Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları’na, 21 yıldır emek veren 6 oyuncu daha ustalık nişanesi olan “Peştamal” kuşandı

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKENT TİYATROLARI’NA 21 YILDIR EMEK VEREN 6 TİYATRO SANATÇISI DAHA PEŞTAMAL KUŞANARAK USTALIK UNVANI ALDI.

Büyütmek için resme tıklayın

Gençlik Parkı Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen“Peştamal Kuşanma”töreni öncesinde oyuncular çırak olarak son kez “Hayal Kahvesi"adlı oyunu sahnelediler.

BAŞKENT TİYATROLARI'NDASÜRDÜRÜLEN GELENEK

Büyükşehir Belediyesi Başkent Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Tahir İkiler,“Peştamal” kuşanarak çıraklıktan ustalığa geçiş geleneğinin sadece Başkent Tiyatroları’nda sürdürüldüğünü söyledi.

35 yıl önce kendisinin Hadi Poyrazoğlu’nun elinden peştamal kuşandığını ifade eden İkiler, Başkent Tiyatroları’nda devam ettirilen bu geleneğin diğer şehir tiyatrolarına da örnek olmasının en büyük temennileri olduğunu vurguladı.

21 YILLIK EMEK PEŞTEMAL İLE TAÇLANDI

Başkent Tiyatroları sanatçılarından Kadir Çöklü, Hakan Örge, Serkan Yaşar, Serkan Bilgin, Görkem Çetin ve Şefket Çetin peştamallerini ustaları Mehmet Tahir İkiler tarafından kuşanırken, böylece ustalık unvanına ilk adımlarını atmış oldular.

Ustalarıyla yıllarca aynı sahnede ter döken tiyatrocular, alkışlar arasında ustalık unvanının bir çeşit diploması olan“Peştamal”ikuşanmanın onurunu yaşadılar.

BUGÜNE KADAR 14 TİYATRO OYUNCUSU USTALIK UNVANI ALDI

Başkent Tiyatroları’nda hem eğitim alıp hem de yıllarca sahnede olan toplam 14 oyuncunun ustalık unvanını almalarının kendi için bir onur olduğunu belirten İkiler, tiyatroya gönül vermiş oyunculardan oluşan Başkent Tiyatrosu’nun Türkiye'nin birçok yerinde Karagöz ve Hacivat gibi geleneksel oyunların yanı sıra modern tiyatrodan oyunlar sahnelediklerini de kaydetti.

06 Haziran 2018 - Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.