Sezer’den Yaşlılar Haftası Açıklaması

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Büyütmek için resme tıklayın

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Alper Sezer, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Yaşlılık kavramının kimi kaynaklara göre 60, kimi kaynaklara göre ise 65 yaş ve üzeri dönem olarak tanımlandığını ifade eden Sezer, açıklamasında Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre 65 yaş ve üzeri olarak kabul edilen yaşlı nüfusun 2010 yılında 524 milyon olduğunu kaydetti. Sezer açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu sayının 2050 yılında 1,5 milyara yükseleceği tahmin edilmektedir. Dolayısı ile yirminci yüzyıl ile birlikte gelişen en önemli kavram toplumların yaşlanmasıdır. Tıp, bilim ve teknoloji üçgenindeki gelişmeler ve doğum oranlarındaki azalma bu süreçte temel taşı oluşturmuştur. Öte yandan, sağlık alanındaki gelişmeler sonucunda tüm yaşlardaki yaşam beklentisinin artması, her yıl yaşlı nüfus grubuna dahil olan insan sayısının fazlalaşması ile sonuçlanmaktadır. Türkiye'de 1935 yılında Türkiye nüfusunun 628 bin 41'i 65 yaş üstü bireyler oluşturmaktaydı. Günümüzde ise nüfusun yüzde 7,5'i yani 5 milyon 682 bini geriatrik yaş grubunda yer almaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre yaşlı nüfus 65 ve daha yukarı yaş 2014 yılında 6 milyon 192 bin 962 kişi olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı yüzde 8 oldu.

Tüm dünyada her yıl 18-24 Mart tarihleri arası "Dünya Yaşlılar Haftası" olarak kutlanmaktadır. Yaşlıların toplumdaki yeri ve önemini bir kere daha hatırlayarak, onları sadece yılın bir günü veya bir haftası değil, onların toplumumuza sağladıkları katkılarla her zaman hatırlanmaları gerektiğinin daha önemle vurgulanması için ilan edilen önemli bir haftadır. İnsan ömrünün en son dönemini oluşturan yaşlılık, geride bırakılan mazide geçen yılların insana kazandırdığı birikim ve deneyim yaşamı zenginleştirmektedir. Hayatının gençlik dönemlerini verimli ve üretken bir şekilde geçirerek erişilen sağlıklı bir yaşlılık dönemine ulaşmak herkesin ortak arzusudur."

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?