• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

CHP'Lİ YILMAZ, BAŞKENT'TEKİ MANİA HATTINI TBMM GÜNDEMİNE TAŞIDI

Hatice Kasapoğlu

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in dile getirdiği Başkent’te mania hattının kaldırılmasına yönelik anlaşma sağlandığına ilişkin iddiaları TBMM gündemine getirdi. Bunun doğru olup olmadığını soran Yılmaz, “Resmi bir açıklama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa Gökçek’in resmi bir açıklama olmadan mania hattının kaldırıldığını bir müjde niteliğinde açıklaması imar hakları üzerinde bir spekülasyon yaratmakta mıdır?” dedi.

Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Gökçek’in uçuş güvenliği (mania) hattıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’yla 1.5 yıldır sürdürdükleri görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıkladığını anımsattı. CHP’li Yılmaz, “Gökçek, Etimesgut Havaalanı’nın etkisinde kalan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın ilgili bölgelerindeki mania hattının kaldırılması için mutabık kaldıklarını ifade etmiştir.Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise mania hattının kalkmasıyla Eskişehir Yolu’nda 70-80 katlı binaların yapılacağını vurgulayarak, konuyla ilgili yargıya gideceklerini açıklamıştır” diye konuştu.

KALDIRILMASININ GEREKÇESİ NE?

Uçuş güvenliği için Milli Savunma Bakanlığı’nca uygulanan ve Başkent için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığı iddiasının doğru olup olmadığını soran Yılmaz, önergesinde şu soruları yöneltti:

“-Bu iddialar doğru ise kentin güvenliği için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılmasının gerekçesi nedir?

-Mania hattının kaldırılması konusunda Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmeler hangi tarihte başlamış ve ne zaman sonuçlandırılmıştır?

-Mania hattının kaldırılmasının ardından Başkent’in ana arterlerinden Eskişehir Yolu’nda ve diğer bölgelerde 70-80 katlı binaların inşa edileceği iddiaları doğru mudur?

-Çukurambar başta olmak üzere Eskişehir Yolu’nun güzergahındaki yerleşim alanlarında emsal artışlarıyla yaratılan çok katlı yapılaşma, her geçen gün artan altyapı, ulaşım, yeşil alanlardaki daralma gibi öne çıkan sorunlar ele alındığında mania hattının kaldırılmasıyla birlikte sözü edilen bölgelerdeki sorunlar daha da artmayacak mıdır? Konuyla ilgili uzun vadeli plan ya da planlamalarda bu husus dikkate alınmış mıdır?

“SPEKÜLASYON YARATMIYOR MU?”

-Mania hattının kaldırılması konusunda ilgili kurumlardan resmi bir açıklama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa Büyükşehir Belediye Başkanı GÖKÇEK’in resmi bir açıklama olmadan mania hattının kaldırıldığını bir müjde niteliğinde açıklaması imar hakları üzerinde bir spekülasyon yaratmakta mıdır? Bu konuda GÖKÇEK hakkında soruşturma başlatılması düşünülmekte midir?

-Mania hattının kaldırılması durumunda hava araçlarının mevcut veya yapılacak yapı yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli iniş-çıkış yapmalarına yönelik olarak hangi önlemler alınacaktır? Özellikle Yenimahalle, Etimesgut ve Çankaya’da uygulanacak önlemler nelerdir?”

------------------------------------------------------

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet DAVUTOĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

                                                                                                                    Necati YILMAZ

                 Ankara Milletvekili           

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih GÖKÇEK, basında yer alan açıklamalarında, uçuş güvenliği (mania) hattıyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’yla1.5 yıldır sürdürdükleri görüşmelerin olumlu sonuçlandığını açıklamıştır. GÖKÇEK, Etimesgut Havaalanı’nın etkisinde kalan Yenimahalle ve Etimesgut bölgeleri ile Çankaya’nın ilgili bölgelerindekimania hattının kaldırılması için mutabık kaldıklarını ifade etmiştir.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise mania hattının kalkmasıyla Eskişehir Yolu’nda 70-80 katlı binaların yapılacağını vurgulayarak, konuyla ilgili yargıya gideceklerini açıklamıştır. Bu çerçevede;

 1. Uçuş güvenliği için Milli Savunma Bakanlığı’nca uygulanan ve Başkent için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığı iddiası doğru mudur?
 2. Bu iddialar doğru ise kentin güvenliği için büyük önem taşıyan mania hattının kaldırılmasının gerekçesi nedir?
 3. Mania hattının kaldırılması konusunda Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmeler hangi tarihte başlamış ve ne zaman sonuçlandırılmıştır?
 4. Mania hattının kaldırılmasının ardından Başkent’inana arterlerinden Eskişehir Yolu’nda ve diğer bölgelerde 70-80 katlı binaların inşa edileceği iddiaları doğru mudur?
 5. Çukurambar başta olmak üzere Eskişehir Yolu’nun güzergahındaki yerleşim alanlarında emsal artışlarıyla yaratılan çok katlı yapılaşma, her geçen gün artan altyapı, ulaşım, yeşil alanlardaki daralma gibi öne çıkan sorunlar ele alındığında mania hattının kaldırılmasıyla birlikte sözü edilen bölgelerdeki sorunlar daha da artmayacak mıdır? Konuyla ilgili uzun vadeli plan ya da planlamalarda bu husus dikkate alınmış mıdır?
 6. Mania hattının kaldırılması konusunda ilgili kurumlardan resmi bir açıklama yapılmış mıdır? Yapılmadıysa Büyükşehir Belediye Başkanı GÖKÇEK’in resmi bir açıklama olmadan mania hattının kaldırıldığını bir müjde niteliğinde açıklaması imar hakları üzerinde bir spekülasyonyaratmakta mıdır? Bu konuda GÖKÇEK hakkında soruşturma başlatılması düşünülmekte midir?
 7. Mania hattının kaldırılması durumunda hava araçlarının mevcut veya yapılacak yapı yüksekliklerinden olumsuz etkilenmeden güvenli iniş-çıkış yapmalarına yönelik olarakhangi önlemler alınacaktır? Özellikle Yenimahalle, Etimesgut ve Çankaya’da uygulanacak önlemler nelerdir?
Bu yazı toplam 926 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim