• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Ankara 12 °C
  • İstanbul 16 °C
  • İzmir 17 °C

CUMHURİYETİMİZ

Müfit Demirkol

“Halkın egemenliğini kendi elinde bulundurduğu ve bunu, arasından seçtiği milletvekili aracıyla kullandığı bir devlet şeklidir.”

1. Sözlüklerde ki “cumhuriyet “ tarifi aynen böyledir. Bu ifadeyi açarsak;

2. Egemenlik, halkındır. Sahibi halktır.

Halkın arasından ve halk tarafından seçilen milletvekillerinin, halkı temsil ederek kurdukları ve devlet denilen topluluk tarafından idare edilmesidir.

Bu durumda, devlet denilen zümre, halk tarafından seçilmiş oluyor. Yurdumuzda halk tarafından seçilmiş olan tek siyasi Recep Tayyip Erdoğan dır. O da milletvekili olarak değil cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Milletvekilleri ise seçim kanunumuza göre, halk tarafından seçilmemişlerdir. Bağlı oldukları siyasi partiler tarafından hazırlanan listelere göre seçilmişlerdir. Hangi siyasi parti o ilden ne kadar oy almışsa, aldığı oy oranına göre, o ilden meclise göndereceği milletvekili sayısı belli olmaktadır. Ama meclise gönderilecek olan şahıslar, halk tarafından değil de, bağlı oldukları siyasi parti tarafından belirlenir.

O halde milletvekili olabilmenin şartları nedir?

Anayasamızın 76. Maddesine uyanlar milletvekili olabilirler. Şöyle ki;

“En az ilkokul mezunu olmayanlar, kısıtlılar, yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar, kamu hizmetinden yasaklılar, taksirli suçlar hariç toplam bir yıl veya daha fazla hapis ile ağır hapis cezasına hüküm giymiş olanlar; zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı suçlarla, kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, terör eylemlerine katılma ve bu gibi eylemleri tahrik ve teşvik suçlarından biriyle hüküm giymiş olanlar, affa uğramış olsalar bile milletvekili seçilemezler.”

Bu durumda meclisimizde bulunan milletvekili sayısı 550 ise, bu sayının içerisinde anayasamızın 76. Maddesine uyan (oto ehliyeti almak için en az ortaokul şatı aranmaktadır) kaç milletvekili bulunmaktadır?

506 fezleke dosyası hazırlanmış olan meclisimizdefezleke hazırlanmamış olan ve anayasamızın 76. Maddesine uygun olan milletvekili sayısının ne olabileceği ve bu meclisin ne şekilde ve nasıl görev yapma gösterisinde bulunduğu ortaya çıkmış olmaktadır. Kısa değişle bu gün Türkiye Cumhuriyetinin Büyük millet meclisinin ve halk tarafından seçilmemiş olan milletvekillerinin ve onların içinden seçilmiş olan devletin hiçbir geçerliliği olmamaktadır.

Geçerli olmayan bir meclis ile egemenliğin halkın elinde olmadığı bir ülkenin idare şeklinin “CUMHURİYET” olmadığı ortadadır.

Devlet içinde ki yolsuzlukların, alınan rüşvetlerin Amerika Birleşik Devletleri tarafından, İranlı iş adamı Reza Zarrab’ın ifadesine göre, bakanların ve milletvekillerin suçlanarak, adalete teslim edilme isteği, yurdumuzun içine düşmüş olduğu inanılmaz felaketin ve utancın başlangıcı, acıbir örneği olmaktadır.

Bu yazı toplam 2227 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim