• BIST 107.474
 • Altın 173,376
 • Dolar 4,0697
 • Euro 4,9565
 • Ankara 26 °C
 • İstanbul 25 °C
 • İzmir 27 °C

Cumhurbaşkanını zor günler bekliyor gibi...

Oğuz Güler

Bu yazıya oradan, buradan başlayıp alakasız yerden bitirirsem kızmayın...

 

Cumhurbaşkanımız hak ettiği bir sıkıntı varsa bunu kabul etmeyi biliyor... Dikkat ederseniz evvelki ay "faizleri düşürme konusunda başarılı olamadık" diyerek kendi eleştirisini başkalarına bırakmamış... Öyle olunca da başkalarının diyeceği bir konu kalmamış gözüküyor. Bu yüzdendir ki MB başkanına ve heyetine öfkesinde de kısmen haklı. MB yönetime atananlar oradan, buradan değil kendi seçtiklerinden olduğu için Babacan'a işleri tam bırakmamalıydı, bu yüzden CB'da kısmen haksız. Babacanın samimi olmadığı ama şimdilik ona mahkum olduğumuzu da yazanlardanım. İşte Babacan ve Çiçek ile parti içi muhalefet işleri değiştireceğe benziyor.  

 

Aslında bu yakınmalar faiz konusu ciddi kaynak bulamayışımızdan kaynaklanıyor. Para bulamayışımızdan kaynaklandığı için Babacan politikalarına eyvallah ediliyor. Oysa Ali Babacan "Abdullah Gül'ün bize kazığı" diyenler haklı mı acaba? Tayyip bey veya parti yöneticileri bizleri keşfe demediğinden Faizde bu kadere mahkum olundu. 2015 seçiminin hemen akabinde hemşehrim kongreyi toplatıp partiden bir miktar vekille ayrılacaklar söylentisi çok korkunç sonuçları doğurur ve dolar 3 TL'yi kesin geçer biline. Ama Sayın Gül siyasete dönerse de hiç sürpriz sayılmamalı. Kaldı ki Gül tekrar siyasete girerse bu Tayyip beyi 3 dönemliklerin sıkıştırmasından olacağı unutulmamalı. Bu 3 dönemlikler Tayyip beyin partiyi bıraktığı gibi olmayacağını Cumhurbaşkanına hissettirdiğinden işler karışacak gibi. Veya bir süre sonra Gül'le ayrılan vekillerle erken seçim ve yeni seçim hükumetini azınlık olarak hemşehrimin ekibinin kuracağı söylentisi bile ülkeyi uçuruma götürebilir. Bu millete bu yazık, bu hepimizin sonu demektir. Ben saflarımı bu durum da Cumhurbaşkanından yana tutarım. Çünkü o oradan iner ve halkla tekrar bütünleşir ve muhaliflere hesabı kolay sorar. Ama o da randevu ve ikazlar konusunda biraz kendine çeke düzen vermeli ve vekillerle diyaloğu kesin arttırmalı. Rabbim yardım etsin, partiyi karıştıramazlar inşallah. Dikkat ederseniz Cumhurbaşkanımız, Babacan yüzden faiz konusunda başarılı olamadık diyor, bu ilerisi için söylenmiş bir laf. Babacanda her zaman MB başkanının arkasında durması ve CB ile el altından çatışması çok manidar. Bu ekibin özellikle 3 dönemlikleri "yüce divan" oylamasında 48'i niyetini belli etti. Çiçek'in içeriyi evvelden beri karıştırdığını düşündüğümden Gül'ün 2. kez CB olmasındansa olası ileride Başbakan olacak takiyesi bu dönemde partinin karışmaması için iyi bir sanal düşüncemdi. Böylece bu 3 dönemliklerin gazabının bertarafı kolay olacağını düşünüyordum ama demek ki CB'mız ileriyi 13 yıl önceden görmüş tebrikler. Cumhurbaşkanımızı iç yapıda hançerleme senaryosu satranç hamleleri ile sessiz ve derinden gittiğini düşünüyorum. Güzellikten ayrılıp kötülük düşünenler yerle yeksan olur inşallah. Şaşırdığım konu seçim heyetinin başı Beşir beyinde MB başkanının arkasında durma söylemleri. Ama CB sağlık sorunu yüzünden onu artık saymayan bir ekip oluşturmak istediklerini de düşünmüyor değilim. İçeride ki bu profosyonel yapı olan 3 dönemliklerin sorun olacağını o dönemden bildiğinden geçen dönem bunların bir kısmını CB listeye koymamalıydı. O dönem Tayyip bey suyun başında iken bu daha rahat başarılabilirdi. Şimdi işler gittikçe kritikleşiyor ama gecikmiş değil bunu aşmanın yolu da var. Dikkat ederseniz Başbakan da Başkanlık sistemine fazlaca girmiyorsa sıkıntı seçimden sonra büyüyebilir. O yüzden 25. dönem vekilleri Çiçek-Böcek ve onu gaza getirenler onun bunun oyununa gelmemeli.

 

2011 temayülünde hemşehrim bir vekil pazar akşamı ve pazartesi sabah 264 olan oyumuzu öğlen 164'e akşam 64'e indirtiyor biz haber yoluyoruz makbul olan o eski vekil hala baş tacı olup seçtiriyorsa birileride yanıldım demeli artık. Şimdi ben Yahyalı cemaatinden aday adayı olduğum Yahyalı belediye başkanına hocamın söyledi ve biz en tepe ile temas kuran 4+1=5 Kayseri'liden biriyim. 15 Ocak'ta 4. teması Mehmet Özhaseki kurmuştu tarih doğru ise tüm söylediklerimizde doğru çıkacak bu iyi biline. Yahyalı Cemaatinden tam ön plana çıkmadan aday adayı olsam daha doğruydu ama bu manevi güçte bilinmeli derdindeyim. Ama bir tarafımın Avşar olması, annemin babasının yani dedemin Tomarza-Pusatlı, Babamın Develili olması ile Yeşilhisar'ın Musahacılı köyünü ovada bizim kurmamız ile en yakınlarımın, hocamın Yahyalı'lı olması ile 4 ilçe ve Avşar (diğer 3 ilçede yaygın) oylarına çatı oluşturan aday adayı olmamsanırım şansımı azaltmazsa çoğaltmaz da diyenler olur mu ki? Hocamın geçen dönem İstanbul'dan Oğuz bey adayımız deyip paralelin oyununa uğramamız yüzünden tekrar dışarı da kalacak olursak 2 kişiye de cemaat olarak kotamız olduğunu açık ve net belirteceğiz. Ben 2011 de listede olmasam bile küsmedim yine küsmek yok ama onlardan biri bile listede varsa çapları kadar oy toplasınlar.

 

Neyse konudan konuya atlasam da gelelim mevzuya. Konu Faiz ve CB şu ara tam haklı. Biz ülke olarak hep yüksek faiz vererek para buluyoruz ve bu sarmal palyatif olarak işi idare ettiriyor ama sorunu çözmüyor, tozu, çöpü halının altına süpürüyoruz o kadar. Ama yüksek faiz konusunda başka argümanlar bulabilsek ki bende bu çözümler mevcut, kaynak sorununu çözersek yüksek faiz ile yüksek enflasyon işi kolay aşılır. Oysa kaynak bulacak çok argüman var, sitemden TUDEM'in özetini ve kendini okuyun. 10 Ocak 2015'te çıkan 19. kitabımda yayınladığım 50 değişik kaynak olgusundan 7-8'i kamuoyuna mal olmuş ama yinede benim önerilerim olduğu geçmiş noter tasdiklerimden belgeli...

 

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız "faiz sebep, enflasyon sonuç" deyince bazıları tek taraflı global fırsatçı sesler vermeye başladı. İtirazlar oldu. İtiraz edenlerden bazıları belki kısmen haklıydı, ama Cumhurbaşkanıda haklı. Bu söyleme itiraz edenler şunu gözden kaçırdılar; zamanında yapılmayan faiz ayarlamaları bu sonucu doğurdu diye düşünemedikleri için haksızlar. Faizler 4.60 olduğunda piyasa emareleri 50-100 baz puan artış istiyordu ama bunu MB görmek istemedi, saçına çok güvendi ama 500 baz puan faizleri yükseltmek zorunda kaldı bunu atlayarak CB haksız "enflasyon tek sebep, faiz sonuçtur" demekte kısmen yanlış. Kurdan dolayı girdi fiyatları artan Japonya da faizler ekside bu oluyor da biz niye Faizde ileriyi göremiyoruz. Demekki CB da haklı. Belki şöyle diyerek konuyu izah etseler daha isabetli olurdu; Et ve süt ürünlerinin fiyatları son 4 ayda % 25-30 arttı bunun kabahati Tarım Bakanlığındaki bürokratların öngörüsüzlüğün denebilir. Tarımsal üretimin düşmesi fiyat artışlarını doğurmuştur bu fiyatların yükselmesi yüzünden enflasyonun yükselmesine sebep olmuştur deseler bu kişileri ideolojik, global fikirli fırsatçı ilan etmezdim. İlaveten MB başkanı suçluymuş gibi geçen hafta açıklanan enflasyon rakamlarını şu oran da düşmesi halinde faizleri düşüreceğiz demesi tam bir öngörüsüzlükten başka bir şey değil. Gerçi fazilerin düşmesi ile Cari açık için kaynak nereden bulunacak denirse verilecek cevap benim projem değilse nedir? İşte MB başkanının dediği gibi aylık enflasyon rakamları düşmedi ama dövizin artışı bize 20-25 güne mal oldu. Bu 5 günde 2.40'a bile gelemeyeceğiz gibi 2.50'in üstü bu haftanın veya önümüzdeki haftanın ortalaması olabilir ve seçime kadar çok rahat 2.75 aşılırsa sürpriz sayılmamalı. Erdem Başçı'yı yazılarımda hiç övmediğim gibi global güçlerin adamı mealinden yazdığımı geçmiş yazılarımdan okuyabilirsiniz. Bu Üniversite hocaları sahadakilerin durumunu bilmez, masa başında milli içki ayran içerler ve her şeyi kendileri bildiğinden hiç bir şeye hakim değildirler.  Ancak CB da tam araştırmadan çapsız başarısız insanları adam yerine koyup atayınca bu sonuçlarda normal. CB kızıyorsa kendide neden kadrolaşmada bu böyle oluyor demeli. Atamaları vekaleten yapmaması da CB'nın hatası. Hatta önündeki metni okuyamayanları vekil yapıyorsa ve ülkeye sadece seçmeni oyalama derdinde olanları tekrar seçtiriyorsa, iş ve aş konularında yetersizleri öne çıkarıyorsa o da beni yanıltıyorlar diyerek iyi referanslara eğilmeli. Gerçi bu dönem 70 vekil dışında tüm Ak parti yenilenecek sanırım. Ama içeride ki direnç yüzünden partiyi yenileme ne derece başarılı olacak göreceğiz. CB'nı kendi getirdikleri bile her an hançerleyebilir bunun önünü Aptullah GÜL beyle keseceğim diye düşünülse bile bu geçici bir tedbirdir biline.

 

Cumhurbaşkanımız 24. dönemde bir Profesör bayanı listeye koydu seçtirdi. Belki bu hatası ona ders olur diye yazıyorum; Söylenti o ya, bu hanım göya Taner Yıldız'a demiş ki "sizin toefl'unuz kaç?" Yani sen Bakansın ama İngilizcen bile yok, sen bakan olasan da senden üstünüm gibi imaj vermiş denmekte. O yetmezmiş gibi yine aynı vekilimiz birden asilleşmiş ve göya bayan vekil arkadaşlarına "siz murat 124'sünüz ben Ferrari'yim" demişse çok üzücü. İşte CB'mız 2 kelimeyi önünden okuyamayanları vekil ve bakan yaptıkça içeride ki homurdanmaların önlenmesi zor gözüküyor. Artık liyakata değil sadakate bakılacak dönem olduğundan listelerde her türlü süprize hazır olabilir bu da çok normal. Bu hocamızı  2011 listesinde gördüğümde kim diye okulundaki bir tanıdığıma telefon açınca o kişinin söylediklerinin en küçüğü bile beni şaşkına döndermişti. Koca o dönemin Başbakanı bu insanı hiç bir yere sorgulamadan listeye koyuyorsa helal olsun. Bunlar içeride biz dışarıdayız gerisini siz düşünün. Ben bu vekil hanımefendimiz den bir kaç kez randevu istedim ve 2 kitabımı imzaladığım halde kimseyi takmaz halde olduğundan randevu vermedi. Bu dönem listede kesin olmayacağını düşünüyorum. Her ile bayan aday işi tam doğru olmuyor bu gözden kaçmamalı. Lütfen bu hoca takımı ve avukatlara listelerde gönlü bol olmanın hata olduğunu 24. dönem anlamışsınızdır İnşallah.Bakın parlamentoda 122 avukatın 76'sı Ak partili ve işte ekonomi de bu yüzden sıkıntıda... Ben Kayseri'den tesettürlü bir bayanın ve bir Avukatın vekil olmasını isterim ve 35-40 Avukat tüm partiye yeter. Ak partide karma olarak 18 ekonomist ve iktisatçı var ve bunların en iyisi bile ekonominin bu durumda olması yüzünden hikaye oldukları anlaşılıyor ama bu tam bir tespit değil. Çünkü Ali Babacan sadece bakanlıktaki ekibi dışında kimseyi dinlemiyor ama partide de dinlenecek insan olmadığı için de bu durum normal. Hatta bu konularda genel başkan yardımcısı olan kardeşimize 3 ayda ulaştım ve aktardığım 2-3 olguya nezaketen 2 dakika görüşelim demesi sonra biraz sitem edince işin ciddiyetini anlayıp bunlara eğilmeliyiz ama çok yoğunum olgusu yine önüme çıktı... Ak parti Avukatları azaltacak ve Ekonomiye farklı yerlerden bakan Ekonomist veya ekonomiyi iyi sentezleyenlerden bir ekip oluşturmazsa ülkenin gidişinin iyi olmayacağı gözüküyor...  Bu yazıyı okuyup yetkililere sunmayanlar da vebalde olmalılar. Onlar ne olursa olsun bu yazıyı tartışılır hale getirmeli. Ben niye Ak partiden aday adayı oldum? Sebebi vekiller ve bürokratlar koltuklarında fazla yük taşımaktan bıkmışlar. Hiç kimse mazlumu ve ülkesine hizmeti Amel defterinin artısı olarak görmüyor. Biri çıksın senin 3-5 projeni ben hayata geçirecegim desin ben hiç bir şeye aday değilim... Anam beni vekil olsun diye doğurmadı ama ülkene hizmet etmek zorundasın diye ikaz ettiğini bilirim. Ya birisi ya ben bu projeleri bu ülkeye kazandırmalıyız.

 

CB hatalıysa bile insandır olabilir ama yakın da olsam bunları sadece rapor ederek iletirdim asla kamuoyu ile bu işleri paylaşıp densizlere fırsat vermezdim. Şimdi 102 gün ara ile 18. ve 19. kitabımı 2015 Ocak ayında yayınladım ve makama yolladım. Şahsiyetini önemsediğim bir muhterem olan H.B. bey bu ülkeye 2 ay zaman kaybettirdiği halde istediğim görüşmeyi yapmak beni tabiki çok sevindirdi. Ama ülkem ve bu mağdur insanlık adına, H.B'ye elbet hakkımı helal etmiyorum. Ancak Cumhurbaşkanımızın gerçek dostlarını artık iyi ayırt etmesi lazım. Bunların baş harflerini yazarak diğerlerinden ayırt etmeliyim. Mesela sırasıyla tanıdıklarımdan İ.K., N.A., M.A., E.E., bunlar partinin başarısı için uğraşırken görüştüklerimin arasında M.M ........ ....... ise sadece kendi dertlerin de ve baş harflerini bile yazsam anlaşılacağından diğerleri inanın korkunç derecede ağresif laflar ettiğine şahit olmamdan dolayı hayallerim yıkıldı...

 

Şimdi gelelim sonuca, buna göre Ekonomide sorun yaşıyoruz demek ki parlamento elbet Avukat olmalı ama onların tam ağırlığı değil Ekonomi mezunları veya Ekonomi bilgisi yoğun olan adaylar bu dönem arttırılmalı. Ziraat Yük. Mühendisi olarak Genetik-İstatistik ağırlıklı yüksek Lisans eğitimim olsa da 2 yıl önce sitemde yayınladığım "Tarım Raporum" dışında1982 den bu yana sadece ekonomik argümanlarla ilgilendiğim bilinir ve bu yönde fikirler geliştirdiğimden ilk olarak bu fikirlerimi 1992 yılında 38 madde olmak üzere 1997 yılında ise 218 maddeden oluşan kaynak olgularımı noter tasdiki yaptırarak kaleme aldığım çeşitli yayın ve uzun süre ekonomi köşe yazarlığımdan dolayı bu konudaki çalışmalarım akademik düzey paralelinde olduğu bilinmektedir. Burada bir avantajım ise Ekonominin bir kolu olan Tarım konusunda eğitim almam diğer bir artım olsa gerek. Ekonomide kaynak konusun da bir çok yayınımın olması tesadüf değil. Bu çerçevede kabul görmüş ve aktardığımda doğru bunu ele alalım denen Kaynak olgularıma bir süre sonra duyarsız kalınması vekillerin ve bürokratların kendilerinin dışında kimsenin yükünü üstlenmek istememelerinden dolayı aday olmak istiyorum Vekil dediğin ülkenin açmazları ile ilgilenmek ve sorunları bertaraf etmenin yolunu aramak demektir. Ben duyarlı bürokrat ve vekil bulamadığımdan bu noktadaki çalışmalarımı suyun başına geçerek yapmak isterken 2 kişi dışında samimi insan bulamamam üzücü. Rabbim içime verdiği bu olguları hayata geçirecek hayırsever dostlar verirse sevap onların olur inşallah ve ülkemin kazançlı çıkacağını herkes görür.

Bu yazı toplam 974 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim