Cevdet Said: “Savaşın Ve Şiddetin Dönemi Bitmiştir, Şiddet İnsanların Fıtratına Aykırıdır”

Yazar Cevdet Said, şiddetin insanların fıtratına aykırı olduğunu söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yazar Cevdet Said, şiddetin insanların fıtratına aykırı olduğunu söyledi.

Said, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelerek İslam ve Suriye üzerine söyleşi yaptı. İslam'ın ve müslümanların birliğine dikkat çeken Yazar Cevdet Said, İslam'ın kuşatıcı ve kapsayıcı olduğunu vurguladı. Suriye'deki iç savaş nedeniyle ülkesini terk ederek üç yıl önce Türkiye'ye gelen Said, Rusya'nın Suriye'den çekilmesine dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"SAVAŞIN VE ŞİDDETİN DÖNEMİ BİTMİŞTİR, ŞİDDET İNSANLARIN FITRATINA AYKIRIDIR"

Said, Rusya'nın Suriye'ye gelmesi ve gitmesinin geçici olduğunu belirterek, "Allah'ın nuru bütün dünyayı kaplayacaktır. Buna inancımız tamdır, bütün insanlık kavgayı, gürültüyü bırakıp insan olmayı başaracaktır. Eski Roma'dan beri insanları vahşi hayvanların önüne atıp da parçalayan insanlaşamamışlar, o dönemden beri şiddeti yöntem olarak kullanıyor. Ama ilelebet böyle devam etmeyecek. Şiddetin insanlık fıtratına aykırı olduğunu anlayacaklar, çoğu anladı aslında. Çok az bir zalim, gözü açık topluluk insanları ve insanların cahilliğini sömürüyor. Zaten cahiller ve kötü niyetliler dışında silahı yöntem olarak kullanan kimse kalmadı. Diyeceksiniz ki şimdi o kadar silahı neden üretiyorlar. O kadar silahı üreten boşuna üretiyor. Oraya yapılan ölü yatırımdır, insanlık adına yatırım yaparlarsa kazanırlar Japonya bunu yaptı mesela, ama atom bombası yaparsan kimsenin işine yaramaz ölü yatırımdır".

"İNSANLIĞI, TÜRKİYE ÖNDERLİĞİNDE MÜSLÜMANLAR KURTARACAK"

Cevdet Said, "Cenabı hak, Kur'an-ı Kerim'de bir ayette "Allah, melekeler ve İlim sahipleri şahittir ki" diyor, demek ki Allah'ın ve melekelerin şahitliği hep var. İlim sahipleri şahitlik yaparsa, yanlış gördüğünü ifade ederse, doğru gördüğünü desteklerse yani insanlık ve âlimlik görevini yaparsa işler düzelir. O zaman Türkiye'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Durun bu sistem yanlış, dünya beşten büyüktür. Her zaman beş ülkenin dediği olacak diye bir şey söz konusu olmaz" dediği anlayış yayılacak ve insanca, medenice bir hayat süreceğiz. Türkiye Müslümanlarının öncülüğünde bu adil, iyiliğe dayalı, insanları ayırmayan herkesi eşit kabul eden kuşatıcı anlayış zaten başlamıştır" açıklamalarında bulundu.

18 Mart 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?