• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 21 °C

Başkan Gökçek 20 ülkeden Türkiye’ye gelen 50'ye yakın gazeteci ile basın toplantısı düzenledi

Başkan Gökçek 20 ülkeden Türkiye’ye gelen 50'ye yakın gazeteci ile basın toplantısı düzenledi
"UMARIM BURADA SÖYLEDİKLERİMİZ, SİZLERİN SAYESİNDE BÜTÜNDÜNYADA YER ALIR" "AB'NİN BU OLAY KARŞISINDAKİ TEPKİSİ ÇOK CILIZ KALDI" "FETÖCÜLER İKİNCİ BİR DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNABİLİR"“DÜNYAYA DEMOKRASİYİ ÖĞRETEN, TÜRKİYE’DİR”

15 Temmuz’da Darbe Girişimi sırasında yaşananları yerinde görmek için 20 ülkeden Türkiye’ye gelen 50'ye yakın gazeteci, ağır hasarın yaşandığı TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, gazeteciler için basın toplantısı düzenledi.  

Yabancı basın mensupları ilk olarak OSTİM’de gerçekleşen basın toplantısında bir araya geldi. OSTİM yönetimi tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında, darbe girişiminin ardından ekonomik faaliyetlerde herhangi bir askatlık olmadığı yönünde bilgiler verildi. OSTİM’de bulunan işletmelerin yurtdışında yaptığı ticari faaliyetlerin devam ettiğini göstermek amacıyla yabancı bir yatırımcı ile Skype üzerinden görüşme yapıldı.

Basın mensupları OSTİM’deki toplantının ardından Büyükşehir Belediyesi’nin üstü açık otobüsleri ile15 Temmuz gecesi darbecilerin ilk hedeflerinden biri olan TBMM’ye hareket etti.

-KAHRAMAN: "GÖKÇEK VE EKİBİNE TEŞEKKÜRLER"

Burada konuklarla basın toplantısı yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman ise ilk dakikadan itibaren Meclis’i açık tutuklarını belirterek, darbe girişimi gecesinde yaşananları anlattı. Darbe girişimini gerçekleştirenleri “Asker elbisesi giymiş teröristler” diye tanımlayan Kahraman, “Halkın sokağa çıkması, darbe heveslilerini bitirdi. ‘Ben geldim, el koydum’ dönemi bitti. 15 Temmuz, darbeleri sona erdirecek bir tarih olarak anılacak”diye konuştu.

Meclis’te bombalama sonucu hasar görmüş bazı bölümlerin, yaşananların görülmesi için olduğu gibi bırakıldığını belirten Karaman, darbe girişimiyle ilgili görüşlerini paylaşarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kahraman ayrıca yabancı basın mensupları için düzenlenen organizasyon için Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ekibine teşekkürlerini iletti.

TBMM’ye atılan bombaların isabet ettiği yerleri gezerek incelemede bulunan konuklar daha sonra Beştepe’deki Cumhurbaşkanlık Külliyesi’ni ziyaret etti. Burada ‘Demokrasi Nöbeti’ tutan vatandaşların çadırlarını fotoğraflayan yabancı basın mensupları, darbe girişimi gecesinde burada yaşananlarla ilgi bilgi aldı.

Ağır hasarın yaşandığı Ankara Emniyet Müdürlüğü önüne giderek incelemede bulunan yabancı basın mensupları daha sonra üstü açık otobüsler ile Büyükşehir Belediyesi Konferans salonuna gelerek Başkan Gökçek’in gerçekleştirdiği basın toplantısına katıldı.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 20 ülkeden gelen 50 yabancı gazeteciye, FETÖ'cülerin 15 Temmuz gecesi yaptığı hain darbe girişimi hakkında bilgi verdi.

Gökçek, gazetecilere, Türkiye’de ikinci bir darbe girişimi olabileceğini belirterek, “Bunu başaramazlarsa, 8 kişilik bir suikast listeleri var. Bunu uygulamaya çalışacaklar” dedi ve bu listedeki kişilerden birinin de kendisi olduğunu söyledi.

15 Temmuz başarısız darbe girişimi gecesinde yaşananları yerinde inceleme fırsatı elde eden yabancı gazetecilerin son durağı, Ankara Büyükşehir Belediyesi oldu.

Konferans salonunda Başkan Melih Gökçek ile tanışma fırsatı elde eden yabancı gazeteciler, Başkan'ın, 15 Temmuz başarısız darbe kalkışması ve nedenlerine ilişkin sunumunu ilgiyle izledi. Başkan Gökçek’in sinevizyon eşliğinde gerçekleştirdiği sunumda, “o gece” yaşananlar, tüm çıplaklığıyla gözler önüne serildi.

Sunumu öncesinde, Zaman Gazetesi’nin 5 Ekim 2015 tarihinde yayınlanan, uçaktan kentin görüntülendiği, "Sükutun Çığlığı- Gülen Bebek" reklam filmini de izlettiren Başkan Gökçek, “Zaman Gazetesi’nin bu reklamı, 15 Temmuz tarihinden tam 9 ay 10 gün önce televizyonda yayınlanmış. Yani Zaman Gazetesi 9 ay 10 gün önce bu darbenin şifrelerini Türkiye'ye bu reklamla verdi” dedi.  

Daha sonra sinevizyondan, video ve fotoğraflar eşliğinde F-16’lardan Özel Harekat, TBMM, Emniyet ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne atılan bombalar, askeri helikopterlerce taranan sivil insanlar, tankların ezdiği araçlar ve insanlar ekranlara yansıtıldı.

-“DÜNYADA EŞİNİ BENZERİNİ GÖRMEK MÜMKÜN DEĞİL"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak darbe kalkışmasının başladığı andan itibaren Twitter ve Beyaz TV’den darbeye karşı vatandaşları sokaklara çıkmaya çağırdığını belirten Başkan Melih Gökçek, “İlk olarak saat 23.07’de 6 tane üst üste tweet attım. 600-800 bin arası tıklanma aldı bunlar ve vatandaşları sokağa davet ettik. Bu, darbeye karşı yapılan ilk teşebbüstür. Saat 23.24’te de televizyondan vatandaşları sokaklara çağırdım" dedi.

Yüzbinlerce, milyonlarca insanın sokağa dökülüp demokrasisine ve ülkesine sahip çıktığını kaydeden Gökçek, "Bu, inanılmaz bir şeydi. Dünyada bunun eşini görmek mümkün değildi. Onun için milletimizle gurur duyuyoruz” diye konuştu. 

-"BELEDİYE ARAÇLARI, TANKSAVAR İŞLEVİ GÖRDÜ"

Başkan Gökçek, Büyükşehir'in kamyon, kepçe ve otobüslerinin adeta “tanksavar” işlevi gördüğünü de kaydederek, tüm bu görüntülerin yabancı konuklara verileceğini söyledi. Her gazetecinin kendi ülkesinde bu yaşananları anlatmasını isteyen Başkan Gökçek, bu darbe kalkışmasını yapan örgütün liderinin de Fethullah Gülen olduğunu kaydederek, bu kişinin halen Pelsilvanya’da yaşadığını ifade etti.

Bütün dünya demokrasiyle ilerlesin denilirken, bütün dünyada demokrasi örnek gösterilirken, darbenin savunulmuş olmasını anlamanın kesinlikle mümkün olmadığını vurgulayan Başkan Gökçek, “Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmeyebilirsiniz, ama o seçimle geldi. Yine demokratik yollarla düşürebiliyorsanız, düşürün. Dünyada hangi ülke böyle bir olayı destekliyorsa, yanlış yapıyordur” sözleriyle sunumunu tamamladı. 

-“ALMANYA'YI DOSTUMUZ GİBİ GÖRÜRDÜM"

Sunumun ardından da yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Melih Gökçek, Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın darbe kalkışmasına karşı tepkilerinin cılız kaldığını söylemesi üzerine, bir gazetecinin “Mesela Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir görüşme fırsatınız olsa, darbeyle ilgili söyleyeceğiniz ilk sözünüz ne olurdu?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Ben de Alman sevgisiyle büyümüş birisiyim. Alman Milli Takımı’nı tutardım gençliğimde. Yani Almanya’yı bir nevi ikinci bir komşumuz gibi görürdüm, dostumuz gibi görürdüm. Halen de görmek istiyoruz. 'Biz sizi dost olarak görürken, siz kalkıp Türkiye’de bir darbe olmasını nasıl isteyebilirsiniz' derdim.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’nın Köln kentinde toplanan Türk vatandaşlarına telekonferans sistemiyle bağlanmasına izin vermeyen Alman mahkemelerine ilişkin görüşleri de sorulan Başkan Gökçek, şöyle konuştu:

“Bunun için 'bizim iç meselemiz' dediler. Almanya’nın iç meselesine karışmak için orada Sayın Cumhurbaşkanımız konuşmak istemedi. Bu doğru değil. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye’de olan bir olayı Almanya’daki hemşerilerimize anlatmak için konuşmak istedi. Almanya’nın buradaki en büyük hatası, başka ülkelere mitingler yapıldığı zaman telekonferans hakkı verirken, Türkiye’ye vermemeleri oldu. Bu çok büyük yanlış. Demokrasiyle yönetildiğini iddia eden bir ülkenin kesinlikle böyle bir davranış içerisinde olmaması lazım.”  

-“BİR TEK MEKKE BELEDİYE BAŞKANI TELEFON AÇTI"

Türkiye'nin Almanya’dan da İngiltere’den de Fransa’dan da Amerika’dan da çok daha fazla demokrat olduğunu vurgulayan   Gökçek, “Fikirlerimiz uyuşmuyor, dünya görüşlerimiz ayrı ama dünyadaki gelişmeler aynı olduğu için biz demokratlığı bırakmıyoruz. Almanya’nın yaptığını tasvip etmek kesinlikle mümkün değil”açıklamasında bulundu.

Kendisine yurtdışından herhangi bir “geçmiş olsun” temennisinde bulunan olup olmadığı da sorulan Başkan Gökçek, “Eskiden bir olay olduğu zaman birçok belediye başkanından geçmiş olsun telgrafları veya mailleri alırdım. Bunda almadım. Bir tek Mekke Belediye Başkanı bizzat telefon açtı” dedi. 

-"BUNU GERİ ZEKALI BİLE SÖYLEMEZ"

FETÖ lideri Fethullah Gülen’in, yaşanan darbe kalkışmasını “tiyatro” olarak nitelendirmesi de hatırlatılan Başkan Gökçek, “Öyle bir tiyatro ki, Sayın Cumhurbaşkanımız, TBMM’nin, Türkiye’nin İstihbarat Teşkilatı’nın, Özel Kuvvetler binasının, Genelkurmay’ın önünün bombalanmasını emretti. Bir de bunların üstüne Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin bombalanmasını emretti. Böyle bir aptalca ifade olabilir mi? Bunu bir geri zekalı bile söylemez” diye konuştu.

Başarısız darbe kalkışmasının ardından bir anda çok sayıda kişinin yakalanmasını eleştirenlere de Başkan Gökçek, bu hazırlığın 3 yıldır sürdüğünü, ancak askeri idareye müdahale şanslarının olmaması nedeniyle sonuçlandırılamadığını belirterek, darbe kalkışmasının ardından ilan edilen OHAL ile birlikte gerekli müdahalenin yapılabildiğini söyledi. 

 -"237 ŞEHİT VERMİŞİZ, HİÇ Mİ İSYAN OLMAZ?”

ABD’nin FETÖ’yü kesinlikle Türkiye’ye iade etmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Gökçek, bir başka yabancı gazetenin sorusunu da cevaplandırırken şunları söyledi:

“Kınamaların cılız olmasını şöyle anlıyoruz; İfadeler çok sert değildi. Dünyadaki pek çok ülkenin göstermiş olduğu bu tablo çok net. Örneğin Fransa’da böyle bir olaya kalkıştığınızda bizim Başbakanımız Fransa’daki yürüyüşe katıldı. Belki bizdeki yürüyüşe katılmaz da şehitlerin cenazelerine onların temsilcileri büyükelçiler katılabilirdi. Ayrıca yaptıkları kınamaların 10 katı şekilde içeri alınan kişilere işkence yapılmasından endişe duyulmasından bahsedilmesiyle geçiyor. Böyle bir şey yok. Türkiye’de işkence yok. Siz bu kadar endişe üzerinde duruyorsunuz da biz 237 şehit vermişiz, insan öldürülmüş, bunlara karşı hiç mi isyan olmaz?” 

-“İKİNCİ BİR DARBE GİRİŞİMİ OLABİLİR”

“Türkiye’de yeni bir darbe yaşanır mı?” sorusuna da Başkan Gökçek, “Şimdi değişik istihbaratlar var. Nasıl bir durum içerisinde olduklarını aşağı yukarı bilebiliyoruz" dedi.

Gökçek şöyle devam etti:

"Bunu ilk defa açıklıyoruz; Özellikle PKK ve IŞİD’den bazı güçler tarafından Türkiye’ye sızmalar yapılacak. Türkiye’nin pek çok vilayetinde aynı anda olaylar çıkaracaklar. Polis bunlarla uğraşırken, FETÖ’cülerin kalıntıları, yeniden bir darbe girişiminde bulunacaklar. Amaçlarının bu olduğunu duyuyoruz. Ve bu yeni darbe girişiminin de bazı ülkeler tarafından destekleneceği ifade ediliyor. Ülkemiz de, milletimiz de bu işe karşı başarıyla çıkar. Bunda da başarılı olamazlarsa, ikinci defa yanlış içerisine girecekler, onlar da suikastlara başlayacaklar. Türkiye’de suikastlar duyacaksınız. İlk etapta 8 kişi var. Ondan sonra da çatışmalar var. Bu tür hazırlıkların olduğunu duyuyoruz.”

8 kişilik suikast listesindeki isimler de sorulan Başkan Gökçek, “Biri benim. Gerisi de bende kalsın” diye cevaplandırdı. 

- “DÜNYAYA DEMOKRASİYİ ÖĞRETEN TÜRKİYE’DİR”

Açıklamalarını, “Şunu kesinlikle söyleyeyim. Türkiye’de demokrasi gayet güçlü. Dünyaya demokrasiyi öğreten Türkiye’dir” sözleriyle sürdüren Başkan Melih Gökçek, yabancı gazetecilerin pek çok konudaki sorularını da cevaplandırmasının ardından son olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli nedeniyle FETÖ’cülerin partiye sızamadıklarını ve bu yüzden Bahçeli’nin gitmesi taraftarı olduklarını söyledi. Başkan Gökçek, BBP lideri merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun da FETÖ’cülerin parti içerisine sızmalarına müsaade etmediğini ve yine FETÖ’cüler tarafından helikopterinin düşürüldüğünü ifade eden Başkan Gökçek, “FETÖ her partide olmaya çalışır. Kimisine girebilir, kimisine giremez” dedi.

Başkan Gökçek sözlerini, “Umarım burada söylediklerimiz, sizlerin sayesinde dünya medyasında yer alır” temennisiyle tamamladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TERTEMİZ BİR BAŞKENT İÇİN GECE-GÜNDÜZ BULVAR, CADDE VE MEYDANLARI KÖŞE BUCAK YIKAYIP, EV TEMİZLİĞİNDE BİR ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYOR22 Nisan 2018 Pazar 12:06
 • ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT’TE YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI İÇİN DESTEK PROJELERİ ÜRETECEK22 Nisan 2018 Pazar 12:03
 • BAŞKAN TUNA, TRT HABER’DE YAYINLANAN “ANADOLU SORUYOR” PROGRAMINDA; ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ21 Nisan 2018 Cumartesi 10:25
 • Başkan Tuna, AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları’nın Vefa Buluşması’na katıldı21 Nisan 2018 Cumartesi 10:23
 • BAŞKENT’TEKİ TOPLAM 11 İLÇEDEKİ HAFRİYATLA İLGİLİ TÜM İŞLEMLER, HAFRİYATLARIN ÇIKTIĞI İLÇE BELEDİYELERİNE DEVREDİLDİ20 Nisan 2018 Cuma 10:42
 • SANAYİ SİTELERİNDE METRUK BİNALARIN ORTADAN KALDIRMA VE TEMİZLEME ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR20 Nisan 2018 Cuma 10:33
 • Başkan Mustafa Tuna, TVNET Ankara Haber Müdürü Ahmet Rıfat Albuz’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı19 Nisan 2018 Perşembe 11:13
 • “GÜLEN” İSİMLİ SOKAK VE CADDELERE, “VATAN, HİLAL, ALSANCAK, ANAYURT, BAYRAK, DİRİLİŞ VE KAYI” YAZILI YENİ İSİMLER VERİLDİ19 Nisan 2018 Perşembe 10:54
 • KONYA, İSTANBUL VE SAMSUN YOLLARININ KESİŞİMİNDE BULUNAN AKKÖPRÜ KAVŞAĞI’NIN YAN VARYANT BAĞLANTI YOLLARI AÇILIYOR18 Nisan 2018 Çarşamba 10:54
 • Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı’nda bahar coşkusu yaşanıyor18 Nisan 2018 Çarşamba 10:15
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim