Fener Rum Patriği Bartholomeos'dan Maçka Belediye Başkanı Koçhan'a Ziyaret

Fener Rum Patriği Bartholomeos'dan Maçka Belediye Başkanı Koçhan'a Ziyaret

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veda ziyareti için 19 Ağustos Salı günü vereceği resepsiyona davetli olduğunu belirterek, “7 sene boyunca Sayın Gül’ün memleketimize önemli hizmetleri oldu. Çankaya’da önümüzdeki Salı veda rese

A+A-

Sümela’daki ayinin ardından Maçka’nın AK Partili Belediye Başkanı Koray Koçhan’ı makamında ziyaret eden Patrik Bartholomeos, ayinin güzel geçtiğini belirterek, “Her şey güzel gelişti. Hiçbir kusur yoktu. Bunun için teşekkür ediyoruz. Hükümetimizin ve şahsen Başbakanımızın izinleriyle bu ayinlere başladık. Müminlerimiz çok memnunlar ve her sene gelip katılıyorlar. Avustralya’dan 20 kişi geldi. Hükümetimize ve yerel makamlara çok müteşekkiriz” dedi.

Ayindeki konuşmasında yeni cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da tebrik ettiğini hatırlatan Bartholomeos, “Ayrılan cumhurbaşkanımıza da teşekkürlerimizi bildirdik. Çünkü 7 sene boyunca Sayın Gül’ün memleketimize önemli hizmetleri oldu. Çankaya’da önümüzdeki Salı veda resepsiyonu var. Davetliyim. Benim için şereftir ve katılacağım. Azınlıklar güzel şeyler yaşadı son zamanlarda. Çok takdir ediyoruz ve her zaman anlatıyoruz. Eskiden olmayan şeyler oluyor. Bu ayinler, ibadetler, Kapadokya’da da aynı şey. Başbakanımız yurtdışındaki yüksek rütbeli din adamlarımıza Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verdi. Gelecek patrik seçimlerine onlar da katılabilsinler diye. Gerek aday olarak gerek seçmen olarak katılabilsinler diye. Çünkü vatandaş olmadan katılamazlar. Bu da bizim için büyük bir hizmettir. İstanbul’da yaşayan metropolitler az sayıda, 15 civarında. Halbuki yurt dışından da TC vatandaşı olarak katılacaklarla birlikte 40’ı geçiyor" ifadelerini kullandı.

"İstanbul’a geldiğinizde kahvemizi içerseniz çok mutlu oluruz” diyen Bartholomeos’a Belediye Başkanı Koray Koçhan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sümela Manastırı’nın sadece müze değil ibadet yeri olarak kullanılması, hem ilçemizin tanıtımına katkı hem de hoşgörümüzün bir örneği. Aynı saatlerde bizim de Cuma namazımız vardı. Çok hoş bir duygu oldu bizim için. Biz kendi ibadetimizi yaparken siz de yukarıda kendi ibadetinizi yapıyordunuz” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından Maçka Belediye Başkanı Koçhan, Patrik Bartholomeos’a üzerinde kendi fotoğrafının da bulunduğu gümüş işlemeli bir tabak hediye etti. Koçhan, “Sayın Patrik Ramazan Bayramımızı da unutmadı. Bize bir şekerlik göndermişti. Onu da kullanıyoruz” diyerek Bartholomeos’un hediyesi olan şekerliği gösterdi. Bartholomeos da, “Medyaya da vermişsiniz bu haberi. Çok memnun olduk. Medyaya her zaman takdirimiz ve sevgimiz büyüktür. Toplumumuza hizmet veriyorlar. Yeter ki objektif ve dürüst olsunlar. Ellerinde büyük imkanlar vardır. Bu imkanları doğru kullanırlarsa toplumumuza unutulmaz hizmetleri olur daima sevgi ve takdirle karşılanacaktır” dedi.

Bu haber toplam 232 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.