Çevre Ve Kültür Bilinci

Çevre Ve Kültür Bilinci

Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, gelişmiş ülkelerde çevre ve kültür bilincinin geliştiğini, geri kalmış ülkelerde ise bundan yoksun olduklarını gördüklerini belirterek bu bilincin kişilerde sorumluluk ve sahip çıkma farkındalığı oluşturduğunu s

A+A-

Ağaçlara ikaz levhalarını çivilemenin, tarihi kültürel eserleri hazine arayışı içinde dinamitlemenin geri kalmış bir toplumun ifadesi olduğunu kaydeden Çevre Derneği Başkanı Güner Sümer, “Çevre ve kültür bilincinin oluşmasında yasalardan önce insanlarda eğitim ve vicdan olgusunun oluşması gerekmektedir. Bugün Türkiye’nin 3 tarafı denizlerle çevrilmiş olmasına rağmen insanların çevre, orman, tarım ve deniz konusunda bilinçsiz ve duyarsız olması konusu işlenmesi ve çözülmesi gereken en önemli konu olmalıdır” dedi.

Çevre ve kültür bilinci konularında halk kadar politikacılar, kamu görevlileri ve basının da soruna sahip çıkması gerektiğini ifade eden Sümer, “Sokaklarda halka yemek dağıtarak veya eğlenceler yaparak çevre ve kültür bilincini yükseltemezsiniz. Toplum içindeki sorunlar, eksiklikler ile çarpıklıklar çevre ve kültür bilincinin geliştirilmesi ile önlenebilir. Uzayda dünyadan başka insanın başka yaşayabileceği bir gezegen olmadığına göre çevreyi ve kültürü korumak her insanın görevi olmalıdır” diye konuştu.

Bu haber toplam 386 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.