Usulsüz Ankarakart Kullanımı

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA’NIN TALİMATLARIYLA ULAŞIMDA “TEK KART” DÖNEMİNE GEÇİŞ, “USULSÜZ ANKARAKART KULLANIMI”NDA DA YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE DÜŞÜŞ SAĞLADI.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatlarıyla Başkent ulaşımında hayata geçirilen tek kartla ulaşım, indirim uygulamaları ve raylı sistemlerdeki aktarmasız ulaşım dönemine geçilmesiyle“Usulsüz Ankarakart Kullanımı”nda rekor bir düşüş gözlendi.

Geçtiğimiz yıllarda 3 bin 755 usulsüz kullanım sayısına kadar ulaşan ve cezai yaptırımları bulunan başkasının adına düzenlenmiş olan Ankarakart’ın üçüncü kişilerce kanun dışı kullanımı, 2018 yılında hem en düşük seviyeye geriledi hem de ay bazında düşüşe neden oldu.

YARI YARIYA DÜŞTÜ

2014 yılında kullanıma başlamasıyla birlikte Başkentlilerin büyük ilgisiyle karşılanan“Akıllı Bilet: Ankarakart”,aynı yıl bin 407 usulsüz kullanımla yılı kapattı. 2015 yılında rekor düzeye ulaşan ve 3 bin 755’lere kadar yükselen usulsüz kullanım, 2016’da 836, 2017’de ise 900’lara kadar geriledi.

Usulsüz kart kullanımında son bir yılda yüzde 50’nin üzerinde bir düşüş dikkat çekerken, bu oran yarı yarıya düşerek, 525 oldu.

YERİNDE KARARLAR USULSÜZ KULLANIMI AZALTTI

Tek kart kullanımına adım adım geçiş ve aktarmasız ulaşım gibi devrim niteliğindeki kararların büyük ölçüde etkili olduğu usulsüz kart kullanımdaki düşüş, aylık bazda da etkili oldu.

Ekim ayı itibariyle aylık rakam 29’a kadar düşerken, EGO Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan verilerde usulsüz kullanımda yıllara göre büyük bir düşüş olduğu da ortaya çıktı.

USULSÜZ KULLANIMA İDARİ PARA CEZASI VAR

Kontrol görevlilerince yapılan denetimler sırasında özellikle serbest veya indirimlikartkullanım hakkı olanların, zaman zaman kendikartını eşine, çocuğuna, torununa, akrabasına ya da kullanma hakkı olmayan üçüncü şahıslara kullandırttığı tespit edildi.

EGO yetkilileri; yaşlı, engelli ve görevlilere verilen serbest kartlarla, öğrencilere verilen indirimli kartların hak sahipleri dışında kullanıldığının tespit edilmesi halinde, hem kullananlara hem de kartını kullandıranlara idari para cezası uygulandığı bilgisini verdiler.

Usulsüz kart kullanıldığının ortaya çıkması durumunda bu kartlara el konulurken, bu kişiler hakkında yasal işlem de başlatılıyor.

23 Kasım 2018 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.