Ebru Oğuzhan Yeter

Ebru Oğuzhan Yeter

ÇÖPTEKİ YAŞAMLAR !!

A+A-

Ülkemizde sayısı milyonlara ulaşan kağıt toplayıcılarının varlığını, sorunlarını ve zor yaşam koşullarını bir kez daha haber kanallarından öğrendik. Suriye'den gelen sığınmacılarla beraber çöplerdeki  atıkları da tıpkı ortak kaderleri gibi paylaşmak zorunda kaldılar. 

Hiç bir güvenceleri olmayan bu sigortasız sokak işçileri aynı zamanda hem kendi sağlıklarını hemde çevresindeki insanların sağlığını tehlikeye attıklarının farkında olmadan bu işi yıllardır yapıyorlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atık kağıt alan firmalara tebligatta bulunarak aslında 2005 yılında yapılan ama uygulamaya konulmayan düzenlemeyi hatırlattı.

Bu düzenlemede firmalara, sokaktan kağıt toplayıp geçimini sağlayan kişilerden kağıt almalarını yasakladı ve aksi takdirde firmaya 140 bin TL para cezası verileceğini açıkladı.

Bu insanların gelecekte tomlumsal bir sorun haline geleceğini düşünerek önlem aldığını belirten bakanlık nedense Milyonlarca insanın nasıl geçineceği konusunda bir tavır ortaya koymamıştır.

Çevremizde çok sık gördüğümüz, özellikle büyük şehirlerde her sokakta çöp karıştıran, kağıtları, camları ayrı ayrı toplayan kadınlar, erkekler ve çocuklar...

Bir çoğumuzun bakmaya bile tahammül edemediği çöplerden bizlerin attıklarını ayrıştıran insanların tek amacı var kara, yağmura, soğuğa ve sokakların her türlü tehlikesine karşı evlerine ekmek götürmek.

Her geçen gün kağıt toplayan, hurda toplayan insanların sayıları çoğalıyor. Çaresizlikten, kimsesizlikten, ilgisizlikten  başladıkları bu iş onların mesleği olmuş. Sabahın erken saatlerinde çıkıp yürüyerek, kendi imkanlarıyla yaptıkları el arabaları ile  iterek, çekerek  her çöp bidonuna yeni hayallerle koşuyorlar. Kimi bulduklarıyla karnını doyuruyor kimi sabırla çöpleri ayırıp yerleştiriyor, kimi sadece bakıp geçiyor.

Kimi topladığı çöpleri satmak, kimi sadece karnını doyurmak için çıkar sokağa. Onlar çöp toplarken, atıkları toplayıp satarken utanmazlar, kimseye zarar vermezler, horlanmak istemezler, mahcup duruşları vardır , bir kanatları hep yaralıdır onların..

Hayatını çöpten kazanan insanları hor görmeyelim. Gelir dağılımındaki adaletsizliği iyi görelim.

Bu insanların denetimi, sağlık durumları, yaşam koşulları, sorunları bilinmiyor. Sosyal güvenceleri yok.

Çöp, her şehir, her ilçe ve köyler için büyük bir sorun. Tam anlamıyla bunu çözen belediyeler olsa dahi tüketimdeki önlenemeyen çılgınlık, duyarsızlık, bencillik  bizi her gün  biraz daha önüne geçilemeyen çöp dağlarına doğru götürüyor.

Apartmanımızdaki, mahallemizdeki çöpler bir gün toplanmadığı zaman hemen isyan ediyoruz.

Gelişmiş ülkelerde çöpler ayrıştırılıp geri dönüşümde yeniden kazandırırılıyor olsada çöp dünyada en büyük sorun olarak görünüyor.

Öncelikle ilkokullardan başlayarak çocukların çevre konusunda ve çöp-atık konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Çöplerin doğru ayrıştırılması zahmetli gibi görünsede  çok önemli. Bu bilincin oluşması çok uzun yıllar alacaktır, bu konuda geç kalınmış olsa dahi bir yerden başlamak gerekiyor.

Hem bilinçli tüketici olmayı amaç edinmemiz, hem de geri dönüşüm konusunda daha duyarlı olmamız gerektiğini bir çoğumuz biliyoruz.,

Ama şunu da hiç unutmayalım ki çöpten ekmeğini kazanan insanlar bizim  insanlarımız....

Sevgiyle kalın..

copteki-yasamlar-!!.jpgcopteki-yasamlar-!!-001.jpgcopteki-yasamlar-!!-002.jpg

Bu yazı toplam 1626 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.