ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN, “SIĞINMACI ÇOCUK VE KADINLAR DESTEK PROJESİ” TAMAMLANDI

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN, “SIĞINMACI ÇOCUK VE KADINLAR DESTEK PROJESİ” TAMAMLANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde gerçekleştirdiği "Sığınmacı Çocuk ve Kadınlar Destek Projesi" tamamlandı.

A+A-

Sığınmacı Çocuk ve Kadınlar Destek Projesi kapsamında 157 mülteci çocuk okula kaydedilirken, 56 mülteci kadın da mesleki eğitim desteği aldı.

Projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen programa Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Mülteci Koruma Birim Sorumlusu Irina Isomova, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Yılmaz ve Kent Estetiği Daire Başkanı Ali Osman Kesikbaş da katıldı.

 

EĞİTİMİN ÖNEMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes, geçen yıl başlayan projenin başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasının sevincini yaşadıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“UNHCR işbirliği yaparak mülteci kadın ve çocukları desteklemek için bu projeyi hayata geçirdik. Bir yıl boyunca şehrimizdeki 193 mülteci çocuğa destek verilirken, 157 çocuk okula kaydedilerek, eğitime kazandırıldı. 56 mülteci kadın önce Türkçe kurslara gitti sonra da mesleki kurslara yönlendirildi. Mülteci çocuklar ve anneleri Türk çocukları ve anneleriyle bir araya getirilerek çeşitli aktivitelere katıldılar. Birlikte halk oyunları ekibi kurdular, ağaç diktiler, kadınlar da şehrimizin muhtelif yerlerini gezdiler, birlikte şiddete hayır dediler, filmler izlediler. Bu proje bizlerin daha çok mülteci kadın ve çocuğa ulaşmamızı sağladı.”

 

DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK

Projenin sonuna gelinmiş olsa da çalışmaların gerek ülke çapında gerekse yerel yönetimler çapında artarak devam edeceğini belirten Erciyes, “Dünyada ve ülkemizde mülteci sorunlarının bitmesini temenni ediyorum” dedi.

Büyükşehir ile UNHCR işbirliğindeki "Sığınmacı Kadın ve Çocuklar Destek Projesi",  2017-2018 yılları arasında, Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi mülteci kadın ve çocukların yaşam şartlarını kolaylaştıracak, devlet eğitim sistemine dahil olmalarını sağlayacak ve kadın mülteci istihdamını artıracak bir sosyal diyalog ve uyum projesi olarak planlandı. 

Bu haber toplam 3244 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.