• BIST 115.450
 • Altın 166,875
 • Dolar 3,9379
 • Euro 4,8534
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 17 °C

Ankara Kırkkonaklar Mahallesi’nde çöken yol

Açelya Aşkın

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Ankara’nın Çankaya İlçesi Kırkkonaklar Mahallesi’nde bir inşaatın temel açma çalışmaları sırasında Mercan Caddesi’nde yaşanan yol çökmesini TBMM gündemine taşıdı. Yaşanan olayın sorumlusu ya da sorumlularının kim olduğunu soran Yılmaz, “Büyükşehir Belediyesi’nin kayan yolda çalışma yapılması için verdiği bir izin var mıdır? Daha önce bölgenin vadi tabanı ve su yatağı olduğu için tehlikeli olduğu konusunda yapılan uyarılar neden dikkate alınmamıştır?” diye sordu.

ALTYAPI SORUNLARI BİTMİYOR

Yılmaz, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Ankara’da son dönemde yaşanan altyapı sorunlarını hatırlattı. 6 Mayıs 2016’da ODTÜ’nün 100. Yıl Kapısı’na yaklaşık 500 metre mesafede sabaha karşı yol çöktüğünü anımsatan Yılmaz, “Park halindeki bir araç yaklaşık 3 metrelik çukura düşmüştür. Patlayan su borusunun çökmeye neden olduğu iddia edilirken, çalışma yapmak için gelen belediyenin kurtarma aracı da aynı çukura saplanmıştır.Çankaya İlçesi Bağcılar Mahallesi’nde 24 Mayıs 2016 tarihinde ise toprak kayması yaşanmış, yol trafiğe kapanmış ve halk can güvenliği nedeniyle sokaklara dökülmüştür” dedi.

14 Haziran’da ise Kırkkonaklar Mahallesi’nde iddialara göre, bir inşaatın temel açma çalışmaları sırasında inşaatın üst tarafında bulunan caddede göçük meydana geldiğini anımsatan Yılmaz, “Uğur Mumcu Caddesi'nin arkasındaki Kırkkonaklar semtini Gaziosmanpaşa’ya bağlayan Mercan Caddesi’nin özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun bir trafik yükü taşıdığı dikkate alındığında, çökme anında, trafikte can ve mal kaybı yaşanmamasının büyük bir şans olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır” diye konuştu.

“SORUMLU KİMLER?”

Mercan Caddesi’nde yaşanan yol kaymasının sorumlu ya da sorumlularının kimler olduğunu, yolun neden çöktüğünü soran Yılmaz, “İlgili caddedeki inşaat firmaları çalışma yapmak için izinleri ne zaman, kimden ve hangi şekillerde almıştır? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kayan yolda çalışma yapılması için verdiği bir izin bulunmakta mıdır? Ankara’da yapılan inşaatların güvenilir şekilde yapılması için denetimler yapılmakta mıdır? İlgili yerde en son denetim kimler tarafından yapılmıştır?” sorularını yöneltti.

Bölgede yapılan inşaatlarla ilgili daha önce vadi tabanı ve su yatağı olduğu için tehlikeli olacağı gerekçesiyle uyarılarda bulunan Ankara Mimarlar Odası’nın açıklamalarının neden dikkate alınmadığının açıklanmasını isteyen Yılmaz, yıllardır kayma olduğu bilinen bölgede istinat duvarları başta olmak üzere gereken güçlendirmeler ve önlemlerin neden alınmadığını sordu.

RUHSATIN VERİLME GEREKÇESİ AÇIKLANMALI

CHP’li Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin “Mevcut Arazi Kullanımı Devam Ettirilecek ve Doğal Karakteri Korunacak Alan” içerisinde bulunan söz konusu bölgede hangi gerekçelerle inşaat ruhsatı verdiğini soran Yılmaz, şu soruları yöneltti:

“-Yaşanan olaylar sonucunda cadde etrafında bulunanYamaçevler, Zümrüt, Mesa Koza 66 ve İkizler Sitesi başta olmak üzere; çökme ya da kayma riski taşıyan yapılar bulunmakta mıdır? Varsa söz konusu yerlerde yaşayan vatandaşlar uyarılmış ve gerekli önlemler alınmış mıdır?

-Yolun çöktüğü bölgede su ve elektrik kesintileri yaşanmış mıdır? Böyle bir durum oluştuysa ne kadar süre ile ilgili mahalleye su ve elektrik verilmemiştir? Konu ile alakalı başka kesintiler de yapılacak mıdır?

-İlgili bölgede yaşanan toprak kayması nedeniyle doğalgaz hatlarının zarar gördüğü iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise bu hatların bozulması nedeniyle bir tehlike ortaya çıkmakta mıdır? Gereken önlemler alınmakta mıdır?

-1999 ile 2016 yılları arasında Ankara’da kaç cadde, sokak ve inşaat alanında çökme, kayma ve sel baskını meydana gelmiştir? Yaşanan bu hadiselerin akıbeti ne olmuştur? Bu olaylarda kaç insanımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır?

-Bahsi geçen yıllarda yaşanan bu ve benzeri olayların sonunda kaç liralık maddi hasar meydana gelmiştir?

-Ankara’da şu anda heyelan, göçük, sel ve kayma tehlikesiyle karşı karşıya olan yerleşim alanları hangileridir? Bu yerlerle ilgili kontroller ve denetimler yapılmakta mıdır? Vatandaşların can ve mal güvenliği için ne tür önlemler alınmaktadır?

-4708 Sayılı Yapı Denetim Hakkında Kanunu’nun 1. Maddesi gereği sorumluluk alanı gereği inşaat izinleri ve denetimlerini yapmakla yükümlü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaşanan hadiselerde sorumluluğu bulunmakta mıdır? Varsa konu ile ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmadıysa gerekçeleri nelerdir?”

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıda belirtilen sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını Anayasa’nın 98 ve TBMM İç Tüzüğünün 96. Maddeleri gereğince saygıyla arz ederim.

 

                                                                                                                      Necati YILMAZ

                                                                                                                      Ankara Milletvekili

6 Mayıs 2016 tarihinde Ankara'da ODTÜ’nün 100. Yıl Kapısı'na yaklaşık 500 metre mesafede sabaha karşı yol çökmüş, park halindeki bir araç yaklaşık 3 metrelik çukura düşmüştür. Patlayan su borusunun çökmeye neden olduğu iddia edilirken, çalışma yapmak için gelen belediyenin kurtarma aracı da aynı çukura saplanmıştır.

            Ankara, Çankaya İlçesi Bağcılar Mahallesi’nde 24 Mayıs 2016 tarihinde ise toprak kayması yaşanmış, yol trafiğe kapanmış ve halk can güvenliği nedeniyle sokaklara dökülmüştür.

            14 Haziran 2016 tarihinde de Ankara’nın Çankaya ilçesi Kırkkonaklar Mahallesi’nde iddialara göre, bir inşaatın temel açma çalışmaları sırasında inşaatın üst tarafında bulunan caddede göçük meydana gelmiştir. Uğur Mumcu Caddesi'nin arkasındaki Kırkkonaklar semtini Gaziosmanpaşa’ya bağlayan Mercan Caddesi’nin özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun bir trafik yükü taşıdığı dikkate alındığında, çökme anında, trafikte can ve mal kaybı yaşanmamasının büyük bir şans olduğu dikkatlerden kaçmamaktadır.

            Bu bilgiler doğrultusunda;

1 –Çankaya İlçesi, Kırkkonaklar Mahallesi, Mercan Caddesi’nde yaşanan yol kaymasının sorumlusu ya da sorumluları kimlerdir? Yolun çökmesinin nedeni nedir?

2 – İlgili caddedeki inşaat firmaları çalışma yapmak için izinleri ne zaman, kimden ve hangi şekillerde almıştır? Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kayan yolda çalışma yapılması için verdiği bir izin bulunmakta mıdır? Ankara’da yapılan inşaatların güvenilir şekilde yapılması için denetimler yapılmakta mıdır? İlgili yerde en son denetim kimler tarafından yapılmıştır?

3 – Mercan Caddesi’nde yapılan inşaatlarla ilgili daha önce vadi tabanı ve su yatağı olduğu için tehlikeli olacağı gerekçesiyle uyarılarda bulunan Ankara Mimarlar Odası’nın açıklamalarıneden dikkate alınmamıştır? Yıllardır kayma olduğu bilinen bölgede istinat duvarları başta olmak üzere, gereken güçlendirmeler ve önlemler neden alınmamıştır?

4 – Büyükşehir Belediyesi, “Mevcut Arazi Kullanımı Devam Ettirilecek ve Doğal Karakteri Korunacak Alan” içerisinde bulunan bahsi geçen konumda hangi gerekçelerle inşaat ruhsatı vermiştir?

5 – Yaşanan olaylar sonucunda cadde etrafında bulunanYamaçevler, Zümrüt, Mesa Koza 66 ve İkizler Sitesi başta olmak üzere; çökme ya da kayma riski taşıyan yapılar bulunmakta mıdır? Varsa söz konusu yerlerde yaşayan vatandaşlar uyarılmış ve gerekli önlemler alınmış mıdır?

6 – Yolun çöktüğü bölgede su ve elektrik kesintileri yaşanmış mıdır? Böyle bir durum oluştuysa ne kadar süre ile ilgili mahalleye su ve elektrik verilmemiştir? Konu ile alakalı başka kesintiler de yapılacak mıdır?

7 – İlgili bölgede yaşanan toprak kayması nedeniyle doğalgaz hatlarının zarar gördüğü iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise bu hatların bozulması nedeniyle bir tehlike ortaya çıkmakta mıdır? Gereken önlemler alınmakta mıdır?

8–1999 ile 2016 yılları arasında Ankara’da kaç cadde, sokak ve inşaat alanında çökme, kayma ve sel baskını meydana gelmiştir? Yaşanan bu hadiselerin akıbeti ne olmuştur? Bu olaylarda kaç insanımız hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştır?

9 – Bahsi geçen yıllarda yaşanan bu ve benzeri olayların sonunda kaç liralık maddi hasar meydana gelmiştir?

10–Ankara’da şu anda heyelan, göçük, sel ve kayma tehlikesiyle karşı karşıya olan yerleşim alanları hangileridir? Bu yerlerle ilgili kontroller ve denetimler yapılmakta mıdır? Vatandaşların can ve mal güvenliği için ne tür önlemler alınmaktadır?

11 – 4708 Sayılı Yapı Denetim Hakkında Kanunu’nun 1. Maddesi gereği sorumluluk alanı gereği inşaat izinleri ve denetimlerini yapmakla yükümlü olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaşanan hadiselerde sorumluluğu bulunmakta mıdır? Varsa konu ile ilgili soruşturma açılmış mıdır? Açılmadıysa gerekçeleri nelerdir?

Bu yazı toplam 942 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim