• BIST 117.757
 • Altın 167,850
 • Dolar 3,9298
 • Euro 4,8377
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 20 °C

Etik ihlalinin yaptırımı nedir?

Taner Eraslan

Etik ihlalinin yaptırımı nedir?

Bilindiği üzere, 5176 sayılı Kamu Görevlileri Etik Kurulu Kurulması Ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un inceleme ve araştırma başlıklı 5.maddesinin 3.fıkrası : Anayasa Mahkemesi’nin 4/2/2010 tarihli ve E.: 2007/98, K.:2010/33 sayılı Kararı ile iptal edilmiştir.

Söz konusu fıkrada aşağıdaki düzenleme yer almaktaydı:

“Kurul, başvuruya konu işlem veya eylemi gerçekleştiren kamu görevlisinin, etik davranış ilkelerine aykırı işlem veya eylemi olduğunu tespit etmesi ve bu kararın kesinleşmesi halinde, bu durumu Başbakanlık, Kurul kararı olarak Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuna duyurur. Ancak, Kurul kararlarının yargı tarafından iptali halinde Kurul, yargı kararını yerine getirir ve Resmi Gazetede yayımlatır.”

Anayasa Mahkemesi iptal gerekçesinde aşağıdaki değerlendirmeleri yapmıştır:

“Öte yandan, Kamu Görevlileri Etik Kurulu kararının idari yargı tarafından iptal edilerek maddi olguların mevcut olmadığının tespiti halinde, Yasa gereği bu iptal kararının da Resmi Gazete’de yayımlanmasının, daha önceki yayım nedeniyle yazılı ve görsel medyaya haber teşkil edip farklı sübjektif değerlendirmelere maruz kalarak onuru zedelenen ve toplum önünde teşhir edilen kişilerin, uğradıkları manevi zararlarını tümüyle gidermeyeceği de açıktır.

Hukuk devletinin temel gereklerinden olan insan haklarının, demokratik toplum içinde nitelikli bir şekilde kullanılabilmeleri sağlanırken, bu kullanımın sonucunda ortaya çıkacak düzensizliklerin olumsuz sonuçlarının kaldırılabilmesi belli bir dengenin kurulmasını gerektirir. Kamuda etik kültürünün yerleşmesi için etik ilkeye aykırılık kararları ile bunların denetimi sonucu idari yargı tarafından verilen iptal kararlarının Resmî Gazete’de yayımlanmasının suç niteliği taşımayan bir konuda kişinin teşhirine, dolayısıyla toplum içindeki konumunun, maddi ve manevi varlığının ağır bir şekilde etkilenmesine yol açması, kişi özgürlüğü ile kamu gücünün kullanılması arasındaki hassas dengenin özgürlük aleyhine bozulması demektir. Bu nedenle kural demokratik toplum düzeninin gereklerine ve adalet ilkelerine dolayısıyla hukuk devletine ve kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkına aykırı bulunmaktadır.”

Anayasa Mahkemesinin yukarıda yer verilen ve kararda yer bulan iptal gerekçesine katılmak mümkün değildir. Şöyle ki;

 • Etik kural ihlaline ilişkin iddia karşısında inceleme ve araştırma, konusunda yetişmiş ve uzman denetim elamanı tarafından yapılmakta olup kurulda oylanmaktadır. Dolayısıyla, karar objektif alınmaktadır. Kararların alınmasında meydana gelen sorun varsa bu yöndeki eksiklik giderilmelidir.
 • Kararlar yargıya da açık olduğundan, yargı organlarının da denetimine açıktır.
 • Kişilerin teşhirine değinen kararda, kamu kaynağını kullanan kamu görevlilerinin, bu yönde belirtilen idari işlemlerdeki etik kural ihlallerinin kamuoyu denetimine açık olması doğal olduğu kadar, topluma da bu yönde bilgi verilmesi bir zorunluluktur.
 • Etik ihlali bir suç niteliği taşımadığından, kimin tarafından yapıldığının açıklanmadığı bir durumda etik ihlalinin yaptırımı ne olacaktır?
 • Diğer bir ifade ile etik incelemesi sonucunda ihlal kararı verilmesi durumunda, kamuoyu bilgilendirilmeyecekse, suç niteliği taşımadığından soruşturma veya kovuşturma da yapılmayacaksa, araştırmanın bir anlamı olmayacaktır.

Sonuç olarak, etik ihlalinin tespiti durumunda kamuoyunun bildirilmesi yerinde olacaktır.

Sadece kamuoyu bilgilendirme zamanı yargı denetiminden geçtikten sonra olması, sonradan ortaya çıkacak hak kayıplarının önlenmesini sağlayacaktır.

Yargı denetiminin üç ay gibi bir süre ile sınırlandırılması yönünde bir düzenlemede sürecin uzamasını engelleyecektir.

Bu yazı toplam 1763 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Haberler Ankara | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 545 221 98 97 | Faks : 0 850 303 80 36 | Haber Scripti: CM Bilişim