Gaz Sancısı Sandı Böbreğinde Kitle Çıktı

Gaz Sancısı Sandı Böbreğinde Kitle Çıktı

İki ay önce şikayetleri nedeniyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölümü’ne başvuran hastanın böbrek üstünde 5 santimetrelik kitle tespit edildi.Laparoskopik yöntemle ameliyat olan hasta, sağlığına kavuştu.

A+A-

Halsizlik, baş dönmesi, karın ve baş ağrısı gibi sıkıntılar yaşadığını söyleyen 30 yaşındaki Özlem Odabaş, “Yaşadığım karın ağrılarını gaz sıkışması olarak zannettim. Son iki aydır normal bir hayat yaşamıyordum. Yüksek tansiyonun yanı sıra artık gözlerim bulanık görüyor, evden dahi dışarı çıkmak istemiyordum. Halsizdim, bunun yanı sıra baş ağrısı, baş dönmesi ve karın ağrısı yaşıyordum. Bunlar nedeniyle hastaneye başvurdum. Gaz sıkışması zannettim. Ama böbrek üstünde kitle olduğu ortaya çıktı. Eğer rahatsızlığım erken tespit edilmeseydi kalp krizi, beyin kanaması gibi sıkıntılar beni bulabilirdi” diye konuştu.

BÖBREK ÜSTÜ BEZİNDE 5 CM’LİK KİTLE TESPİT EDİLDİ

Ateş, tansiyon, bulantı ve kusma şikayetleriyle Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Üroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alim Koşar’a başvuran Özlem Odabaş’ın yapılan tetkiklerinde böbrek üstü bezinde yaklaşık 5 santimetrelik hormonaktif kitle belirlendi. Prof. Dr. Koşar, “Yapılan ileri tetkiklerde, tansiyona sebep olan böbrek üstü kitlesi teşhisi konuldu ve ameliyat kararı alındı. Laparoskopik yöntemle kapalı olarak böbrek üstü bezi, yaklaşık 1,5 saatlik bir operasyonla alındı” dedi.

“ARTIK KAPALI YÖNTEMLE DE BÖBREĞE ULAŞILABİLİNİYOR”

Op. Dr. İbrahim Duman ile gerçekleştirdikleri operasyonun ardından Özlem Odabaş’ın tansiyon seviyesinin normale döndüğünün altını çizen Prof. Dr. Koşar şöyle devam etti: “Artık böbrek üstü bezleri ameliyatı kapalı yöntemle de yapılabiliyor. Daha önceleri bu tip ameliyatlar kaburganın altından, ortalama 15-20 santimetrelik büyük bir kesiden girilerek yapılıyordu. Şimdiyse sadece ortalama 1 santimetrelik 3 delikten girilerek böbrek üstü bezlerine ulaşılabiliyor. Bu şekilde özellikle bayanların tercihi olan laparoskopik yöntemle ameliyat sonrası normal hayata dönme çok daha hızlı olabiliyor.”

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Lütfen Ad ve Soyad yazınız.
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.