Hisarcık’ta 18 Mart Şehitleri Anma Günü Etkinlikleri

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101'inci yıldönümü etkinlikleri düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 101'inci yıldönümü etkinlikleri düzenlendi.

Resmi tören sabah saat 09.30'da Atatürk anıtına resmi ve sivil kuruluş temsilcilerinin çelenkleri koymalarıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Şehitler Ortaokulunun hazırladığı "18 Mart Şehitler Günü" programının yapılacağı Belediye Düğün Salonuna geçildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Yeşilhisar Camii İmam Hatibi Furkan Özen'in Kur'an-ı Kerim tilavetinden sonra günün anlam ve önemi ile ilgili bir konuşma yapan Şehitler Ortaokulu Müdürü Bekir Sıtkı Özyurt, "Bu gün burada bir daha dönmemek üzere gidenleri, tarihin yazdığı en gerçek ve en şerefli kahramanları, şehitlerimizi ve Çanakkale Zaferinin 101. Yıl dönümünü yad ve hatırlamak için huzurunuzdayız. Yıl 1915 1.Dünya Savaşı: Osmanlı Devleti dünyanın en güçlü devletleriyle mücadele ediyor. İngiltere Fransa Rusya, beraberinde getirdikleri binlerce sömürge askeri amaçları Başkent İstanbul alınırsa Osmanlı tarihe karışacak, Türk milleti bu topraklardan atılacaktı.101 yıl önce yüz binlerce vatan evladı, vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale ye çağrılmışlardı. Hiç düşünmeden cepheye koştular çünkü analar, "Oğul seni yetiştirdim hizmet eyle vatana, Ak sütümü helal etmem saldırmazsan düşmana" demiş, Oğullar ise, "Hakkını helal et şefkatli ana, canım feda olsun kutsal vatana" diyerek karşılık vermiştir. Çanakkale'yi Çanakkale yapan gelenler değildir. Çanakkale'yi Çanakkale yapan gelenleri karşılayan işte bu asil ruhtur. Çelik ve barut; İnancın, imanın, azmin karşısında yenik düşmüştür. Onlar 1071 den beri geliyorlar. 1000 yıldır bu milleti bu topraklardan atmak için geliyorlar. Tarih boyunca istikbal ve bağımsızlığını, Milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz Milletimiz esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını canı ve kanı pahasına korumuştur. Vatan topraklarını korumak ve savunmak için en güç koşullar altında canlarını ortaya koymaktan çekinmeyen şehitlerimiz, devletimizin varlığının, birlik ve beraberliğinin güvencesi olarak, sonsuza kadar milletimizin gönlünde yaşamaya devam edecektir. Onlar asla unutmamıştır, unutmayacaktır. Yüce Allah'ta buyurmuyor mu: Onlara ölü demeyiniz, onlar diridirler. Ve ben diyorum ki şu an bizi izliyorlar. Buradalar yanımızdalar, hepsine selam olsun. Mekanları cennet, ruhları şad olsun." diye konuştu.

Program Şehitler Ortaokulu öğrencilerinin "Çanakkale'de Düğün var" isimli piyes ve "Çanakkale" konulu oratoryo ile video gösterisi büyük beğeni topladı. Öğrenciler tarafından Çanakkale Zaferi ile ilgili anı ve şiirlerin okunmasından sonra Hisarcık merkez ve köy okullarının katılmış olduğu "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Davut Bayraktar, Garnizon Komutanı Oğuz Uçak ve Belediye Başkanı Fatih Çalışkan tarafından çeşitli hediyeler verildi. (MA-EFE)

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?