Yağmur Hasadında İlk Adımlar Atıldı

Sürdürülebilir ve geleceğe dokunan bir kent oluşturmak için kentsel ekoloji projelerine ağırlık veren Çankaya Belediyesi, Yağmur Hasadı Projesi'nin hazırlık...

Büyütmek için resme tıklayın

Sürdürülebilir ve geleceğe dokunan bir kent oluşturmak için kentsel ekoloji projelerine ağırlık veren Çankaya Belediyesi, Yağmur Hasadı Projesi'nin hazırlık çalışmaları kapsamında yabancı proje ortaklarını ağırladı.

Çankaya Belediyesi'nin Avrupa Birliği'nden hibe almaya hak kazandığı ilk proje olan Yağmur Hasadı Yoluyla İklim Değişikliğine Uyum Projesi'nin ilk çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Çankaya Belediyesi, Peyzaj Araştırmaları Derneği (PAD) ve Portekiz İnsancıl Dünya Derneği (AMH) işbirliğiyle yürütülecek olan proje AB ve Türkiye Sivil Toplum Diyaloğu - IV Çevre Hibe Programı kapsamında onaylanmış ve 143 bin euro bütçe almıştı. Benzer bir projeyi daha önce Portekiz'in Tamera bölgesinde başarıyla uygulayan Portekiz İnsancıl Dünya Derneği'nden (AMH) Christop Ulbig ve Jochen Baumgaertner'in deneyim aktarıcı ve eğitmen olarak katıldığı hazırlık toplantısına, Çankaya Belediye Başkan Yardımcıları Gülsün Bor Güner ve Anıl Sevinç de katıldı.

Projenin tanıtımı ve mevcut durum değerlendirmesinin ardından sahaya çıkıldı. İlçe genelinde Çankaya Belediyesi'ne ait ve yağmur hasadı yapılabilecek alanların tespiti için yapılan arazi gezisinde Alacaatlı mevkii, Mutlukent bölgesindeki bostan ve birkaç nokta daha gözden geçirildi. Christop Ulbig ve Jochen Baumgaertner'in değişik yerlerdeki toprak yapısı, su ve bitki örtüsü durumuna ilişkin değerlendirmeler yaptıkları arazi gezileri kapsamında Çankaya'ya bağlı Karahasanlı kırsal mahallesine de gidildi.

Yağmur Hasadı Projesi kapsamında sadece Çankaya merkezde değil, tarımla uğraşan köylülerin sulama sorununun çözümü açısından kırsal mahallelerde yaşayan halka yönelik de eğitim faaliyetleri yürütülecek.

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?