• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

Cumhurbaşkanının gözünü boyayamadı; Milli Tarım Projesi ile Bakan bey bay, bay!

Oğuz Güler

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında "Milli Tarım Projesi"nin hayırlı olmasını diledikten sora, bazı dolaylı tenkitler yaptı. Başlanğıçta "Sadık yarimiz olan toprağa hak ettiği değeri vermezsek sadece kendimizin, kendi neslimizin değil, Top yekûn insanlığın geleceğini tehdit altına sokmuş oluruz. Toprağa sırtını dönen insan en büyük ihaneti kendisine yapmış olur; çünkü Rabbim bizlere topraktan yaratıldığımızı ve yine toprağa döneceğimizi haber veriyor." diye konuştu. Cumhurbaşkanımız "Milli Tarım Projesine hep birlikte sahip çıkmalıyız" diyerek açılışını yaptığı konuşmasını eleştirilere boğdu sayılır. Milli Tarım Projesi ile sorunlarımızın çözümünde önemli bir adım atmış olacağız" dedi ama sanırım buna kendide inanmadı. Öyle ki et fiyatlarının ve diğer ürün fiyatların artışından yakınan bir CB atadığı bakanı yeterli görmediğini belli etmiş oldu. Zaten Aydınlık gazetesi Salı günü 6-8 bakanın gidici olduğunu bunların bazılarını kelime oyunları ile aktarsa da biz 2 ay önce 6 bakanın gidici olduğunu yazmıştım.. Genç çiftçi projesi bağlamında canlı hayvan alımında sorunlar olduğunu bu şekilde yazmasa da başarısızlığı  ima eden Aydınlık gazetesi işin altında nelerin olduğunu yazmamış ama"karantinasız bu hayvanların yurda sokulduğu" sösylentisi doğru çıkmaz diye dua edelim... 

Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin gıda ve et ithalatı yapıyor olması ortada bir sorun olduğunu, plansız ve programsız iş yapılması sebebiyle sık sık karşılaştığımız arz açığı veya arz fazlası... Enflasyon hedeflerimize ulaşamamamızın en önemli sebebi gıda fiyatları dedi. Sonrada enflasyon rakamları açıklandığı zaman, domates, biber bunlar söylendiği zaman gerçekten ağırıma gidiyor ve biz bu noktada domatesten, biberden dolayı enflasyonda olumsuz etkilenmememiz gerekir diyerek kendine kompliman yapmak isteyen bakanını anladıysa kısmen madara etti desem yeridir. Yani kısaca CB'mız bile her noktada kendi evlatlarını tenkit ediyor, hatta onların bazılarına dolaylı başarısız deme noktasına işi vardırıyor.

Peki Tarım Bakanı Faruk Çelik ne diyor? Kimyasal gübreden organik gübreye geçiyoruz (çok zor ve pahalı) "Soframızdaki ekmeği büyütmenin yolu, tarımsal alanları korumaktan geçiyor"(doğru ama bu kadroya bu bir love story) Sanayileşme ve köyden şehirlere göçle beraber tarım arazileri, gecekondu ve çarpık yapılaşmayla karşı karşıya kaldı. Başta sanayileşmede öne çıkan büyük iller olmak üzere şehirlerdeki tarım alanlarının altyapısı yerel yönetimler tarafından sağlıklı bir şekilde hazırlanamadığı için yaygın bir şekilde tarım alanlarının çöküşüyle karşı karşıya kaldık. Bu olumsuz tabloyu ortadan kaldırmak için ilk etapta 184 ovayı belirledik. "Milli Tarım Projesiyle hayvan varlığımızı, yerli kaynaklardan karşılayacağız" (harika, her bakandan çok dinledik, kim başaracak), Ortaya koyduğumuz Milli Tarım Projesiyle hayvan varlığımızı, et ihtiyacımızı yerli kaynaklardan karşılamayı amaçlıyoruz ( olmazsa Malta'dan veya Kıbrıs Rum kesiminden 1 milyon buzağı alarak sorunu çözeriz diye düşünüyorum, hatta KKTC'den de Saman almalıyız ki daha çok süt verimi almış oluruz) Bu projeyle 29 ilimizde mera hayvancılığını yetiştirici bölge olarak ciddi manada destekleyeceğiz. (tüm mera amenajmanı ne olacak) "Buzağı başına 750 TL destek vereceğiz" (Öküz başına destek kararı da alınmalı), Projeyle, ayrıca buzağı ölümlerini de önleyeceğiz. 500 bin hayvan ithal ediyorsunuz, ama 400 bin buzağı ölüyor. (bakanlıkta ki bu yapılanma ile bu ölüm rakamını bu yıl yarıya indirsin bakana 10 Cumhuriyet altını ödül vereceğim) Buzağı yetiştiremezseniz, büyütemezseniz sofranızda eti ne yapacaksınız? "Damızlık düve yetiştiricilerine yüzde 50 destek veriyoruz", Proje kapsamında 32 ilde damızlık düve üretim merkezleri kuracağız. Çünkü hayvancılıktaki önemli bir sorunumuz da, vatandaş hayvancılık yapmak istiyor, ama nereden temin edecek hayvanı? "5 stratejik ürünün TMO'nun şemsiyesi altına alınması çalışmalarımız sürüyor", Şimdi fıstık, zeytin, incir, kuru üzüm ve kayısı ile ilgili özel bir çalışma yapıyoruz bunlar nasıl kapsama alınabilir diye. Şimdi biz fındığa destek veriyoruz. Fındıkta TMO’ nun şemsiyesi altına alınmaz mı? Evet Fındık Almanyadan yönetiliyor ama güney Amerika bizi fındıkta geçecek galiba bunlar ne olacak? İşte bakan bey bazı eksiklikleri ve yapılmayanları sıralayarak Mehdi beyi yerden yere vurduğunu düşünememiş galiba. Mehti beyi çok tenkit ettik gitti ama o Moldovyanın tarım bakanı değildi, kendi hükümetinindi... Kendisini de aynı yere yakında koyabilirler.

Kaynak nerede dedikleri mazot desteği geliyor Milli Tarım Projesi ile birçok endişeler var? Buradan Bakan Faruk Çelik’ i uyarıyorum. Hala ekip kuramadın, hala her makamlar vekalet.. Ekibin bu projeyi tanıyor mu? Amaçlarını, hedeflerini, bütçesini, ülke ekonomisine getireceği katma değerinin farkında mı? Bu ara geçen yaklaşık 15 yıl AK PARTİ iktidarda değil mi? Bu sorunlar bugün konuşuluyorsa, Mehdi EKER ne yaptı. Burada bir başarılı durum yok ancak Mehdi EKER’ e yine görev verildi.Bugüne kadar Faruk ÇELİK sadece söylüyor ama icraat sıfır? Bu Bakanlık diğer Bakanlıklara benzemez, ben uyarmıştım uyarılarıma hala bakmadığı gibi korkusundan randevuda veremedi. Korkmasın ben Ak partinin 2015 aday adaylarındandım, çorbada tuzum olsun istemiştim... Yakında bakanlıktan alınırsa tüh demesin. Dışarıdan getirilen hayvanlar karantinaya alınmadan dağıtılıyor söylentisi var? Aman dikkat, bu doğruysa faturası herkese yansır değil mi? Hayvancılıkta, KORUNMA ÖNCE GELİR, ben uyarayım. Hastalık gelirse olanları Bakanlık iyi bilir…. Sonra da tedavi, daha sonra da aşı yok denir….

Sayın Cumhurbaşkanımıza ayak uydurmayan milletvekilleri var. Bakanlarda var, var da var. % 41 niye alında bakanların ve vekillerin şımarmalarından oldu dersem yanlış diyen olmaz galiba. Benden söylemesi. Hatta Meclis başkanımız İsmail Kahraman'a milletvekillerinin haftalarca odası yerine önce kulise gittiğini söylediğimde olamaz diyerek özel kalemine alakasız soru ile konuyu kapatıp, bu konuda yanılıyorsun gibi bir laf etmesine üzüldüm ama iddiamın arkasında olduğumu tüm çevreler bilsin. Vekiller odalarından kaçıyor bu "oda kart" ile Başbakanca denetlensin. Ayrıca CB'na kabinenin üçte biri ayak uyduramadığını bilinsin ve refaranduma bu kadro ile gidilmesin. Hatta "ekonomik darbe" ile referandumda bu kadro ile sıkıntı yaşayacağını ilk ben yazmış olayım. Tarım konularında hep yapıcı tenkitler yaptım ve bu konuda mesleki bilgim yüzünden bakanlığın iyi yönetilmediğini biliyorum. Bakan bey iyi bir insan ama 1-2 danışmanı dışında hepsi kadro boooooş, keşke Arçelik olsa.İşte bakan bey de karantina ve canlı hayvan ithalatı yüzünden gidebilir... Yani bay, bay olabilir. Bu bakanlıkta SGK işi gibi kuralları iyi determine etmekle değil Ekonominin varsayımlarını doğru uygulamakla ve liyakatli kadro kurmakla başarılı olunur.... Bilmem anlatabildim mi karantinacıbaşılar... Mecliste 8-10 Fetö temizliği ve bakanlık yenilemelerinin sırası değilmiş yanlış düşünmüşüm ama burası Türkiye...

Bu yazı toplam 1579 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim