Askeri Denizcilik Faaliyetlerinde Yerlileşme Atağı

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM), 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. Yıl dönümünde askeri denizcilik alanında başlattığı yerlileşme atağını...

Büyütmek için resme tıklayın

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM), 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 101. Yıl dönümünde askeri denizcilik alanında başlattığı yerlileşme atağını sürdürüyor. Dünyada sınıfında en iyisi olarak gösterilen Milli Gemi MİLGEM'in yanı sıra, denizaltı modernizasyon ve inşa projeleriyle de adından söz ettiren STM, Pakistan'ın talebi üzerine inşa edilen ve bu yıl içinde tamamlanması öngörülen Denizde İkmal Tankeri projesiyle cumhuriyet tarihinin en büyük askeri gemiihracatına imza atacak.

TSK ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na mühendislik, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi ve lojistik destek hizmetleri vermek amacıyla Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı ile 1991 yılında kurulan STM, savunma sanayii alanında geride bıraktığı 25 yılda pek çok ilke imza attı. Özellikle son on yılda Türkiye'nin askeri denizcilik alanında göstermiş olduğu ilerleme ve atılımlar doğrultusunda bilgi, birikim ve tecrübesini askeri gemi inşa ve modernizasyon konularında yoğunlaştıran STM, bu alanda Türkiye'nin lider kuruluşu vasfını taşıyor.

STM, milli ve uluslararası askeri deniz projelerinde Su Üstü ve Denizaltı Gemileri ile Askeri Tesis/Tersanelere yönelik Gemi İnşa ve Modernizasyon ile bakım onarım faaliyetlerinde anahtar teslim mühendislik hizmetleri sunuyor. Sınıfında dünyadaki en iyi örneklerinden birisi olarak gösterilen ve en son teknolojik sistemler ile Türk mühendisleri tarafından özgün olarak dizayn ve inşa edilen MİLGEM Projesi'nde gemi dizayn, ana tahrik sistemi dahil entegrasyon faaliyetleri, sistem ve malzeme tedariki gibi hizmetler sağlayan STM, sanayileşme alanında da önemli görevler gerçekleştirdi. STM ayrıca, MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen Ada Sınıfı Korvetler ve benzeri milli muharip platformların ihracat faaliyetlerini yöneterek ana yüklenici olarak yurt dışına hizmet vermek üzere resmi olarak da görevlendirildi.

Denizaltı teknolojilerinde de STM imzası

STM, su üstü harp gemileri yanında denizaltı projeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile yürütülen AY Sınıfı (Tip-209) Denizaltı Modernizasyon Projesi ve Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilen, havadan bağımsız tahrik sistemine sahip Tip-214 sınıfı benzeri 6 adet denizaltı inşa projesiyle, denizaltı sistemlerinde de STM imzası bulunuyor. STM'nin denizaltı inşa projesinde üstleneceği görevler arasında; dizayn, mühendislik ve sistem entegrasyon faaliyetlerine iştirak, malzeme, cihaz ve sistemlerin yerlileştirme çalışması ile projede yerli katkının artırılması gibi kritik sorumluluklar yer alıyor.

Pakistan Denizde İkmal Tankeri 2016'da denize indiriliyor

Milli su üstü ve denizaltı projelerinde yürütülen bu görevlerin yanı sıra, STM tarafından Pakistan Savunma Üretim Bakanlığı ile Pakistan Deniz Kuvvetleri ihtiyacına yönelik olarak 1 adet Denizde İkmal Gemisi Projesi için de geri sayım sürüyor. STM'nin ana yükleniciliğinde Karaçi Tersanesi'nde inşa edilen ikmal tankeri, Cumhuriyet tarihi boyunca askeri gemi projeleri alanında gerçekleştirilen en büyük ihracat değeri olma niteliği taşıyor. MİLGEM Projesi ile askeri gemi inşa alanında büyük atılım yapan gemi inşa sanayii açısından; tasarım ve mühendislik hizmeti ihracı yanında gemi inşa yan sanayi ürünlerinin ihracına da imkân veren bu projenin, bu yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

"Geleceğe güvenle bakarken geçmişi de hatırlıyoruz"

STM Genel Müdürü Davut Yılmaz, Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümünde dinamik, tecrübeli ve alanında uzman kadrolarıyla Türkiye'nin büyüyen ekonomisine önemli bir katkı yaptıklarını belirterek "Güçlenen Türk Savunma Sanayii'ne gerekli katkıyı yapmak için her geçen gün daha fazla ve azimle çalışıyoruz. Geleceğe güvenle bakarken geçmişimizi hatırlamanın önemini bu anlamlı günde bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Bu bağlamda, Çanakkale Savaşı esnasında kahramanca ülkesini savunan aziz şehitlerimizin ve gazilerimizin anısını bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz" diye konuştu.

18 Mart 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.