Bitki Koruma Ürünleri Bayi Denetimleri Sürüyor

Bitki Koruma Ürünleri Bayi Denetimleri Sürüyor

Bilecik Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü’nün, bitki koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması ile depolanması hakkındaki yönetmelik hükümlerine göre başlattığı bayi denetimleri sürüyor.

A+A-

Konu ile alakalı açıklama yapan, İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız, bayi denetimlerinin bitki sağlığı açısından olduğu kadar insan sağlığı açısından da son derece önemli olduğunu ve bu konuyu ayrıca önemsediklerini belirtti. Yıldız, "Koruma ürünlerinin toptan ve perakende satılması ile depolanması hakkındaki yönetmeliğin ilgili maddesine göre, bitki koruma ürünleri satış yerlerinin en az 20 metrekare büyüklüğünde, tabanı su geçirmeyen, kolayca temizlenebilen, nem, yağmur ve güneşin etkilerinden korunmuş, temiz, gerektiğinde ısıtma ve havalandırma imkânına sahip olması gerekir. Bitki koruma ürünlerinin olumsuz etkilerine maruz kalınmaması için satış yerlerinde muhafazalı bir oda bulundurulur. Satış yerlerinde, zararlı kokuların giderilmesi için havalandırma düzeni, el ve yüz yıkanabilecek su ve lavabo tertibatı ve yeterli oranda yangın söndürme cihazı bulundurulur. Satış yerlerinde, bitki koruma ürünlerini muhafazaya elverişli, yeterli miktarda raf, dolap, kapalı bölme veya vitrin bulundurulur. Satış yerleri, apartman katlarında, çevresine zarar verebilecek ev ve iş yerleri arasında olamaz. Satış yerlerinde, ilk bakışta görülebilecek ve okunabilecek şekilde ‘‘Bitki Koruma Ürünleri İnsan, Hayvan ve Çevre İçin Zehirli ve Tehlikelidir” ifadesi asılı bulunur. Çok zehirli bitki koruma ürünleri için özel raf ve bölmeler yapılır. Bu raf ve bölmelere ‘Çok Zehirli Bitki Koruma Ürünleri’ ibaresi asılır" diye ifade etti.

Bu haber toplam 229 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.