• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Ankara 13 °C
  • İstanbul 14 °C
  • İzmir 18 °C

DOKUNULMAZLIK KALKABİLİR Mİ..?

Müfit Demirkol

Başbakanımız sayın Ahmet Davutoğlu son demeçlerinde “dokunulmazlık kalkarsa çok sıkıntılar meydana gelir” dedi. Başbakanımızın sözünü ettiği sıkıntılar neler olabilir ?

Türkiye Büyük Millet Meclisimiz de şu an 544 milletvekilimiz bulunmaktadır. Seçim kanunumuza göre bu millet vekillerini bireysel olarak değil, bağlı bulunduğu siyasi partinin aldığı oy sayısına göre , partinin hazırladığı liste sırasına göre seçilmektedirler. Diğer bir değişle seçmen istediği milletvekilini seçme özğürlüğüne sahip değildir.

Bu gün meclisimizde bekleyen fezleke sayısı 459 dur. Yani 85 milletvekili hakkında fezleke yoktur. Bu da tam gerçek bir hesaplama değildir. Böylelikle meclisimizde hakkında suçlaması olmayan  vekil yüzdesi sadece yüzde 15 civarındadır.

1 milyar 365 milyon nufusu ile çin en kalabalık ülkedir. Arkasından Hindistan gelmektedir. Türkiye en kalabalık ülkeler sıralamasında 19. dur. Çinde  65 milletvekili , bir başkakan, genel sekreter ve 13 temsilciler meclis uyeleri ile birlikte meclislerinde ki vekil sayısı 83 kişidir. Yani diğer bir değişle, 100 milyon nufüsun sadece 6 milletvekili vardır.

Türkiye de ise bu oran, 100 bin kişi için 7 millet vekili şeklinde dir. Yani  her 14 000 kişinin meclisimiz de 1 millet vekili bulunmaktadır.

Şimdi başka bir yönden bu matematik oyununa bakalım. Emekli milletvekillerimiz ile halen meclisimizde bulunan 544 milletvekilimizin aylık maaşları ve onlar için görev yapan tüm personelin maaşları toplandığında  Türkiye bütçesine her ay  55 488 000.-TL bir ödeme zorunluluğu ortaya çıkartmaktadır. Bu toplam ücrete millet vekillerinin emeklilerinin yurt dışında ve yurt içinde  ki sağlık giderleri belirtilmemiştir.

Bütün bunların ışığı altında iktidar partisinin desteklediği “dokunulmazlıklar kaldırılsın”  sözünün arkasında ki hakikat ne olabilir.

Meclis de yüz de 85  oranın da suçlu varken, neden dokunulmazlığın kaldırılması istenmektedir.? Gerçek bir yargılama yapıldığında meclisimizde Hiçbir milletvekilinin kalmayacağı ortadadır.

O halde neden dokunulmazlıkların kaldırılması isteniyor? İnsanın bu noktada “düğün değil, bayram değil, eniştem beni neden öptü” diyeceği geliyor.

Tek sebepten, dokunulmazlık kaldırıldığında önce HDP milletvekilleri tutuklanacaktır.Böylece parti kapatılmadan HDP siyasi partisinden kurtulunmuş olunacaktır.

Ya diğer milletvekilleri hakkında ki suçlamalar ne olacaktır? Bu noktada yargının dizginleri kimin elinde ise onun istediği yola girilecektir.Yargının dizginler ile yönlendirilmesi ise başlı başına ülkemizin içinde bulunduğu kaos ortamının gerçek nedenidir.

İşte oynanmak istenilen oyunun senaryosu .. Ve acı tarafı ise bu senaryoya destek veren ana muhalefet ve diğer muhalefet partilerin olmasıdır.

Bu senaryonun rol dağılımını yapan ve rejisörlüğünü üstlenen ise Ahmet Davutoğlu, sahneye koyan  yapımcısı ve yönetmeni ise sayın Cumhurbaşkanımız dır.

Dokunulmazlık kaldırılsa ne olur, kaldırılmasa ne olur?

Adaletin olmadığı , yargının emir ve korku ile karar verilmeye çalışıldığı bir ülkede milletvekilinin suçunun olup olmadığının , maliyetinin neleri aştığının ne önemi olabilir ki..

Mühim olan insanlık.. Şükür o da biz de yok..

Bu yazı toplam 568 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim