldığını ve 2,5 milyon  metre de reglaj faaliyeti gerçekleştirildiğini anlatarak, “Cumhuriyet tarihi rekorları bunlar aslında. Bu kadar süratle yapılmasını, başka belediye başkanları anlayamıyor. Bu da Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başarısı” değerlendirmesinde bulundu. 


Başkan Gökçek, Başkent’in dört bir tarafındaki kaldırım, bordür, bariyer, numarataj ve AYKOME çalışmalarına ilişkin de şu bilgileri verdi: 


“Merkez ve çevre ilçeler dahil toplam 25 ilçede, 542 cadde, sokak ve bulvarı bazalt kaldırımlarla donatarak, 1 milyon 476 bin 845 metrekare kaldırım, 970 bin 278 metre bordür, 35 bin 148 beton bariyer döşedik. Ayrıca numarataj konusunda 17 bin 307 tabela takıldı. 9 bin 457 yeni tabela direği takılarak, 49 bin 842 kapıya numara verildi. AYKOME tarafından da 4 bin 614 adedi kurumlara olmak üzere toplam 17 bin 234 ruhsat verildi.”    


Çevre ilçeler başta olmak üzere 17 adet LED bilgilendirme ekranı montajının gerçekleştirildiğini de anlatan Başkan Gökçek, 2015 yılında karla mücadele ve afet yönetimi konusunda da başarılı bir yıl geçirdiklerini ifade ederek, “709 araç ve 2 bin 500 personelle, Ankara geçtiğimiz yıl karla mücadeleden alnını akıyla çıktı” dedi.  

-"YAKLAŞIK 18 BİN ADET OYUN ALANI ÇİZİMİ YAPILDI"
Kent Estetiği Dairesi Başkanlığı’nın oto korkuluk ve paslanmaz korkuluk yapımı, tarihi ve simgesel özelliği bulunan bina cephe aydınlatma çalışmaları, ANKAPARK’taki 7,5 kilometrelik teleferik hattı yapımı, dekoratif vazo, dekoratif süs havuzu, dekoratif hayvan heykeli, saat kuleleri yerleştirmeleri ile taş duvar, yürüyen merdiven yapımları hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, 2015 yılında 764 okula, 16 farklı şekilde yaklaşık 18 bin adet oyun alanı çizimi yapıldığını söyledi. 


LED projeksiyon yapımlarından köprü ve kavşaklara, aydınlatmalı duba yapımına ve alt geçitlerin seramik cephe kaplamalarına kadar pek çok konuda istatistiki bilgiler veren Başkan Gökçek, değişik yerlere 2 bin 515 aydınlatma direği yerleştirildiğinin ve bu çalışmayla şehre görkem katıldığının altını çizdi. 
 

Bakım, onarım ve temizlik çalışmalarını da rakamlarıyla anlatan Başkan Melih Gökçek, “Bunu küçümsememek lazım. Aslında şehrin arkadan söküğünü toplamak için en önemli hizmet” değerlendirmesini yaptı. 2015 yılında yaya üstgeçitlerinde 94 asansörün 2 bin 272 kez, hizmet binalarında bulunan 65 asansörün 799 kez, 41 adet yürüyen merdivenin de 992 kez bakım ve onarımının yapıldığını anlatan Başkan Gökçek, “Çalıştıkları zaman kimse dikkat etmiyor ama çalışmadığı zaman çok büyük sorun oluyor” dedi. Başkan Gökçek, ayrıca 710 rögar, 7 bin 801 ızgara bakım ve onarım işlemi yapıldığını kaydetti. 

-YEŞİL ALAN 9 KAT ARTTI… 
Çevre Koruma ve peyzaj çalışmaları kapsamında  bilgiler verirken de 1994 yılında kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2,08 metrekare olduğunu, ancak bu rakamın şu anda 19,61 metrekareye çıktığını kaydederek, “Ankaramız, 1994 yılından bu yana 9 kat fazla yeşil alana kavuşmuştur” dedi. 

 

Başkan Gökçek, 2015 yılındaki ağaç ve çalı grubu dikimlerini, budama ve ilaçlama rakamlarını da izleyenlere aktararak, 2 bin 154 adet oyuncak grubu ve parça oyuncağın, ilçe ve ilk kademe belediyeleri ile köylere monte edildiğini ifade etti. 
 

Kızılırmak Vadisi mesire alanı için Kırıkkale’ye söz verdiklerini hatırlatan ve bunun çalışmasının da sürdüğünü belirten Başkan Gökçek, geçen yıl Ankara’da çevre ilçeler de dahil 447 bin 561 metrekare alana sahip 22 park yapıldığını, 1994 yılında Ankara’daki park sayısının 19 olduğunu, 2015 yılında ise bu rakamın 393’e çıktığını söyledi. 
        
-"ÇOCUKLUĞUM GENÇLİK PARKI’NDA GEÇTİ"
Sinevizyonda, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen Gençlik Parkı’nın yapımı öncesi fotoğraflarının yer aldığı anda Meclis üyelerinin, “Çocukken siz gider miydiniz buraya?” sorusu üzerine Başkan Gökçek, “Çocukluğum Gençlik Parkı’nda geçti. Annemi sürekli sıkıştırırdım ve 15 günde bir götürürdü beni. Bayram ederdik o zamanlarda. Çayhanede çay içip, arka taraftaki oyuncaklarda çarpışan otolara binmek, en büyük keyfimdi. Bir de şişman dondurmacıdan dondurma yemek. Aşağı yukarı 60 sene önce” cevabını verdi. 

 

Bu sırada Gençlik Parkı’nın son halinin fotoğraflarının ekrana yansıması üzerine Başkan Gökçek, “Ama o zaman böyle değildi. Kızmasınlar ama önceki fotoğraflar, CHP zamanı. Bu da bizim dönemimiz” dedi. 

-EGO OTOBÜSLERİNE GÜVENLİK ÖNLEMİ…
Başkan Gökçek, 2015 yılında her gün ortalama 1222 adet otobüsle 2 milyon 509 bin 748 sefer yaparak 201 milyon 651 bin 659 kişiye taşıma hizmeti verildiğini anlatarak, dünyanın en çevreci otobüs filosuna sahip Ankara’nın, bu konuda ödüller de aldığını ifade etti. 

 

Sesli sinyalizasyon sistemlerinden, engellilere ulaşım hizmetlerine, EGO Cep’te uygulamasından trafik yoğunluk haritalarına kadar ulaşım konusundaki çalışmalara ilişkin bilgiler de veren Başkan Gökçek, “Yolcuların güvenliklerinin sağlanması için otobüslerin içine 3 bin 750 adet kamera montajı yaptık. Şimdi polisimizle işbirliği yapacağız ve araçlarımız polis tarafından da takip edilebilecek. Ayrıca bu kameraların ses alabilecek hale getirilmesini de sağlıyoruz” diye konuştu.  
    
-YENİMAHALLE-ŞENTEPE UZUYOR
Günde ortalama 25 bin yolcu taşıma kapasitesi bulunan 4 istasyonlu Türkiye’nin toplu taşımada kullanılan ilk teleferik hattı olan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattının Keçiören Yükseltepe’ye kadar uzatılmasının düşünüldüğünü de kaydeden Başkan Gökçek, “Bu hafta  arkadaşlarla görüştük. Yaklaşık 1,5-2 kilometre daha uzatarak, bir etap daha yapıp, Keçiören Yükseltepe’yi de bağlamak istiyoruz” dedi. 
Gökçek, yol çizgisi, işaret levhası montajı, sinyalize çalışmaları, yeşil dalga ve loop dedektör uygulamalarıyla, trafiğin yüzde 30’lara kadar rahatlatıldığını da kaydetti.
 
-“SU ABONE SAYISI, ANKARA’NIN 3 KAT BÜYÜDÜĞÜNÜN KANITI”
Başkan Gökçek, ASKİ'nin çalışmaları hakkında bilgi verirken de Ankara’da 1994 yılındaki su abone sayısının 725 bin 851 olduğunu ifade ederek, “Abone sayısı 2015 yılında 2 milyon 90 bin 390’a ulaştı. Bu rakam, Ankara’nın 3 kat büyüdüğünün kanıtıdır” diye konuştu. 2015 yılında toplam 13 bin 707 kilometre içme suyu, pis su ve yağmur suyu borusu döşendiğini anlatan Başkan Melih Gökçek, “Bu sayı Cumhuriyet, tarihi boyunca 6 bin 332 kilometre” dedi. 

 

Katı Atık Yönetimi, itfaiye ve zabıta hizmetleri, ile sosyal ve kültürel etkinliklere ilişkin de bilgiler veren Başkan Gökçek, gerçekleşen terör saldırıları nedeniyle kültürel etkinliklerin bu yıl  azaldığını söyledi. 
Başkan Gökçek, BELMEK, BELTEK, hanım lokalleri, aile yaşam merkezleri, gençlik ve çocuk kulüpleri, şefkat evleri, barınma evleri ile sosyal yardımlara ilişkin de rakamları açıklayarak, yeni katılan ilçeler başta olmak üzere tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi konusunda yapılan desteklere ve uluslararası çalışmalara da değindi. 

-“İLÇELER ARASINDA HİÇBİR AYRIM YAPMIYORUZ”
Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık sunumun sonunda salondan alkış alan Başkan Gökçek, CHP’li bazı meclis üyelerinin "her yere eşit hizmet edilse" eleştirilerine de “Biz hiçbir şekilde ilçeler arasında ayrım yapmıyoruz. Her yere aynı hizmeti götürüyoruz. Bize oy vermeseler de bunu yapıyoruz. Mesela Çayyolu’ndan yüzde 10 oy alıyoruz ama oradan hiçbir şikayet gelmiyor” cevabını verdi.

 

Sunumun ardından gerçekleşen oylamada, Büyükşehir, ASKİ ve EGO’nun 2015 yılı faaliyet raporları, AK Parti ve MHP gruplarının kabulüyle, oy çokluğuyla kabul edildi. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim