Alisa Çiçek Akyol

Alisa Çiçek Akyol

BEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Doğan ile röportajımız

A+A-

2010 yılından itibaren özellikle yerel yönetimler başta olmak üzere ülkemizin pek çok üniversiteleri ile de başarılı projelerine imza atarak çok önemli çalışmaları gerçekleştiren BEKAD, sadece yurt içi eğitim ve seminer programları değil aynı zamanda dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştirdiği organizasyonları ile de global anlamda değer yaratmayı hedeflemiş bir kurumdur.

BEKAD Yönetim Kurulu Başkanı Mücahit Doğan, kamuoyunda merak edilen soruları cevapladı.

mucahit_dogan-bekad-001.jpg

Bize BEKAD markasını anlatabilir misiniz? BEKAD nasıl kuruldu?

Mücahit Doğan: BEKAD - Bilişim Eğitim Kültür ve Araştırma Demeği, 2010 yılında kamu ve özel sektörün eğitim faaliyetlerini desteklemek için kurulmuş kamu yararına çalışan tüzel bir kişiliktir. BEKAD' ı kurmadan önce yaklaşık 6 aylık bir dönemde neler yapabileceğim ve kuramlara nasıl fayda sağlayacağım konusunda araştırmalar yaptım. Araştırmalarım sonucunda kamu kuramlarına hizmet veren birçok kuruluşun nitelikli hizmet veremediğinin ve bu alanda bir boşluğun olduğunun farkına vardım. Bu farkındalık benim BEKAD' ı kurmama neden olmuştur.

Ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz? Bu sektörde faaliyet gösteren diğer firmalardan farkınız nedir?

Mücahit Doğan: BEKAD'ı sadece danışmanlık firması olarak tanımlamak doğru olmaz. BEKAD, hizmet kalitesini İSO 9001 ve İSO 10002 belgeleri ile tescil etmiş bir firmadır. Mali, Hukuk ve Ceza alanlarında Bilirkişi Unvanına sahip tüzel bir kişiliktir. BEKAD; Hizmet içi Eğitimler, Danışmanlık, Eğitim seminerleri, Yurtdışı Eğitim ve tetkik gezileri, Yazılım ve Yayın alanlarından oluşan farklı bir dünyadır. Demeğimiz bünyesinde çalışan 30 kişiyi aşan uzmanımız ve 50 kişiyi aşan eğitmen kadromuz ile tüm kamu kuruluşlarının ve özel sektörün hizmetindeyiz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere; beş yüzden fazla kuruluşa ve on binden fazla kişiye, binin üzerinde eğitim verdik ve bu eğitimlerin hepsi %90 memnuniyet oranıyla sonuçlandı. Aynı zamanda İçişleri Bakanlığı'nın Eğitim Semineri yapmak için izin verdiği ilk demeğiz. Her yıl Ekim Ayında düzenlediğimiz “Geleneksel Devlet Muhasebesi” Seminerimiz tüm Türkiye' de yankı uyandırmakta ve basında yer almaktadır. Yine üniversiteler ile işbirliği içerisinde eğitim düzenleyen ilk ve tek demeğiz. Üniversitelerle yaptığımız seminerlerimizde katılım oldukça yüksek olmakta, mevzuat konusunda ciddi eğitim çalışmaları yapılmakta ve değerli akademisyenler bu seminerler sayesinde bir araya gelmektedir.

Kamu kuramlarının AB normlarına uyum sağlaması ve yurt dışındaki belediyelerin çalışmalarını yakından takip edebilmeleri için düzenlediğimiz Yurtdışı Tetkik gezi seminerlerimiz de tüm hızıyla başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Hizmet içi eğitimlerimizden bahsedecek olursak; Türkiye'nin tüm bölgelerinde kamu kurumlan ve özel sektörde tüm hızıyla devam etmektedir. Bu eğitimler, sınavların yapıldığı, anketlerin düzenlendiği, özel oturumların yapıldığı, kuramlara sunulan raporlarla desteklenen ciddi çalışmalardır. Danışmanlık, bir diğer önemli çalışma alanımız. 52 farklı

alanda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Danışmanlık hizmetlerimiz, mevzuata uyumun sağlanması, bu suretle hizmet kalitesinin artması ve kuramsal yapının oluşturulması için önem arz etmektedir. Danışmanlık alan kuramlara özel acil konular için 12 saat içinde sorunları çözüme kavuşturma garantisi veriyoruz. En önemli Danışmanlık Hizmetlerimizden biri “İç Kontrol Sisteminin Kurulması”. İç Kontrol sistemi kuramlar için çok önemlidir. Çünkü İç kontrol mali ve mali olmayan tüm süreçlerde hızlı ve etkili karar almayı sağlayan, hiyerarşik adımlar barındırmayan, katılımcı bir yönetim sistemidir. Danışmanlıklarımızda; Etkili ve başarılı, sistematik ve kuramsal çalışmalarımızla Tüm Kamu Kuramlarının yanındayız.

Yine birçok ilke imza atan başka bir çalışma alanından bahsedeceğim size. Bekad Yayınları... Tüm Türkiye'de ki Kamu Kuramları ve özel sektörün her türlü ihtiyacına cevap verme niteliği taşıyan bir yayın ekibimiz var. Kamu mevzuatı ve kişisel gelişim alanında 26 adet kitabımız bulunuyor. Kamu Harcama Hukuku, İdari ve Mali Açıdan Türkiye'de Yerel Yönetimler kitaplarımız birçok üniversitede ders kitabı olarak okutulan ve tezlerde kaynak olarak gösterilen kitaplar. Bir sosyal sorumluluk projesi fikriyle yayınlanan Engelli Hakları kitabımız, kuramlar aracılığıyla birçok engelli vatandaşımızın eline ulaşıyor ve onları hakları konusunda bilinçlendiriyor.

Ayrıca, Türkiye'de kamuda insan kaynakları alanında ilk ve tek dergi olma özelliğini taşıyan İnsan Kaynakları Yönetimi isimli bir dergimiz var. Üniversitelerde kaynak dergi olarak okutulacak nitelikte. Muhasebe, ihale ve mali yönetim konularının uygulamalı olarak ele alındığı Mevzuata Vizyoner Bakış isimli dergimiz, ilk yılında en çok okunan mevzuat dergisi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Tüm bu işleri yapabilmek için güçlü bir kadro gerekiyor sanırım. BEKAD kadrosundan bahsedebilir misiniz?

Mücahit Doğan: Kadromuz, farkındalığımızı ortaya koyan en büyük etken elbette. Eğitim, yayın, destek hizmetleri, muhasebe, yazılım olmak üzere birçok farklı birimimiz bulunuyor. 50 yi aşan eğitmen kadromuz ve 30' u aşan demek çalışanımızla kurumsal bir yapımız var. Eğitmen kadromuzda Yurtiçi ve Yurt dışında eğitim veren Akademisyenler, Kamu'da denetmenlik müfettişlik yapmış uzmanlar ve Kamu mevzuatı alanında duayen kişilerden oluşmaktadır. Eğitimlerimiz çok ciddi geçmekte ve Kurumlardan gelen hiçbir soru cevapsız kalmamaktadır Düzenlediğimiz her organizasyon, yayınladığımız her yayın, anket analizlerimiz, takip edilen sosyal medya hesapları ve web sitelerimizin düzenlenmesi gibi sayamadığım birçok iş; en eksiksiz haliyle bu şahane ekipten çıkıyor.

Peki ya BEKAD olarak hedefleriniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

Mücahit Doğan: Temel hedefimiz belli. Çok iyi yetişmiş personelimizle birlikte kurumsallaşmamızı tamamlayarak; verimliliği esas alarak, teknoloji kullanımına öncelik tanıyarak, plan ve projeye önem vererek, şeffaflık ve katılımcılığını ön planda tutarak hizmette dünya standartlarına ulaşmayı hedefliyoruz.

Şimdiye kadar birçok projeyi gerçekleştirdik zaten. Eğitim alanında olsun yayın alanında olsun bekleyen projelerimiz de mevcut. Öncelikli hedefimi sorarsanız; her kuram çalışanı hayatında bir kere olsun BEKAD'ın bir organizasyonuna katılsın, bizi tanısın ve farkımızı görsün istiyorum. Gidip görebildiğim her kurumda raflarda en azından bir yayınımızı görmek istiyorum. Bunlar da bizim için çok uzak olmayan hedefler bence.

Eğitim kanadı sizin en önem verdiğiniz alan gibi gözüküyor. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz seminerler ve önümüzdeki seminerlerden biraz bahsedebilir misiniz?

Mücahit Doğan: On binin üzerinde kişiye binin üzerinde eğitim verdiğimizden bahsediyoruz. Sanırım Türkiye'de hiçbir danışmanlık, eğitim ve yayın firmasında böyle rakamlardan söz edemeyiz. Her yıl mümkün olduğunca aynı tarihlerde; Antalya, Bodrum, Uludağ, Afyon, Kıbrıs, Kuşadası, Rize&Batum, İtalya, İspanya' da standart seminerler düzenliyoruz. Bunlar zaten yüksek sayıda katılımın olduğu seminerlerimizdir.

Yakın zaman içerisinde birçok seminerimiz mevcut. Özellikle 01-05 Eylül tarihlerinde Grand Haber Hotel Kemer/ANTALYA’da düzenlenecek seminerimize yüksek katılım bekliyoruz. Seminerimize katılanlara 1 Yıllık ücretsiz İnsan Kaynakları Yönetimi Dergisi aboneliği veriyoruz. Konularımız; Uygulamalı Kamu İhale Mevzuatı, Kamu Personel Platformu, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Kamu Mali Yönetim Sistemi, Kişisel Gelişim.

Haberlerankara.com olarak verdiğiniz değerli bilgiler ve ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederiz.

Bu yazı toplam 4599 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.