• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 16 °C

Başkan Gökçek Trt'de canlı yayınlanan Canan Reçber’in sunduğu “Özel Röportaj” programına katıldı

Başkan Gökçek Trt'de canlı yayınlanan Canan Reçber’in sunduğu “Özel Röportaj” programına katıldı
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK:“DEMOKRASİ İÇİN CANINI ORTAYA KOYAN BU HALKIN,NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLMESİ LAZIM”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Darbe girişimi gecesi tankların üzerine çıkan, dünyada kesinlikle ikinci bir emsali olmayan bu kahramanlık gecesinde, barış için ortaya çıkan bu halkın Nobel barış ödülüne aday olarak göstermeleri lazım” dedi.

TRT Televizyonları, TRT 1,TRT Haber, TRT Avaz, TRT Türk ileTRT’nin bazı radyo kanallarında canlı yayınlan Canan Reçber’in sunduğu “Özel Röportaj” programına katılan Başkan Gökçek, 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrası ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Darbe gecesi yaşadıklarını kısaca anlatan Başkan Gökçek, FETÖ’nün bundan sonra Türkiye’de darbe girişiminde bulunma ihtimalinin az olduğunu ancak başka planları bulunduğunu belirtti.

 

-“HALK NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNE ADAY GÖSTERİLSİN”-

Darbe girişimi sırasında halkın gösterdiği kahramanlığının çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Gökçek, şöyle dedi:

“Halkımız burada çok önemli bir görev üstlendi.  239 şehit verdik. 1200 de Gazimiz var. Dile kolay bu rakam. Şu anda batı biraz yavaş yavaş ya sıkıştığından ya da anladığından bizi anlamaya başladı. Mesela Washington Post’ta bizim lehimize haberler çıkmaya başladı. ‘Bunlar darbeci, bunları teslim etmek lazım’ filan diye konuşmaya başladılar. Bunlar güzel şeyler. Onun için diyorum ki tankların üzerine çıkan, dünyada kesinlikle ikinci bir emsali olmayan bu kahramanlık gecesinde barış için ortaya çıkan bu halkı Nobel barış ödülüne aday olarak göstermeleri azım.”

 

-“FETÖ ÖRGÜTÜ 40 YILDAN BERİ ÇALIŞIYOR”-

FETÖ Örgütünün 40 yıldır çalıştığını ve pek çok kuruma sızdığını ifade eden Başkan Gökçek,”Öyle bir eğitilmişler ki akıl sır alabilmesi mümkün değil. Ben STK’lara hep yardımcı olmuşumdur. Bunlara da aynı şekilde yardımcı oldum. Benden de birçok şeyi gizlediler. Yani gözümüze tabiri caizse bir perde inivermiş. Ne zamanki yavaş yavaş o ilk olarak MİT başkanını görevden almak istediler, o tarihten itibaren biz de şüpheler başladı. Onun arkasından özellikle17-25 Aralık iyice ortaya koydu. Gezi olayları oldu. Ben şüphelenmeye başladım. Polis kımıldamıyor. Ne zamanki özel harekat devreye girince polis bizle beraber hareket etmeye başladı. Yanıldık yani. Düşmez kalkmaz, yanılmaz bir Allah.  Bazı siyasal partiler ancak bu darbeden sonra ayıldılar” dedi.

FETÖ’cülerin sızmadığı hiçbir parti olmadığını, PKK ile işbirliği yaptığını, CHP içine de girdiğini anlatan Başkan Gökçek, Deniz Baykal’ın kaset olayını FETÖ’nun organize ettiğini, Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopterini FETÖ’nun düşürdüğünü, MHP’yi de son zamanlarda ele geçirme hareketi içinde olduğunu söyledi.

“Bunlar Devlet içinde devlet” diyen Başkan Gökçek, “Yargı da var, polis de var, bürokrasi de var, her yerde varlar” dedi.

 

-“BÜTÜN TÜRKİYE İNCİRLİK’İ TUTSUN”-

FETÖ’nün yeni bir teşebbüste bulunabilmesi ile ilgili soruyu cevaplayan Başkan Gökçek, şunları söyledi :

“Bundan sonra yeniden bir teşebbüs olabilir mi evet yeniden bir teşebbüs olabilir. Peki nasıl olur. Şu andaki ana düşünceleri, PKK  ve DEAŞ militanlarını Türkiye’de 40-50 ilde dağıtacaklar. Aynı anda hedefler belirleyip orada bir kısmı  canlı bomba olarak kendisini patlatıp perişan edecek, bir kısmı belli yerlere saldırıp olaylar çıkaracaklar. Polis bunlarla uğraşırken bu sefer ordunun içinde kalan FETÖ’cular bir darbe teşebbüsünde bulunacaklar. Onun için ben vatandaşa bir sefer daha tembih etmiş olayım. Allah korusun çok zor yaparlar ama yaparlar mı binde bir ihtimal. Eğer böyle bir şey olursa vatandaşıma bakın bütün Türkiye’ye sesleniyorum herkese, herkes o olayla ilgilenmesin yani filan yerde bomba patlamış, filan yere saldırılmış bırakın onu polis halletsin. Sen hemen ilk en yakınındaki karargah neresiyse oraya git. Adanalılara büyük görev düşüyor. Adanalılar bir olay olduğu zaman hiç durmasınlar doğru İncirlik’e gitsinler. Bakın İncirlik’te elektrikler kesildi muvaffak olmadı. İncirlik püf noktası. Bütün Türkiye İncirliğe gitsin ve İncirliği tutsun. Kesinlikle tutması lazım. Yani Adanalılara buradan çağrıda bulunuyorum. En ufak bir olay olduğu zaman doğru İncirliğe gidin. Neyinizle kamyonlarınızla, dozerlerinizle, kepçelerinizle. Çünkü İncirlik bu işin ana damarı, yönetim yeri. Bu sefer yönetim yeri oldu aşikar bir şekilde ortaya çıktı.”

 

-“FETÖ, TRAFOLARA SABOTAJ DÜZENLEYEBİLİR”-

FETÖ’cülerin sürekli twitler atıp bazı mesajlar verdiğini vurgulayan Başkan Gökçek, sözlerine şöyle devam etti:

“Devamlı olarak bazı twitler atıyorlar. ‘Ayın 14’ünde göreceksiniz”. FETÖ, ‘yumurta bile 20-21 günde çıkar’ diye konuşmalar yapıyor. Gerçi bunların verdiği mesajlar çok bir şey yapacaklarından değil ama beklemediğimiz bir şey yapabilirler. Düşünün darbe yapabilirler mi? Yeniden kalkıp darbe yapabilirler mi yeniden ayağa kalkabilir mi? Kalkamaz bu aşikar. Böyle bir hazırlık yapamazlar yani bir süre lazım bunlara. Peki ne yapacaklar ? Ben şahsen kendim öğrendiğim, istihbarat Türkiye’deki trafolara sabotajlar yaparak Türkiye’yi bir hafta elektriksiz bırakacaklar. Planları bu. Bir ara yaptılar ya o bir denemeydi. Şimdi aynı adamlar denemenin çok daha büyüğünü yapmak için talimat aldılar. Devlette bunu biliyor.”

 

-“40 SENE HAZIRLANDILAR 4 SAATTE DAĞILDILAR”-

FETÖ’nün suikast yapabileceğini vurgulayan Başkan Gökçek,  şunları kaydetti:

“Bizlere suikast yapabilirler, yani bu olayın üzerine giden kim varsa onlara suikast yapabilirler. Onun haricinde herhangi bir şey kesinlikle olmaz. Ama şuna inanıyorum, bunlar muvaffak olamazlar. Bakın 40 sene hazırlandılar, 4 saatte dağıldılar. Bunu dağıtan Allah. Bizim gücümüz değil. Allah’ın bize hikmet-i ilahisi, lütfu. Koruyan Allah. Allah korumazsa mümkün değil bunlar olmaz. Onun için Allah’ın hesabı en büyük hesap. Biz ölümden korkmadıktan sonra korkmuyoruz da Elham Dürüllah, Allah’tan başka kimseden korkmuyoruz. Bu millete hiçbir şey olmaz."

Vatandaşlardan dua etmelerini isteyen Başkan Gökçek, “Vatandaşımızdan rica ediyorum, bizim en büyük silahımız dua. Duadan daha büyük silah olamaz. O akşam kimler ne dualar etti neler oldu. Millet açsın elini ya Rabbi bizim felaketimizi düşünen kim varsa onların başına öyle felaketler ver ki başlarını yerden kaldıramasınlar bizle uğraşamasınlar. Bu dua öyle kapılar açar ki. Öyle insanlar var ki ağzı dualı. Ben bütün milletimden bu duayı isteyeceğim” diye konuştu.

 

-“78 MİLYON SUÇLU DİYOR-

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmesi gerektiğini belirten Başkan Gökçek, “ABD’de de bir suç işledin, getiriyorlar mahkemede jürinin karşısına oturtuyorlar. 7-8 kişiden oluşan Jüri dinliyor bir karar veriyor. Ekseriyetin verdiği karara göre tamam diyorlar Bu suçlu idam olsun. Bizim 78 milyon Feto için suçlu diyor. Bizim jüri burada. Bizim buradaki jüriye sorun ve Feto'yu bize teslim edin”dedi.

Ankara’da yabancı gazetecilere darbe girişimi sırasındaki yaşanan olayları, parçalanarak ölen insanların görüntülerini ve bomba atılan yerleri göstererek bilgilendirdiklerini kaydeden Başkan Gökçek, bu görüntüleri çeşitli ülkelerdeki senatörlere de göndereceklerini söyledi.

 

-“ÜÇ SİYASAL PARTİ DE AYNI İDEALİN ETRAFINDA BİRLEŞTİ”-

15 Temmuz darbe girişimi sonrası siyasi partiler arasındaki ılımlı havanın önemine de değinen Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Sayın Bahçeli’nin ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun özellikle Yenikapı’da yapılacak mitinge katılması, birlik ve beraberliğin dünyaya gösterilmesi açısından çok önemli. Dikkat ederseniz Batı dünyası gerek AB gerekse Amerika maalesef darbecilerin yanında yer aldı. Bu bir gerçek, kim ne derse desin. Şimdi ‘Yer almadık diyorlar’ da bunu ispatı için biz de FETÖ’yu bize  teslim edin diyoruz. Teslim ederlerse bunu ispat etmiş olacaklar. Türkiye Cumhuriyeti’nde 3 tane siyasal ana parti üçü de aynı idealin etrafında birleşiyorlar.'Cumhuriyeti koruyacağız, TBMM’yi koruyacağız, bayrağı koruyacağız, biz kesinlikle darbeyi kabul etmeyiz,  bu mükemmel bir şey.' Bunun devam etmesi azlım. Fakat zaman zaman depreşiyor eski alışkanlıklar, bunlar depreşmesin. Kavgayı bırakalım. Nitekim Cumhurbaşkanımızın davalarını geriye çekmesi çok büyük bir jest. Dolayısıyla bu ılımlı hava devam ederse sorun yok.

 

-ŞEHİT AİLELERİNE VE GAZİLERE DESTEK-

Başkan Gökçek, 15 Temmuz darbe girişimini önlemek için şehit olanların ailelerine ve gazilere de gereken her türlü destekte bulunacaklarını belirterek, “Bu pazartesi günü Belediye Meclisimiz var. Bir yığın karalar alacağız. Kocası ölmüş yalnız kalmış çocuklarıyla böyle hanımefendilere sahip çıkmak boynumuzun borcu. Ev gerekiyorsa ev alacağız, iş arayacağız. Çünkü onların yakınları gözlerini kırpmadan canlarını verdi. Onlara sahip çıkmak iş sahibi yapmak boynumuzun borcu. FETÖ’cuları atacağız bunları alacağız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nde de FETÖ’cuların ayıklandığını belirten Başkan Gökçek, “Bunlar resmen bukalemun gibi. Son ana kadar gizlenmesini biliyorlar. Onlar için inkar önemli değil. FETÖ’ye söv, hakaret et onlar için meşru şu anda. Onun için ayırmak çok zor. İnce eleyip sık dokuyoruz. Haksızlık adaletsiz bir şey yapmak istemiyoruz. Umarım ki kurunun yanında yaş da yanmaz. Tereddütlü olanları hele şurada dursun dedik, tereddütsüz olduklarımızı tasfiye söz konusu oldu” diye konuştu.

Başkan Gökçek Pazar günü Yenikapı’da yapılacak mitingle ilgili Ankara’da da benzer bir miting yapmak istediklerini, Cumhurbaşkanına ilettiklerini kesin söz almamakla birlikte Ankara’da da böyle bir miting düzenleme arzusu içinde olduklarını söyledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikmen Vadisi, baharın gelişini Japon Kiraz ağaçlarının (Sakura) açan çiçekleriyle selamlıyor23 Nisan 2018 Pazartesi 09:49
 • Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında yoğun bakım ve onarım çalışmaları yapıldı22 Nisan 2018 Pazar 12:08
 • ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, TERTEMİZ BİR BAŞKENT İÇİN GECE-GÜNDÜZ BULVAR, CADDE VE MEYDANLARI KÖŞE BUCAK YIKAYIP, EV TEMİZLİĞİNDE BİR ŞEHİR İÇİN ÇALIŞIYOR22 Nisan 2018 Pazar 12:06
 • ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BAŞKENT’TE YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN BİTKİ VE HAYVAN TÜRLERİNİN YENİDEN CANLANDIRILMASI İÇİN DESTEK PROJELERİ ÜRETECEK22 Nisan 2018 Pazar 12:03
 • BAŞKAN TUNA, TRT HABER’DE YAYINLANAN “ANADOLU SORUYOR” PROGRAMINDA; ERKEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ21 Nisan 2018 Cumartesi 10:25
 • Başkan Tuna, AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları’nın Vefa Buluşması’na katıldı21 Nisan 2018 Cumartesi 10:23
 • BAŞKENT’TEKİ TOPLAM 11 İLÇEDEKİ HAFRİYATLA İLGİLİ TÜM İŞLEMLER, HAFRİYATLARIN ÇIKTIĞI İLÇE BELEDİYELERİNE DEVREDİLDİ20 Nisan 2018 Cuma 10:42
 • SANAYİ SİTELERİNDE METRUK BİNALARIN ORTADAN KALDIRMA VE TEMİZLEME ÇALIŞMALARI ARALIKSIZ SÜRÜYOR20 Nisan 2018 Cuma 10:33
 • Başkan Mustafa Tuna, TVNET Ankara Haber Müdürü Ahmet Rıfat Albuz’un gündeme ilişkin sorularını yanıtladı19 Nisan 2018 Perşembe 11:13
 • “GÜLEN” İSİMLİ SOKAK VE CADDELERE, “VATAN, HİLAL, ALSANCAK, ANAYURT, BAYRAK, DİRİLİŞ VE KAYI” YAZILI YENİ İSİMLER VERİLDİ19 Nisan 2018 Perşembe 10:54
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim