• BIST 110.932
 • Altın 174,431
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 22 °C
 • İzmir 26 °C

DOĞUM KONTROLÜ

Fatih Yokuş

Ah şu batı hayranlığı, bizi ne kadar esir almış. Sormaz, soruşturmaz, yanlış oluğunu ise asla düşünmeyiz. Neyi mi? Batı patentli ne varsa her şeyi, bilinç altımıza öyle bir işlemiş ki, sözlerimizin doğruluğunu, işimizin güzelliğini, çalışmamızın haklılığını ancak batı destekli fikirlerle takviye edersek bir mana ifade ediyor. Gerçi günümüzde batı hayranlığı bir nebzede olsa azalmış ancak eskinin tesiri hala fazlasıyla his ediliyor.

Batı hayranlığı her alanda hakimiyet kurduğu gibi dini alanında da kedini his ettiriyor. Nasıl mı? Özellikle "irtica ile mücadele" adı altında yürütülen faaliyetler neticesinde, eğitim kurumlarında, dini eğitim olmadığından cahil bir nesil yetiştirildi. Bunu fırsat bilen bazı din adamları; kaptıkları tv., gazete, kitap ve dergiler vasıtası ile din adına karar vermeye ve de "ruhban" sınıfı olmaya başladılar. İşte bu sınıf batıda önem gören bir konu doğru ve ya yanlışını araştırmadan, Kur'an ve Sünnete uygunluk için bir biri ile yarışmaya başladılar, yeni fetvalar verdiler. Turban, doğum kontrolü, kadınların iş hayatındaki yeri, kürtaj,...bu konuların başında gelir.

Bu zevatlar; doğum kontrolü da Avrupa'da önem görünce, evvelini, ahırını, sebep, sonuç ve sağlık yönündeki neticelerini araştırma yapmadan caiz demekle kalmayıp adeta dini bir gerekmiş gibi sunmaya çalıştılar.

Ah şu batı hayranlığı, basiretimizi, ufkumuzu, düşüncemizi ne de esir almış. Biraz kendimize güvene bilsek, özümüze dönebilsek, batının her doğru dediğini biraz araştıra bilsek ondan sora doğruya doğru yanlışa da yanlış diye bilsek. Şimdi bu hocaların fetvaları ile hareket edip, doğum kontrolü adı altında aldıkları tedbirler neticesinde maruz kaldıkları yan etkiler sonucu yaşadıkları sıkıntıların vebalı kimden sorulacak? 

Doğum kontrolü sakıncalarını anlatmadan önce fıkhı hükmünü yazmaya çalışayım;

İsra suresi 32 ayet " Zinaya yaklaşmayın. Zira o, bir hayâsızlıktır ve çok kötü bir yoldur." Doğum kontrol unun en büyük sebebi zinadır. Evlilik dışı ilişkilerin yaygınlaşmasına sebeptir. Allah zinaya giden tüm yollardan uzak durmamızı emir eder. 

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem"Evleniniz, çoğalınız, çünkü ben kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar edeceğim." (Beyhakî, VII/81) ve yine;

"Sevimli, doğuma müsait kadınlarla evlenin." (Ebu Davud, Nikah 2; İbn Mace, Nikah 1).

İslam uleması doğal olarak hiç bir müdahale olmaksızın azil cevaz vermiş ve mezheplerin görüşü şöyledir.

1. Gazzâlî, Nevevî gibi Şâfiî mezhebi âlimlerinin açık ifadelerine göre bu mezhepte azil câizdir; ancak tenzihen mekruhtur, yapılmaması tercih edilmelidir; dînin gâyesi (neslin korunması ve çoğaltılması) ve azlin yapılmamasını tavsiye eden hadîsler bu hükmün delîli ve dayanağıdır (Gazzâlî, İhyâ, II, 47-48; Nevevî, el-Mecmû', XV, 577). 

2. Hanbelî mezhebine göre kadının izin vermesi halinde azil câizdir, kadın izin vermezse kocanın tek taraflı irâdesiyle azil yapması mekruh, hattâ bazı Hanbelîlere göre haramdır (Keşâfu'l- kınâ', III, 112; el-Muğnî, VII, 23-24). 

3. Malikî mezhebine göre de kocanın azil yapmasının câiz olması karısının iznine ve rızâsına bağlıdır (eş-Şerhu'l-Kebîr, II, 266). 

4. Hanefîlere göre karısının rızâsı bulunmadan kocanın azil yapması mekruhtur; ancak düşman ülkesinde bulunmak veya toplum ahlâkının bozulmuş olması sebebiyle doğacak çocuğun İslâmî kimlik ve kişilikten uzak yetişmesi ihtimâli gibi sebepler bulunursa koca, karısına rağmen azil yapabilir ve bu azil mekruh olmaz (Kâsânî, Bedâi', II, 334; İbn Âbidin, Radd, III, 176).

Şimdi gelelim Tıbbi neticelerine;Tüp bağlama (tüpligasyon),  Sağlık bakanlığı aile hekimliği sitesinden;

1-Kalıcıdır, geri dönüşü çok pahalı ve zordur. 

2-Uygulanması için ameliyathane ve uzman gerektirir.

3-Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir.

Birde bizatihi şahit olduğum ve duyduğum sıkıntılardan biri de, Rahim kanseri veya rahmin alınmasına sebebiyet veren hastalıkların hasıl olması, dış gebelik riski.. Bu bilinenler ya saklananlar.

Bu yazı toplam 481 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim