• BIST 112.122
 • Altın 174,419
 • Dolar 4,0349
 • Euro 4,9845
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 24 °C

ÇOCUKLARIMIZ ve CAMİİ

Fatih Yokuş

Camiye giderken, bir çoğumuzun karşılaştığı bazılarımızın güzellik, bazılarımızın da  sorun olarak gördüğü, çocukların camiye gelmeleri olayı.

Çocuklarımızı camiye götürme veya camiye gelen çocuklar hakkındaki tavrımız nasıl olmalı?İslamiyetin bu konudaki görüş nedir? İki başlık altında yazmaya çalışacağım.

Çocuklarımızı camiye götürmeliyiz,  onlar canımızın bir parçası, malımızın varisi ve geleceğimizin teminatıdır.

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem“Sizden biriniz, kendisi için arzu edip istediği şeyi, din kardeşi için de arzu edip istemedikçe, gerçek anlamda iman etmiş olmaz” (Buhârî, Îmân 7; Müslim, Îmân 71–72) Camiye gitme orada cemaatle namaz kılma dinimizin önem verdiği, yapmamız gereken güzelliklerin başında geliyorsa ve bunu kendimize istiyorsak çocuklarımızı bundan mahrum bırakmak doğru olmaz.

Yeni doğan çocuğumuzun yedinci gününde; kulağına  ezan okuyup, kamet getirip,  saçlarını tıraş etme ve kesilen saçların ağırlığınca altını sadaka olarak verme, güzel bir isim ve adına akika kurbanı kesme Anne-Babanın görevleri arasındadır. Dikkat çeken husus çocuğun daha yedinci gönünde ezan ve kametin  kulağa okunması, duyacağı/duyduğu ilk sesin tevhit kelimesi ile başlayıp namaza davet ile devam eden ezanı Muhammedi dir. Bu güzelliği hak eden çocuk elbette camiye gitmeyi de hak ediyor.

İmanın taklidi ve tahkiki olan bölümlerinde çocuğun ilk imanı taklidi olduğu kısmını anne-basından öğrendiği gerçeği ile, camiye giden bir babanın çocuğunu kendisi ile camiye götürmesi taklidi imanın gelişmesi için bir ihtiyaçtır.

"Her doğanın İslam fıtratı üzerine doğduğu ve anne-babasının etkisi ile dinini belirlediği" gerçeği ile Müslümanların çocuklarını dinine ısınması, adap ve erkanını öğrenmesi için camiye gitmesi gözlemleme ile dinini kısmi de olması öğrenmesi gerekir.

Kur'ani Kerim Tahrim suresi 6 ayet: "Ey iman edenler! Kendinizi ve ailelerinizi yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında gayet haşin, sert; Allah'ın kendilerine emrettiğine karşı gelmeyen ve kendilerine emredileni yapan melekler vardır." Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem;

“Hepiniz çobansınız/gözetmensiniz ve hepinizi elinizin altındakilerden sorumlusunuz..” (Buhari, Nikah,91) Ayet ve hadiste de anlaşılacağı gibi sorumluluk gereği görevini yapabilmenin bir gereği de çocuğumuzu da camiye götürmemiz gerekir.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın. Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun. Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim. En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım.”[7] Buhârî, Ahkâm 52, Ezân 29; Müslim, Mesâcid 251–254. Ayrıca bk. Tirmizî, Salât 48; Nesâî, İmâmet 49 . 

Dinimizde Cami ve cemaat bu kadar önemli iken çocuğumuzu bundan mahrum etmemek, "Ağaç yaşken eğilir" diyen atalarımızın sözün dinleyerek camiye gitme alışkanlığını kazanması için çocuklarımızla camiye gitmemiz gerekir.

Yalnız Çocuklarımızı camiye götürme yaşı konusunda Mümeyyez(4-5 yaş) olmayan "kirletebilir" endişesi ile götürülmesi mekruh olduğuna  dair fıkhı bir görüş olsa da , günümüz imkanları ile bu şartın da ortadan kalktığıdır. Peygamberimiz sallallahu alehi ve sellem:

"Ben bazen durduğum namazı uzatarak kıldırmak istediğim halde, çocuk ağlamasını duyduğum için, annesi rahatsız olmasın diye kısa kesiyorum."(Buhari, ezan65, Müslim, salat 191)

Amr b. Seleme'nin"Ben Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem döneminde yedi yaşında iken imamlık yaptım" Delili ile yedi yaşındaki çocuğun imamlık yapacağı konusunda Şafii mezhebinin cevaz verdiğini İmam Nevevi bildirmiştir.(Nevevi, Mecmu IV/248-249)

Doğru olan; imkanlarımız dahilinde namazlarımızı camide cemaatla kılmaya önem verelim, mümkünse ailece camiye gidelim veya en azında mümeyyez olan çocuklarımızın elinden tütüp en yakın camiye yürüyerek gidelim, hem baba evlet başbaşa zaman geçirme imkanını hem de görevimizi hakkıyla yerine getirme gönül rahatlığını yaşayalım, camide çocuğumuza engel çıkarmak isteyenlere de kulak vermeyelim onların cehaletine verip bunu çocuğumuza da analtalım.

Devam edecek..

Bu yazı toplam 2029 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim