• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Ankara 11 °C
  • İstanbul 15 °C
  • İzmir 14 °C

DİN İŞLERİ

Müfit Demirkol

Yurdumuzda senelerdir kurulu bulunan Diyanet işleri genel müdürlüğü adı altında devletimimizin bir birimi vardır. Bu kurumun görevleri nedir? Diyanet kelimesi arapça dır.Manası ise kısaca “din” ve”din ile alakalı” demektir.

Fıkıh kitaplarının diyaneten ve kazaen (fıkhen-hukuken) ayrımı, en göze çarpan özelliktir. Kazaî hükümler, delillere dayanılarak karara bağlanır ve verilen bu kararlar da yetkili merciler tarafından infaz edilir. Fakat, dinî hükümler ise, kişilerin sübjektif iradelerine (niyet) göre değerlendirilir ve kul ile Allah arasında bir münasebet kabul edilerek bu konudaki karar, kişilerin vicdanlarına havale edilir. Bu tür hükümlerin hukukî bir yaptırım gücü yoktur. Başka bir anlatımla, hukuk bu konularda suskundur. Tek müeyyidesi, kişilerin dinî duygularıyla vicdanî sorumluluklarıdır. Şayet, kul hakkı ihlâli söz konusuysa, haksız olan taraf elbette haksızlığının vebaline ve de uhrevî cezasına katlanır.

Diyanet işleri kurumunun görevini belirten “görev ve çalışma yönergesi 2. madde a bendine göre”, diyanet işleri başkanlığının görevini; “İslâm Dininin itikat, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işlerini yürütmek, “ olarak tanımlanmaktadır.

Bu da Türkiye Cumhuriyeti devletinin din işlerinden sorumlu müdürlüğünün sadece İslam dini için geçerli olduğu ortaya çıkmaktadır.

İnsan hak ve inanç özgürlüğüne, tamamen ters olan bu kurumun kapatılarak, bu kurum yerine “din işleri Bakanlığı” nın kurulması modern Türkiyemiz için gereklidir.

Bu gün yurdumuzda inançları farklı toplumlar bulunmaktadır. Genel olarak İslam dinini benimsemiş olan yurdumuz insanının yanı sıra, mezhep ayrılıkları başta olmak üzere, inançlarında bir takım ayrılıklar içinde oldukları toplumların varlıkları göz önüne alınmalıdır.

Yurdumuz da çoğunluk nufusun İslamiyeti kabul etmesinin ve uygulamasının yanı sıra diğer inançlarında yaşamakta olduğu unutulmamalıdır. Hiristiyan,Ermeni,Yahudi ve Süryani inançlarının yanı sıra, dini inancı olmayan, inanmayanların da bulunduğu göz önüne alınmalıdır.

Her inanış sahibi bireylerin bir araya gelerek , bir meclis kurulması, bu meclisin İslamiyet başta olmak üzere, tüm inançların bir arada, insan hak ve özgürlükleri doğrultusunda, kulaktan duyma, değerlerin yerine bilimsel yollarla, yurdum insanına hizmet verebilmesi şarttır.

Bu gün hala İslamiyetin temeli olan kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimi okumayan, ya da okuduğunu sanan ama anlamını bilemeyen o kadar çok yurttaşımız var ken, diyanet işleri genel müdürlüğü adı altında görev yapmaya çalışan bu devlet kurumunun kapatılarak, DİN İŞLERİ BAKANLIĞI nın kurulması kaçınılmazdır.

Bu kurumun kapatılmasının gereğini ifade eden HDP partisinin öncü olarak, başı çekmesi, toplumumuzun bu konuda ki gerçek fikrini ortaya koymaktadır. Türk toplumu dini inancını serbest ce ve bilerek uygulamak istemektedir.

İslamiyetin faziletlerini Kuran-ı Kerim ışığında anlamak, ve tatmak gerekir.

İslamiyetin tek şartının “sevgi” olduğunu bilmek gerekir.

İslamiyetin paylaşmayı emrettiğinin bilinmesi gerekir.

Mezhep ayrılıklarının olmadığını öğrenmek gerekir.

Tekke, zaviye ve tarikatların olmadığını bilmek gerekir.

İnsanlar arasında Hiçbir ayrım yapılamayacağını bilmek gerekir.

İslamiyette, her konuda, şekilcilik,farklılık olmadığının bilinmesi gerekir.

Kurtuluşa erebilmenin tek yolunun ona (Allah'a) yönelmek olduğunun bilinmesi gerekir. Allah'ın her yerde, her yönde var olduğunun bilinmesi gerekir.

Bugün bütün bu eksiklerimizi görebilmemiz, inançlarımızda hür ve bilinçli olup, toplumumuzda barış ve sevgi estirebilmemiz için,toplumumuzu Atamızın dediği gibi “muhasır medeniyetler seviyesine” çıkarabilmemiz, batı dünyasının inançlarımızdan korkmaması için, Din işleri Bakanlığı'nın, tüm inançların bireyleri ile birlikte teşkil edilecek olan kurul önderliğinde kurulması şarttır.

Bu yazı toplam 451 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim