• BIST 107.015
 • Altın 172,518
 • Dolar 4,0726
 • Euro 4,9366
 • Ankara 23 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 26 °C

ATATÜRK’SÜZ TARİH…

Ergün Aydoğan

NEHRU: ‘’Mustafa Kemal’in Yunanlılara karşı kazandığı büyük mücadeleyi duyduğumuzda ne kadar çok sevindiğimizi çok iyi hatırlıyorum… Türklerin zaferini kutlamak için barakamızı süslemiştik (Nehru Batı Asya Tarihi, s.52)

Atatürk Hint Dünyası ve tüm mazlum, ezilmiş milletlere rehber olmuş, bağımsızlıklarını kazanma mücadelelerinde cesaret vermiştir…

Pakistan Lahore’da lunaparkta patlayan bomba sonrası Pakistanlı ünlü sanatçı Basit Subhani; Pakistan needs a Atatürk, (Pakistan’ın bir Atatürk’e ihtiyacı var).

Pakistanlı şarkıcı bile Atatürk’e ihtiyaç var derken bizdeki yöneticilerde Atatürk’ü toplumun zihninden, beyninden nasıl sileriz derdindeler. Mevcut şartlarda çok zor olduğunu bildikleri için gelecek nesillerin zihinlerinden silme hazırlığındalar, 2016-2017 ders yılından başlamak üzere Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu orta öğretimde okutulacak ‘’Tarih Dersi Programında’’ Atatürk yok.

Eğitim-iş Genel Başkanı Veli Demir; taslakta Osmanlı Devletinin öne çıkartıldığı yapay bir tarih anlayışının dayatıldığını açıklıyor.

Eğitim-iş ‘’Kurulun hazırladığı Taslak Program üzerinde’’21 maddelik köşe yazısını aşan, geniş kapsamlı bir çalışma yapmış. Lisede tarih öğretiminin ‘’tarihsiz bir öğretim’’ tasarladığını söyleyen Demir ‘’Kemalizm’den yani Atatürkçü düşünceden soyutlanmaya çalışılmış, çocuklarımızı Atatürk ve onun devrimlerinden arındırmak isteyen bir anlayış programa yerleştirilmiştir. Türkiye’de tarih dersi, Atatürksüz, Cumhuriyet siz ve devrimsiz olamaz.’’

80 sayfalık taslak programın hiçbir yerinde ‘’Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi hiç geçmiyor, ima dahi edilmiyor ama Anadolu 49, Türkiye 118 kez geçerken, 235 kez ‘Osmanlı’, 82 kez ‘Din’, 57 kez kadim sözcüğü kullanılmıştır.

Eğitimcileri ve özellikle ‘’Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağına’’ yemin eden milletvekillerinin bu konuyu incelemesi, derhal gerekli müdahaleleri yapması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu üyelerine; sizler nasıl bir kurul üyesisiniz ‘’Osmanlının yetiştirdiği Çanakkale’de destan yazan birliklerin komutanı, Kurtuluş Savaşının Başkomutanı, kahramanı, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün olmadığı bir TÜRK tarihi olur mu’’ diye sormayacağız. Çünkü sormanın bir anlamı yok. Bu kurulda kilerde çok iyi biliyorlar ki Atatürksüz tarih olmaz.

Bu kurulda kilerde biliyor ki; misyonları tarihi gerçeklere bağlı kalarak, bilimsel eğitim kitabı hazırlamak değil, tamamen ideolojik anlayışlarını gelecek nesillere aktarmak için, anlayışlarına uygun kitap hazırlamak, bu kurula kendilerini atayanları memnun edecek düşünceler ortaya koymak, tarihi gerçeklere değil; atayanlara göre-bağlı tarih yazmak.

Atatürk’ün değerlerine sahip olmadığınız için sözlerini de anlayamıyorsunuz. Ne diyor Atatürk ‘’Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.’’

Her eğitim yılı başında okul kitaplarında Atatürk’le ilgili kısıtlamaların gündeme getirilmesi, toplumun yükselen tepkisi karşısında geri adım atılması ve bu anlayışta bıkmadan usanmadan ısrar edilmesi gerçekten rahatsız edici boyutlardadır.

Fırsat bulduklarında; cadde, sokak, meydan, okul ve statlardaki Atatürk ismini değiştirenler Atatürksüz okul kitapları, Atatürksüz tarih kitapları hazırlatıyorlar. İş bununla da sınırlı kalmayacak AKP’nin hazırlık aşamasında olduğu yeni anayasada; Atatürk ilke ve inkılapları, Atatürk ideoloji ve felsefesinin yer alıp almayacağı tartışılıyor. HDP’de bu anlayışta olduğuna göre böyle bir metin üzerinde anlaşmaları kolay olabilir.

Atatürk’ün hayatını kaybettiği gün bir İtalyan radyosunun anonsu: ‘Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkın büyüğünüz geliyor’.

Soru, görüş ve düşünceleriniz için; ergun.aydogan@yahoo.com.tr

Bu yazı toplam 575 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim