Hafta Hafta Gebelik Takibi Ve Önemi

Kadınların hayatlarında şüphesiz ve tartışılmaz gebelik dönemi ayrı bir yer tuttuğu gibi bir o kadarda özel bir yere sahiptir.

Büyütmek için resme tıklayın

Bütün dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de bu mucizevi ve heyecan veren dönemhafta hafta gebelikolarak takip edilmektedir. Böylece anne adayında ve bebeğinde oluşabilecek bir çok sorun önceden tespit edilebilmekte ve önlemleri alınabilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki anne karnındaki bebekte oluşabilen bir çok sorunun tespiti yapılıp gerekli tedaviler yapılabilmektedir.

Anne adaylarını hamile olduklarını öğrendiklerinde gerçekleşen ilk muayene ile takip dönemi başlamaktadır. Yapılan kanda gebelik testi sonucu pozitif ise uzman bir hekim tarafından değerlendirilmeye alınır. Yapılan ilk muayenede şeker, tansiyon, kan uyuşmazlığı gibi bir çok yönden anne adayı değerlendirilirken bunların yanında bir rahatsızlığı söz konusu mu yada sürekli kullanılan ilaçlar var mı? Diye araştırılma yapılır. Ayrıca gebeliğin kaç haftalık olduğu da yapılan bu muayene sonucunda net bir şekilde ortaya çıkar. Bütün bunların sonucunda gebeliği takip edecek doktor bir takip planı oluşturacaktır.

Hamilelik dönemini biraz daha ayrıntılı ele alırsak 3 bölümden oluştuğunu görmek mümkündür. Bunlara trimester dönemleri adı verilir Latince bir kelimedir ve Türkçe anlamı üç aylık dönemler olmaktadır. Gebeliğin ilk üç aynını içine alan 1. Trimester olmaktadır. Bu dönemde bebeğin organ gelişimleri olmakta olup anne adayının da gebeliğe alışma ve adaptasyon süreci olmaktadır. İkinci üç aylık kısım ise 2. Trimester adı verilir bebeğin gelişimi hızla devam ederken anne adayı da hamileliğe tamamen alışmıştır. Son üç aylık dönemde ise 3. Trimester evresine girilir ve doğumun gerçekleşeceği dönem olduğundan heyecan hat sahvadadır.

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için gebeliğin herhangi bir şikayet söz konusu olması dahi her ay düzenli olarak kontrollerin yapılması gerek. 28 ile 36. Haftalar arasındaysa her iki haftada bir olmak koşulu ile kontrollere gidilmeli 36. Haftadan sonraysa her hafta doktor kontrolleri yapılmalıdır. Herhangi bir şikayetiniz olursa kontrol zamanını beklemeden hekiminize başvurmalısınız.

Hem anne adayı hem bebeğin sağlığı açısındanhafta hafta gebeliktakibinin önemini anlatmaya çalıştık hamilelik dönemi hakkında detaylı bilgiler içeren, anne adaylarına rehber olup bilgileri ile ışık tutan bir internet sitesi olan gebelikbilgisi.com sitesini ziyaret ederek çok daha fazla bilgilere ulaşabilirsiniz.

18 Mart 2016 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?