Çiftçilere Analiz İçin Son Gün Uyarısı

Çiftçilere Analiz İçin Son Gün Uyarısı

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, 2014 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilere, toprak analizlerini 31 Ağustos 2014’ten önce yaptırmaları gerektiğini hatırlattı.

A+A-

Toprak analizi yaptırmak için çiftçilerin önünde 2 hafta gibi kısa bir sürenin kaldığını kaydeden Başkan Mehmet Ali Bulut, çiftçilere analizlerini son güne bırakmamaları uyarısını yaptı.

Elbistan Ziraat Odası’na ait laboratuvarda 2014 yılında bin 450 toprak analizi yapıldığını ifade eden Başkan Bulut, 2014 yılında çiftçilere toprak analizi için dekar başına 2,5 TL destek verileceğini belirtti. Başkan Bulut, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, “Odamız laboratuarında tarlalarının toprak analizini yaptıran çiftçilerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklemesinden faydalanabiliyor. 2014 yılı desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırması gerekiyor. 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana Elbistan Ziraat Odası Toprak Analizi Laboratuarı’nda bin 450 adet toprak analizi yapılmıştır. Yıl içerisinde işledikleri ÇKS’de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak. Toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin 2014 yılında ektiği ürünlere verilecek destekleme rakamlarına ilişkin de bilgi veren Başkan Bulut, “Bu yıl için çiftçilere dekar başına 2,5 TL toprak analiz desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için dekar başına 3,1 TL mazot, 4.3 TL gübre desteği, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanlarında dekar başına 4,6 TL mazot, 6 TL gübre desteği, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında dekar başına 7,5 TL gübre ve mazot desteği ödenecek. Buna göre, çiftçilerimiz dekar başına toplam 10 TL ile 17,5 TL arasında toprak analizi, gübre ve mazot desteği alabilecek” şeklinde konuştu.

Başkan Bulut, şunları söyledi:

“Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere bakanlıkça yetkilendirilmesi yapılan odamız laboratuvarında 1 Ocak-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında toprak analizi yaptırılması gerekiyor. Büyüklüğü 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmayacak. Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin odamız laboratuarında 1 Ocak-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında toprak analizi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin sıkışıklığa meydan vermemeleri için bir an önce analizlerini yaptırmaları gerekmektedir. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacak. Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak. Ödemeler, bakanlık tarafından bankaya kaynak aktarılmasını müteakip il/ilçe müdürlüklerince ÇKS’deki kayıtlara göre oluşturulan onaylı icmallere göre, Ziraat Bankası aracılığıyla, ilgili şubelerde daha önce çiftçilerimiz adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılacak.”

Bu haber toplam 272 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.