• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 22 °C

BAŞBAKAN YILDIRIM, BAKAN ARSLAN VE BAŞKAN GÖKÇEK’İN DE KATILDIĞI TÖRENLE KEÇİÖREN METROSU’NUN İLK TEST SÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

BAŞBAKAN YILDIRIM, BAKAN ARSLAN VE BAŞKAN GÖKÇEK’İN DE KATILDIĞI TÖRENLE KEÇİÖREN METROSU’NUN İLK TEST SÜRÜŞÜ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
BAŞBAKAN YILDIRIM, BAŞKAN GÖKÇEK’İN TALEBİ ÜZERİNE KEÇİÖREN METROSU’NUN ÇUBUK’A KADAR UZATILACAĞINI, ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ’NDEN DE KIZILAY’A KADAR 3,5 KM DAHA İLAVE YAPILACAĞINI AÇIKLADI..

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu’nun yılsonunda hizmete gireceğini, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in talebi üzerine Metronun Çubuk’a kadar uzatılacağını, Atatürk Kültür Merkezi’nden de Kızılay’a kadar 3,5 kilometre daha ilave yapılacağını açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Milletvekilleri, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törenle Keçiören Metrosu’nun ilk test sürüşü gerçekleştirildi.

Test sürüşü öncesi Keçiören Meydanı’nda düzenlenen törende konuşan Başbakan Yıldırım, vatandaşlara çok önemli müjdeler verdi. Keçiören Metrosu’nun yılsonunda hizmete gireceğini belirten Başbakan Yıldırım,  “Buradan 27 kilometre Çubuk’a kadar da metroyu uzatıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Atatürk Kültür Merkezi’nden de Kızılay Meydanı’na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Başkanın (Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek)  kısa günün ticareti. Onu da bugün kopardı hayırlı uğurlu olsun” dedi.  

Bölgede ulaşım sorununu kökünden halledecek Keçirören Metrosu’nun ayak seslerinin gelmeye başladığını kaydeden Başbakan Binali Yıldırım, şöyle dedi:

“Yılsonunda inşallah yolculu seyahatlere başlayacağız. Birkaç ay yolcusuz gidip gelinecek. Aksaklıklar var mı yok mu ortaya çıkacak. Bunların hepsi hallolacak yılbaşı olunca da hep beraber metroya binip seyahatin keyfini yaşayacağız… Allah sizden razı olsun.”

Keçiören Metrosu’nun tamamlanmasıyla Ankara’da raylı sistem uzunluğunun 64 kilometreye ulaşmış olacağını kaydeden Başbakan Yıldırım,  Metronun tamamlanmasıyla birlikte Keçiörenlilerin merkeze gitmesinin de çile olmaktan çıkacağını vurguladı.

Keçiörenlilerin metroyla 16 dakikada Ankara’nın merkezine keyifli bir yolculuk yapacağını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Trafik yok, sıcak yok, eziyet yok, keyif var… Yolculuk keyfe dönüşecek. Ankaralıya bu yakışır, sizlere de bu yakışır. Sizler değil misiniz 15 Temmuz’da hainlere karşı dimdik duran Keçiören. Sizlere bu yakışır. Hizmetlerin en güzeli yakışır hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.   

-GAZİNO İSTASYONU YERİNE ŞEHİTLER İSTASYONU

Keçiören Metrosu’nda bulunan 9 istasyonun başlangıcının Gazino Durağı olduğunu belirten ve bu ismin yerine “Şehitler İstasyonu” olmasını meydandaki Keçiörenlilere teklif eden Başbakan Binali Yıldırım, meydandan gelen yüksek alkışların ardından, “Şehitlerin adını yaşatıyoruz… Keçiören’de artık Şehitler İstasyonu, Keçiören Metrosu’nun başlangıç istasyonudur… Hayırlı uğurlu olsun” dedi. 

-“ANKARA HIZLI TRENİN MERKEZİ OLUYOR”

Hızlı tren rüyasını gerçekleştirdiklerini anlatan Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’nın hızlı trenin merkezi olduğuna işaret etti. Ankara’da Uzay binaları gibi yeni bir Gar yaptıklarını kaydeden Yıldırım, şöyle devam etti:

“Yeni Ankara Garı da hemen hemen bitmeye yaklaştı. Ankara’dan çıkan bir hemşehrimiz; şimdi zaten İstanbul’a Eskişehir’e Bilecik’e hızlı trenle gidiyor, Konya’ya hızlı trenle gidiyor… 2019’da da Sivas’a kadar, Yozgat’a kadar Kırıkkale’ye kadar da hızlı trenle gidecek. 2 saatte Sivas’a varacaksınız, İzmir’e gideceksiniz, Bursa’ya gideceksiniz, Kayseri’ye gideceksiniz. Böylece Türkiye nüfusunun yüzde 55’ini oluşturan 15 Büyükşehirimizi Ankara’yla hızlı trenle bağlıyoruz. AK Parti iktidarlarına da bu yakışır. Ankaralılara bu da hayırlı uğurlu olsun, helal olsun.”   

-“ŞEHİTLERİN EMANETİNE SAHİP ÇIKMAK BOYNUMUZUN BORCU”

Keçiören Meydanı’nın muazzam bir park haline geldiğine de değinen Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“DSİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Keçiören Belediyemiz el ele vermişler burayı (Ankara Çayı çevresi) Keçiören’in en güzel parkı haline haline getiriyorlar. Hayırlı uğurlu olsun. Elinize sağlık, sağolun arkadaşlar. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. İşte bizim gurur tablomuz karşıda; Keçiören’in şehitleri (Keçiören Belediye binasına asılan 15 Temmuz şehitlerinin fotoğrafları bulunan dev afiş) Onların emanetine sahip çıkmak boynumuzun borcudur. Onları şehit eden hainlere hesap sormak boynumuzun borcudur.  Hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Gösterdiğiniz bu ilgi ve alaka bize güç veriyor, bizim milletimize olan sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Her şey Türkiye için, her şey Ankara için, her şey Keçiören için, hayırlı uğurlu olsun.”     

-“TEST SÜRÜŞÜ ÇOK BAŞARILI GEÇTİ”

Daha Sonra Başbakan Yıldırım,  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Başkan Gökçek, Milletvekilleri, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak,  Belediye önündeki metro istasyonuna girerek burada metronun ilk test sürüşünü, Şehitler İstasyonu adı verilen Gazino istasyonuna gidip-gelerek gerçekleştirdiler.

Başbakan Test sürüşünün ardından yaptığı açıklamada , test sürüşünün çok başarılı geçtiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Test sürüşü sonrası gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başbakan Yıldırım, merkezi hükümet ile yerel yönetimlerin işbirliği ile güzel projelerin Türkiye’ye kazandırılmasına devam edileceğini söyledi.

Keçiören Metrosu’nin toplam maliyetinin 330 milyon dolara mal olduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi’nin Havaalanı Metrosu projesi üzerinde çalışmaları sürdürdüklerini kaydetti. Başbakan Binali Yıldırım,  test sürüşlerinin 2,5 ay daha devam edeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Fatih Köprüsü’ne alternatif olarak yapılan yeni Keçiören Bulvarı’nın yüzde 75 oranında tamamlandığını söyledi.

Keçiören Metrosu’nun ilk test sürüşü nedeniyle Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ile çok sayıda vatandaşın katıldığı törende bir konuşma yapan Başkan Gökçek, ilçede Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yatırımlar ile yeni projeler konusunda bilgi verdi.

Konuşmasına; “Keçiören Metrosu’nun temelini dönemin Başbakanı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın uğurlu elleriyle atmıştık. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak kendi imkanlarımızla yüzde 43’ünü bitirdiğimiz metroyu, o dönemde Başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanımızdan rica etmiş, Ulaştırma Bakanımıza yani şimdiki Başbakanımız Binali Bey’e emanet etmiştik” dedi.

Keçiören Metrosu hakkında bilgi veren Başkan Gökçek, metronun Havaalanı’na kadar uzatılması için Başbakan Yıldırım’dan talepte bulunduklarını da belirtti

 

-YENİ KARDEŞ KÖPRÜSÜ’NÜN YÜZDE 75’İ TAMAM…

Başkan Gökçek,  Keçiören trafiğini rahatlatacak olan Fatih Köprüsü’ne alternatif köprü olarak nitelendirdiği yeni köprü ve bulvardaki çalışmaları anlattı. Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Keçiören’e olan yatırımlarımız olanca hızıyla devam ediyor. Fatih Köprüsü’ne kardeş köprümüz bitmek üzere. 50 milyon liralık köprümüz yüzde 75 oranında tamamlandı. Ve üzerinde 8 tane alt üst geçit bulunan bulvar, 1100 metre olarak tamamlanmış oluyor. Fatih Caddesi üzerine 3 tane yaya üst geçit yapıyoruz. Şu anda üzerinde bulunmuş olduğumuz kent meydanı da bitti. Hayırlı uğurlu olsun.”

 

-OSMANLI AİLE YAŞAM MERKEZİ…

Keçiören’de yapımı devam eden bir başka proje olan Osmanlı Aile Yaşam Merkezi’ndeki çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gökçek, “Etlikte Osmanlı Aile Yaşam Merkezi’nin yapımı devam ediyor. İnşaat yüzde 70’lere geldi. İnşallah bu yıl içerisinde onu da hizmete açacağız” dedi.

       

-PARK VE REKREASYON ALANLARI…

Keçiören’e, yeni yeşil ve sosyal alanların kazandırılması için de çalışmalar sürdürdüklerini belirten Başkan Gökçek, ilçeye yapılan iki yeni  projeyi anlattı.

Başkan Gökçek, “Şu anda Keçiören’de TOKİ Kuşcağız park yapım çalışması ki, 122 bin metrekare, onunda sonuna gelmek üzereyiz. Ayrıca Hacı Kadın Orman Rekreasyon Alanı, 1 milyon 579 bin metrekare, onun inşaatına da bu sene başlıyoruz. Ve inşallah önümüzdeki sene içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

-“ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK”

Keçiören’e 7 kilometre içmeyi, 3,6 kilometre de yağmur atık suyu hattı döşediklerini de belirten Başkan Gökçek, Ihlamur Vadisi etrafında Ankara Çayı’na akan atık suları kesmek için de kollektör hattının yapıldığını açıkladı. İlçeye yapılan hizmetlerin devam edeceğini kaydeden Başkan Gökçek, Aktepe’de yapımı devam eden Badminton Binası’nın inşasında yüzde 75’lere  gelindiğini açıklarken, bu yıl içerisinde biteceği müjdesini verdi.

Yuva, Yakacık, Bağlum, Pursaklar, Saray, Gümüşoluk güzergahında, 19 kilometrelik yeni Bağlum Bulvarı çalışmalarının da sürdüğünü ifade eden  Başkan Gökçek,  “O da inşallah bu sene hizmete girecek” dedi. 

-5 BİN KİŞİLİK KONGRE MERKEZİ…

Başkan Gökçek, Kuzey Ankara- Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi çalışmalarının hızla devam ettiğini, alana 5 bin kişilik dev kongre merkezi yapılması için ihale yaptıklarını söyledi.  

Başkan Gökçek, dev kongre merkezi ihalesi hakkında şunları söyledi:

“2016 yılının bir başka hizmeti daha olarak, Kuzey Ankara’da Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi, inşallah önümüzdeki yıl içerisinde bitecek.  Yeni bir ihale daha yaptık. Kuzey Ankara- Kuzey Yıldızı Kongre Merkezi, 5 bin kişilik Ankara’nın en büyük kongre merkezi olacak. Şu anda inşaat başladı. Önümüzdeki yılsonu itibariyle bitecek.

Bu arada güzel bir iş yaptık, protokol yolu olan Havaalanı Yolu  İrfan Baştuğ Caddesi’nin adı değişti ve yeni adı Şehit Ömer Halisdemir Bulvarı oldu.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • KONYA, İSTANBUL VE SAMSUN YOLLARININ KESİŞİMİNDE BULUNAN AKKÖPRÜ KAVŞAĞI’NIN YAN VARYANT BAĞLANTI YOLLARI AÇILIYOR18 Nisan 2018 Çarşamba 10:54
 • Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’nda bahar coşkusu yaşanıyor18 Nisan 2018 Çarşamba 10:15
 • MOGADİŞU BELEDİYE BAŞKANI ABDİRAHMAN OMAR OSMAN, ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA İLE GÖRÜŞTÜ16 Nisan 2018 Pazartesi 11:03
 • BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA’NIN GÖREVE GELMESİYLE BİRLİKTE BAŞLAYAN “ORTAK AKIL” İLKESİ HER ALANDA HAYATA GEÇİYOR16 Nisan 2018 Pazartesi 09:38
 • Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Başkent’teki ilçe ziyaretleri kapsamında bu kez Sincanlılarla buluştu14 Nisan 2018 Cumartesi 11:56
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi, asfalt dökümü ve yol açımında Türkiye rekorlarına imza atıyor14 Nisan 2018 Cumartesi 11:31
 • ODTÜ TEKNOKENT KAVŞAĞI’NIN BİLKENT - ESKİŞEHİR YÖNÜ TRAFİĞE AÇILDI13 Nisan 2018 Cuma 11:57
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Otizm Vakfı; Başkent’te yaşayan otizmli çocuklar konusunda destek çalışmalarına devam ediyor13 Nisan 2018 Cuma 11:01
 • ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT’TEKİ APARTMAN VE BİNALARA BUNDAN SONRA ÜZERİNDE MAHALLE VE CADDE İSMİNİN DE BULUNDUĞU NUMARALAR TAKMAYA BAŞLAYACAK12 Nisan 2018 Perşembe 10:46
 • BAŞKENT TOPLU TAŞIMA KARTI “ANKARAKART”, 12 NİSAN PERŞEMBE GÜNÜ HİZMETE GİRECEK OLAN BANLİYÖ TREN HATTI BAŞKENTRAY’DA DA GEÇERLİ OLACAK11 Nisan 2018 Çarşamba 14:59
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim