Kaldırımlarda sarı engelli yolları (iz yolu-hissedilebilir yüzey) yenileme çalışmaları başladı

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, GÖRME ENGELLİ VATANDAŞLARIN YÖN GÖSTERİCİSİ “İZ YOLLARI” İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİKLİĞE HAZIRLANIYOR.

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in metro, cadde, bulvar ve meydanlarını baştan başa saran sarı engelli yolları (iz yolu-hissedilebilir yüzey) yenileme çalışmalarına başladı.

Başkent’te bulunan toplam 131 kilometrelik iz yolu bakımdan geçirilirken, yıpranan ve kullanılamaz hale gelenler de kaldırılıyor. Büyükşehir Belediyesi yıpranan iz yollarının yerine hava şartlarına dayanıklı beton iz yolu ile değiştirmeye hazırlanıyor.

Kapalı alanlar için de ihale aşamasından sonra Kızılay-Çayyolu Metro hattı üzerindeki 7 metro durağında yer alan iz yolları sökülerek, yeni tip tabansız olanlarıyla değiştirilecek.

BAŞKENTLİLER İSTİYOR, BÜYÜKŞEHİR YAPIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın,“ortak akıl”ilkesi çerçevesinde vatandaş taleplerinin yerine getirilmesi talimatıyla harekete geçen ekipler, gelen şikayetler üzerine iz yollarının yenilenmesi çalışmalarını hızlandırdı.

Bu kapsamda ilk olarak vatandaş ihbarlarını değerlendiren ekipler, bu iz yollarını bir bir sökerek, tamamını değiştirmek yerine kademe kademe beton iz yolu ile değiştirecek.

GÖRME ENGELLİLERİN YOLU

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın tavsiye kararı çerçevesinde yerleştirilen iz yolları, özellikle görme engelli vatandaşların yön gösterici sarı şeritler olarak görev yapıyor.

Vatandaşların hangi noktada nasıl hareket etmesi gerektiğinin özel bir işaret dizilimiyle anlatıldığı iz yolları,“engelli bariyeri, yaya geçidi, yaya yolu sonu, merdiven gibi”pek çok bilgiyi engelli vatandaşlara hissedilebilir şekilde sunuyor.

30 Kasım 2018 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?