Elazığ'da Dünya Rabia Günü Kutlaması

Elazığ'da Dünya Rabia Günü Kutlaması

Muhammed Mursi’ye yapılan askeri darbenin yıl dönümünde Elazığ’da gösteri düzenlendi. Dünya Rabia Günü dolayısıyla düzenlenen gösteride Postane Meydanı’nda toplanan kalabalık Ortadoğu’da Müslümanlara yapılan saldırıları kınadı.

A+A-

Elazığ’da Dünya Rabia Günü nedeniyle gösteri düzenlendi. Genç Memur-Sen önderliğinde toplanan çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyesi, attıkları sloganlar ve açtıkları pankartlarla Ortadoğu’da Müslümanlara yapılan saldırıları kınadı. Mısır, Suriye, Doğu Türkistan, Filistin, Telafer, Kerkük, Keşmir, Halep, Sincar, Orta Afrika Patani ve Arakan’da yaşayan Müslüman halka yapılan zulümlerin bir an önce durmasını isteyen kalabalık, Postane Meydanı’ndan öğretmenevi önüne kadar sloganlar atarak yürüdü.

Öğretmenevi önünde bir basın açıklaması yapan Genç Memur-Sen Elazığ Şube Başkanı Saim Çolak, saldırıların bir an önce durmasını istedi. Ümmet birliğinin oluşması gerektiğini ifade eden Çolak, "Hürriyete sınırsızca aşık Esma’ların Rabia Meydanı’ndaki özgürlük ve demokrasi nidalarını, ölüm feryatlarını döndüren zulüm ve vahşetin üzerinden tam bir yıl geçti. Zalimlerin dünyayı kuşatan barbarlıklarına son vermeyecek misin? Mazlumların kulakları sağır eden çığlıklarını daha ne kadar duymazlıktan geleceksin? Zulüm kalesinin burçlarında atılan vahşet oklarını, kaç çocuğun daha bağrına saplanmasını bekleyeceksin? Mısır’da darbeci Sisi’nin, Suriye’de cani Esed’in, Gazze’de katil İsrail’in, Doğu Türkistan’da vahşi Çin’in insanlığı katletmesi, insanlık onurunu çiğnemesini daha ne kadar seyredeceksin? Dünyadaki zulmün kuşatmasını sen bitireceksin. İnsanlığın katline ferman çıkaran kirli küresel ittifakı sen yok edeceksin. Özgürlüğün esaretine, demokrasinin mahkûmiyetine sen son vereceksin. Vahşet mühendislerinin 2013’ün 14 Ağustos’unda Mısır’da temelini attığı zulüm gökdelenini sen yerle bir edeceksin. Zindanları mazlum mekanı haline getiren emperyalist cinnete sen dur diyeceksin. Döktükleri mazlum kanlarının üzerine iktidarını inşa etmek isteyen petrol diktatörlerini sen devireceksin. Çocukları öldürülen anaların feryatları kahkahalarıyla bastırmak isteyen ölüm makinelerine haddini sen bildireceksin. Sen susmasaydın, sen ayağa kalksaydın, sen hakkı haykırıp zalimin karşısında dursaydın, sen mazluma el verip, mağdura kol kanat olsaydın; İsrail, Filistin ve Gazze’de soykırım yapamaz. Afrika’nın çocukları açlıktan ve susuzluktan kıvranamaz. Afrika’da küresel sermayenin sömürü pazarı kurulmaz. Arakan’da Doğu Türkistan’da, Mali’de Müslümanlar hunharca vurulmazdı. Sen ayağa kalksaydın, sen, insanlığı ayağa kaldırsaydın, sen hakkıyla ümmet olsaydın, Mursi’ye darbe yapılamaz, İhvan’lar hapse atılamaz, Mısır’da Rabiatül Adeviyye ve Tahrir meydanları Esmaların ve Abdullah’ların ölümüne sahne yapılamazdı. Huzurun, barışın, kardeşliğin ve adaletin hakim olduğu yeni ve adil bir dünya kuracağız" dedi.

Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Bu haber toplam 343 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.