Çanakkale Şehitleri Anıldı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında Muğla'da değişik programlar gerçekleştirildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma günü etkinlikleri kapsamında Muğla'da değişik programlar gerçekleştirildi. Törenlere Vali Amir Çiçek, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Rektör Mansur Harmandar, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, askeri erkan, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Törenler Şehitler Anıtına çelenk konması ile başladı. Şehitler Anıtında Muğla Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Akkuş yaptığı konuşmada, "2002 tarihinden bu yana Şehit Günü olarak da ilave edilen bu müstesna günde mukaddes vatanımız ve kutsal değerlerimiz için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizi tekrar minnet ve şükran duygularımız ile yad etmek için bir araya geldik. Ülkemizin bağımsızlığı, bütünlüğü, Cumhuriyetimiz ve kutsal değerler uğruna canlarını hiçe sayarak ölüme koşan ülkemizin dört bir köşesinde görevini yapmanın huzuru içinde yatan askerinden, polisine, öğretmeninden sivil memuruna, kısacası şehitlik mertebesine ulaşan bütün şehitlerimize ve ebediye intikal etmiş gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bizler üç kıtada at koşturup kılıç sallayarak zaferden zafere koşmuş vatanını, bayrağını ve milletini canından aziz bilip göğsünü düşmanlara siper eden aziz şehitlerimiz ve gazilerimizin çocukları ve torunlarıyız. Tarihimizde her savaşın ayrı bir önemi ve manevi bir değeri vardır. Fakat Çanakkale savaşlarının başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile bizim yerimizde ayrı bir önemi vardır" dedi.

Şehitler Anıtı'nda anıt özel defterini imzalayan Vali Amir Çiçek, anıt şeref defterine, "Aziz şehitlerimiz., Çanakkale zaferinin 101. Yıldönümünde ve 18 Mart Şehitleri Anma gününde saygı ve minnet ile huzurundayız. Milli mücadelenin ilk ateşinin yakıldığı şanlı zaferler ile birlik ve beraberlik duyguları perçinlenmiş, aynı duygular ile Ay-Yıldız toplanan milletimiz siz aziz şehitlerimiz sayesinde bir destana şahitlik etmiştir. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünü korumak için feda ettiğiniz canlarınız için minnettâr olduğumuzu bir kez daha dile getirmek isterim. "Çanakkale Geçilmez" sözünü tarihimize altın harflerle yazan başta Ulu önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğuruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sevgi, minnet ve şükran ile anıyorum" dedi.

Şehitler Anıtı'nda düzenlenen törenin ardından eski ve yeni şehir mezarlıklarında ebedi istirahatgâhlarında yatan şehitlerin mezarları ziyaret edildi. Şehitlerin mezarlarına protokol tarafından kırmızı karanfiller bırakılırken, Muğla Müftüsü Abdurrahman Koçak tarafından şehit için dualar okundu.

MUĞLA'NIN İLK MEHTERAN TAKIMI

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma programı Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi salonunda devam etti. Tören öncesi Halk Eğitim Merkezi, İş-Kur ve Muğla Müzisyenler Derneği'nin katkıları Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından verilen kurs sonrası oluşturulan Mehter Takımı kısa bir gösteri sundu. Gösterinin ardından Muğla genelindeki okullar arasında düzenlenen "Çanakkale Ruhu ve Gençlik" konulu yarışmada dereceye giren öğrencilerin ödülleri Vali Amir Çiçek tarafından verildi.

Salonda düzenlenen törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Özfidan yaptı. Özfidan, "Devletin bölünmez bütünlüğünü, Ay-Yıldızlı bayrağımızın altında onurlu yaşamamızı aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize borçluyuz. 211 bin şehit verdiğimiz, cesaretin kahramanlara dönüştüğü onurlu destansı bir savaşın gerçek öyküsü Çanakkale'de yaşanmıştır. Bugün aynı zamanda Türk'ün ulaşabileceği en yüksek makam olan şehitlik mertebesine ulaşarak isimlerini tarihimize altın harflerle yazdıran şehitlerimizi de her yıl minnet ve şükranla andığımız bir gündür. Çanakkale Büyük Önder Atatürk'ün Türk ulusunun makus talihini yendiği bir savaş alanıdır" dedi.

Tören, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı "Çanakkale Oratoryosu ve Drama Sunumu" ile sona erdi.

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?