Rotary 2440.bölge Federasyonu’nun Düzenlediği 1. İzmir Trafik Şurası Sonuç Bildirisi Yayınlandı

Geniş katılımla gerçekleştirilen 1. İzmir Trafik Şurası'nda, trafik meselesinin çözümü için atılması gereken adımlar ele alındı.

Haber albümü için resme tıklayın

Geniş katılımla gerçekleştirilen 1. İzmir Trafik Şurası'nda, trafik meselesinin çözümü için atılması gereken adımlar ele alındı. Kamuoyuna açıklanan şura bildirisinde, sorunların çözümü ve trafik bilinci oluşturulmasında, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği yapması gerektiğinin altı çizildi.

Güvenli trafik konusunda toplumsal duyarlılığı artırmayı amaçlayan 2440. Bölge Federasyonu'na bağlı Rotary Kulüpleri'nin geçen yıl gerçekleştirdiği çalıştayları ardından İzmir'de düzenlenen 1. Trafik Şurası'nda trafik sorununa çözüm getirecek radikal öneriler kamuoyu ile paylaşıldı. Moderatörlüğünü Gazeteci Abbas Güçlü'nün yaptığı şuraya İzmir Emniyet Müdürlüğü, akademik kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile federasyona bağlı kulüpler büyük ilgi gösterdiler. Şurada, 6 ana başlık altında ele alınan temel sorunların giderilmesi için atılması gereken adımlar ele alındı.

Rotary 2440. Bölge Federasyon Başkanı Dr. Reha Akın, şuranın açılışında yaptığı konuşmada, federasyona bağlı Rotary kulüpleri tarafından güvenli trafik için toplumsal duyarlılığı oluşturmaya yönelik yapılan çalışmalardan söz etti. Trafik sorununa dikkat çekmek ve sorunların çözümü amacıyla yürütülen çeşitli etkinliklerin yanı sıra iki ilde trafik çalıştayları düzenlediklerini anlatan Dr. Akın, Rotaryenlerin güvenli ve huzurlu bir toplum oluşturulmasına katkı maksadıyla gerçekleştirdikleri en önemli çalışmalardan birinin de trafik çalıştayları olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin trafik konusunda çözmesi gereken çok ciddi sıkıntıları olduğunu kaydeden Dr. Reha Akın, trafik kazalarında yaşanan ölümler sebebiyle binlerce ailenin acılar çektiğine ve yaralıların travmalar yaşadığına değinerek, milyonlarca liralık ekonomik kayıpların da ekonomiye zarar verdiğini anlattı.

Başkan Akın'ın açılış konuşmasının ardından katılımcılar, yayalar, engelliler ve çocuklar, saygı sevgi, hoşgörü, ambulans ve trafikte öncelikle araçlar, eğitim, kurallar, doğru bilinen yanlışlar, sosyal medya, park sorunu, toplu taşımacılık (taksi, otobüs) ve motorsiklet ve bisiklet kullanımı konularından oluşan 6 ana başlık hakkında görüşlerini aktardılar.

Şuranın sonunda uzmanlar tarafından dile getirilen sorunlar ve çözüm önerileri "şura bildirisi" adı altında kamuoyu ile paylaşıldı. Bildiride, yasama, yargı ve yürütme organlarına, sürücü eğitimi veren kurumlara, yayalara ve sürücülere çeşitli görüşler şöyle sıralandı:

"Başbakanlığa bağlı Trafik Müsteşarlığı'nın kurulmalıdır. Trafik eğitimleri ve altyapı çalışmalarındaki sosyal sorumluluk projelerindeki sporsonluklara vergi muafiyeti sağlanmalıdır. Trafik eğitim parkları kurularak çocuklara anaokulundan itibaren trafik eğitimi verilmelidir. Şehirlerimizde kameralı ihbar ve denetim sistemi oluşturulmalıdır. Anaokulu seviyesinde resmi trafik eğitimlerine derhal başlanmalıdır. TV dizilerinin içine trafik eğitimine yönelik spotlar yerleştirilmelidir. Halk eğitim kurumlarında trafik eğitimi ve sertifikasyon çalışması başlatılmalıdır. Motosikletlerde de takograf uygulaması başlatılmalıdır. Sürücü kurslarında verilen eğitimler güncellenmelidir. Ehliyetlerde acemi ve ileri yaş durumları da belirtilmelidir. Yaya hak ve sorumlulukları hakkında sürücü adaylarının bilgilendirilmelidir. Takip mesafesi ve araç hareketlenmesi konusunda eğitim verilmelidir. Adaylara öfke ve stresle başa çıkmanın yolları konularında eğitim verilmelidir."

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?