• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C

DÜNYA’ DA ENDÜSTRİ 4.0, TARIM 4.0 VE TOPLUM 5.0

Oğuz Güler

Geçtiğimiz hafta Türk Ziraat Yüksek Mühendisleri Birliğinde Cumartesi sohbetlerinde bakanlıkta çağdaşlık, yenilik, yenilenmenin gereğini savunan ve vizyon ile liyakatle yol almanın önemini yaptığı sunumu ile ülke sevdalısı değerli devre arkadaşımın ilk defa bana yolladığı 1. yazısına ilaveten bu 2. yazısı olan kısaca "Tarım 4.0" seminerinin özetini isteyerek ülkemizde bu fikri gündeme ilk oturtan isim olduğunu tasdikleme adına değerli meslektaşımı kutlarım. Seminerden anektotların özeti kendi üslubundan aşağıdadır.

"Endüstri 1.0, su ve buhar gücünün yardımıyla mekanik tesisler ortaya çıktı.

ilk “Örgü Makinesi Tezgahının” kullanılması ile 1784 yılında başladı.

Endüstri 4.0 ise siber fiziksel sistemlerin kullanılmaya başlanılması ile 2010 yılından sonra başladı. Karmaşıklık derecesi oldukça arttı.

Ülkeler neler yapıyorlar, hangi aşamalardan geçiyorlar?

Tayland’ ı anlatalım.

Önce bir Reform Paketi açıklıyorlar. Tayland 1.0’ da Tarıma Dayalı Ekonomi Modeli ortaya koyuyorlar. Sırayla Tayland 2.0’ la Hafif Endüstri Tabanlı Ekonomi Modelini, daha sonrada Tayland 3.0 Ağır Sanayiye Dayalı Ekonomi Modelini ortaya koyuyorlar.

Bu yılın başında Endüstri 3.0’ a geçiyorlar. Şu anda Tayland’ ın ihracatın bir üretim üssü olarak geliştirmek için yabancı yatırım çekme çabası içindedir. 

Orta Gelirli Tuzak nedeniyle 2. Reform Paketini açtılar. Tayland 4.0 Modelini uygulamaya geçirdiler. Ekonomik Modelin 4. Aşamasıdır. Amacı; ülkeyi orta gelirli tuzaktan çekmektir. Ülkeyi yüksek gelirli bir ülke haline getirmeye çalışmaktır.

Bu dönemde Tayland, orta gelirli tuzağa sıkıştı ve farklılıklar ve dengesiz gelişmelerle karşı karşıya kaldı.

Tayland hükümeti "Tayland 4.0" ı tanıtmak için yoğun bir şekilde çalışıyor

Orta gelirli tuzak nedir?

Orta gelir düzeyine ulaştıktan sonra bir ülkenin büyümesinin yavaşladığı bir durumdur.

Aslında ortada bir tuzak yoktur. Ama “yetersiz kalan” veya “uygun olmayan” uzun dönem ekonomi politikaları vardır.

Tayland, ucuz, vasıfsız işgücüne sahip bir ülkeden ileriye gidebilmek için değer temelli ekonomi" yeniliklerine geçiyor.

Tayland, ülke, farklılıklara ve çevre ile toplum arasındaki dengesizliğin etkili bir şekilde ele alınması gerektiğinden "değer temelli ekonomi" ye odaklanmaktadır.

Tayland 4.0'ın ülke ekonomisinde ve üretiminde önemli bir değişiklik olduğunu gösteren üç unsura sahiptir.

Birinci unsur, bilgi temelli bir ekonomi olarak gelişerek ülkenin yüksek gelirli bir ülke olma konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor. Araştırma ve geliştirme, bilim ve teknoloji, yaratıcı düşünce ve yenilik üzerinde duruluyor.

İkinci unsurda, Tayland, refah ve gelişmeden elde edile katma değer adaletli olarak dağıtılarak "kapsayıcı bir toplum" a doğru ilerleyecektir.

Üçüncü unsur, çevreyi yok etmeden ekonomik büyümeyi ve sürdürülebilir gelişmeyi başarmak için "sürdürülebilir büyüme ve gelişme" üzerine odaklanmaktadır.

Tayland 4.0 yeni modeli ülkenin;

Geleneksel tarımını akıllı tarıma dönüştürüyor. 

Geleneksel KOBİ'leri akıllı işletmelere,

Geleneksel hizmetleri ise "daha azı için" yerine "daha fazla değil" kavramı altında yüksek değerli hizmetlere dönüştürüyor.

Anlaşılacağı gibi Tayland’ ın öncelikle Tayland 4.0 gibi programı var. Bu programın altında endüstri, tarım ve diğer sektörlerin programı bulunmaktadır.

İyi bir sistem kurmuşlar.

Tayland’ ta Başbakanlık bünyesinde faaliyet gösteren Yatırım Kurulu Ofisi (BOI) yatırımları teşvik etmektedir. Tayland’ ta bu ofisin en önemli görevi yatırımla ilgili konuları TEK ÇATI altında toplamak ve her türlü kolaylığı sağlamaktır. Bir yatırımcının güveneceği en iyi temas noktasıdır. Yıllardır anlattığımız “KONU BAZINDA” yapılanma var. Yatırımcı, bir çok Bakanlığa, ve bir bakanlıkta da bir çok Genel Müdürlüğe gitmiyorlar. Bu OFİSTE, bütün işlerini bitiriyor.

Yenilikçilik, teknoloji benimsendi. Tayland artık şunu biliyor; akıllı olmayan sistem gelecekte Tayland'ı besleyemez. 

Tayland 4.0' ın hedefi, tarım sektörünü gerek yerel gerekse uluslararası kullanım için bol kaynakları teşvik etmek ve güçlendirmektir. 

BOI kurulu yatırım teşvik paketini 15/09/2017 tarihinde açıkladı.

Modern Tarımı ve Endüstride Rekabetin Artırılmasını teşvik ediyor.

Tüm bu çalışmalar TAYLAND 4.0 programı kapsamında yapılmaktadır.

Yeni teşviklerde neler var?

•  BOI, tarım sektörünü desteklemek için Eylül 2017’ de ek önlemler önerdi.

• Bunlar, Akıllı teknolojinin tarıma dâhil edilmesini destekleyecek Yatırım teşvik paketi; Modern Tarımı ve Endüstride Rekabetin Artırılmasını teşvik ediyor.

• Bilgi teknolojilerini tarım endüstrisi üretiminde kullananlar, bilişim teknolojisini kullanan çiftçiler ve çiftliklerini modernize edenler bu teşviklerden yararlanacaklar.

• Uluslararası kalite standartlarını elde etmek için üretim yöntemlerini ve ürün kalitesini yükselten çiftçiler teşviklerden yararlanabilecekler.

• Makine ve otomatik ekipman yatırımları için vergi teşvikleri getirilmiş.

• Yeni ayrıcalık yapısı uyarınca, geleneksel çiftlik sektöründe modernize olmasına yardımcı olmak için teknoloji kullanan işletmeler, beş yıllık bir kurumlar vergisi muafiyetine hak kazanacaklar. 

Şu konu çok önemlidir. Başarının sırrı buradadır. 1. Reform Paketini 1960 yıllarda açmışlar. Bugüne kadar hükümetler, bakanlar hatta müsteşarlar değişmiş yol haritası ve hedef değişmemiş.

Peki ülkemiz bu konularda ne yapmış, nerede onu da haftaya Oğuz bey köşesini bizlere açarsa yollayacağım."

Bu yazı toplam 1873 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
  Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim