• BIST 117.216
 • Altın 165,528
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • Ankara 13 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 10 °C

Eğitim faaliyetleri ve “bilgi evleri projesi”

Mahir Özel

Eğitim İnsanları belli amaçlar doğrultusunda yetiştirme sürecidir. Yine Eğitim, yeni kuşakların hayata hazırlanmasında gereken bilgi, beceri ve anlayışlar elde etmelerine ve kişiliklerini geliştirmelerine yardım etme işlevidir. Amacı, yeni kuşaklara bir kültür birikimi aktarmak, gençleri gelecekteki toplumsal rollerine doğru yöneltmektir.

Eğitim, sosyal açıdan güçlü bir toplum yaratmaya yardımcı olurken, eğitilmiş insanlardan oluşan üretim gücüyle de ekonomik açıdan kuvvetli bir ülke oluşturulması için destek olur. Bu da eğitimin ne denli önemli olduğunun bir kanıtıdır.

Toplumların ileri gitmesinde önemli rol oynayan önemli kurumlardan birisi de yerel yönetimlerdir. Yerel yönetimler; merkezi yönetim ile halk arasında köprü işlevi gören, orada yaşayan halkın istek ve ihtiyaçlarını karşılamakla görevli olan kurumlarıdır.

Demokrasi okulu niteliğinde ki yerel yönetimlerin temel görevi kentin sosyal, ekonomik ve fiziki kalkınmasına olduğu gibi eğitimde de katkı sağlamaktır. Özellikle avantajlı olmayan kesimlere; kadınlar, çocuklar, engelliler, yaşlılar, dar gelirli ve  işsizlere yapılacak hizmetler; bu bireylerin yaşamında önemli iyileşmeler yaratmaktadır. Bu konuda issiz ve mesleki yeterliliği olmayan beş bine yakın hemşerimize iş bulan kurumumuz, verilen meslek edindirme eğitimleri yaklaşık beş yüz hemşerimize de Grafik Tasarım, CNC, Kaynak ve Bilgisayarlı Muhasebe kurslarında verdiği eğitimler Polatlı belediyesinin önemli hizmetlerindendir.

Diğer yandan daha çok öğrenciye hizmet vermeyi planlayan Polatlı Belediyesi etüt merkezi, lise ve üniversite giriş sınavları için 16 derslik ve etüt odalarıyla 580 öğrenciye hizmet vermektedir. Öğrencilerin okullardaki ders programlarına göre özel etüt çalışmaları düzenleyen Etüt Eğitim Merkezi; 30 kişilik uzman eğitici kadrosu ile hizmet vermeye devam etmektedir.  Yanı sıra engelli KPSS kursları da düzenlenmiş olup 55 öğrenciye kurs  verilmiştir.

Polatlı Belediyesi Kreş ve Gündüz Bakımevi  3yaş ve 6 yaş arasında ki 140  çocuğumuza okul öncesi eğitim vermektedir.

Eğitim ve kültür müdürümüzün bünyesinde açılan:

1.Polatlı Belediyesi eğitim merkezi
2.EKPSS kursu 
3.Halk oyunları kursu
4.Tiyatro ve Drama kursu
5.Bağlama kursu
6.Piyano kursu
7.Resim, Karakalem, Yağlıboya kursu
8.Ebru kursu
9.Gitar Kursu
10.Modern Dans kursu
11.Satranç kursu
12.İşaret dili eğitimi kursu
ve  KOSGEP eğitim kursları ile yaklaşık 1866 kişiye eğitim verilmiştir.

Bu eğitimleri veren Polatlı Belediyesi Eğitim ve Kültür müdürlüğünün verdiği hizmetlerde yaklaşık seksen eğitim elamanı ve personel görev almaktadır.

Uluğ Bey Gök Evi ile  Polatlı , Ankara ve çevresinde ki binlerce çocuğumuza  fizik ve uzay bilimlerinde çok ciddi  katkılar sağlıyoruz. Açılan bu Gök evinin ziyaretçilerinin büyük kısmının gençler olup tespit edilerek eğitimlerine önemli  katkılarda bulunduğu gözlenmektedir.

Bilgi çağı toplumu bireylerinin kentsel hizmet beklentileri çok farklı boyutlara yönelmiş ve artmıştır. Eğitimin önemini anlamış yerel yönetimler “bilgi evleri” projesini uygulamaktadır.

İslamın ilk üç asırında ki aydınlanması, İslam Rönesansı, “Beyt’ül Hikme – Hikmet Evi,  Bilim Evi” den esinlenilen  Bilgi Evi; 

eğitim çağındaki çocuk ve gençlere; araştırma – geliştirmeyi,  kütüphaneye gitme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı bilgisayar, internet ve kitapların bir arada olduğu, okul derslerine ve sınavlara hazırlık kursları ile çocukların eğitimini destekleyen ve hedefleyen, seminer ve yarışmaların düzenlendiği,çocukların ve gençlerin  sosyal kültürel gelişimini de sağlayan, çağdaş bilgi ve teknoloji merkezileridir.

Önerimiz belediyemiz bünyesindeki diğer eğitim bölümlerini de içine alan geniş kapsamlı “Bilgi Evleri” kurulmasıdır. Bu şekilde oluşturulacak bilgi evleri  ve bilim kulüplerinin Polatlımız da  gençlerimiz için fonksiyonel olarak faaliyetlere geçirilmesidir. Meclisimizin tasviplerine saygıyla arz olunur.

Bu yazı toplam 416 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim