Mahkeme Kararı İle Tarihi Külliye Odunpazarı’nda Kaldı

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararla, Tarihi Kurşunlu Külliyesi yeniden Odunpazarı Belediyesi'nde kaldığı açıklandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Eskişehir 1. İdare Mahkemesi'nin verdiği kararla, Tarihi Kurşunlu Külliyesi yeniden Odunpazarı Belediyesi'nde kaldığı açıklandı.

Yapılan açıklamada, Eskişehir 1. İdare Mahkemesi Odunpazarı Belediyesi ile Odunpazarı Kaymakamlığı arasında dava konusu olan Tarihi Kurşunlu Külliyesi ile ilgili kararını verdiği belirtildi. Açıklamada, "Eskişehir 1. İdare Mahkemesi Odunpazarı Kaymakamlığı'nın tahliye talebinin hukuka uygun olmadığını söyledi. Kararda, "Vakıflar Genel Müdürlüğü ile davacı arasında imzalanan kira sözleşmesinin bitiş tarihinin 31 Aralık 2015 tarihi olduğu, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 20. Maddesi uyarınca bu tarihten 1 ay önce, yani en geç 31 Kasım 2015 tarihine kadar sözleşmenin yenilenmeyeceği ve taşınmazın teslim edilmesinin davacı idareye bildirilmesi gerekirken, bu süreye uyulmayarak 7 Aralık 2015 tarihli yazı ile bildirim yapıldığının görüldüğü, taşınmazı kira sözleşmesi gibi geçerli bir hukuki nedene dayalı olarak kullanmakta olduğu anlaşılan davacının sözleşmesi usule uygun olarak feshedilmeden ya da sözleşme süresi bitmeden bir ay önce sözleşme süresi sonunda taşınmazı tahliye etmesi gerektiği davacıya ihtar edilmeden, davacının Fuzuli Şagil olarak nitelendirilmesi ve bu sebeple tahliyesinin istenmesi mümkün olmadığından, taşınmazın boşaltılması aksi halde 2886 sayılı Yasanın 75. Maddesi uyarınca tahliye edileceği yönündeki dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmaktadır" ifadeleri yer aldı. Kararda ayrıca, "Dava konusu işlemin uygulanması ve taşınmazın tahliye edilmesi halinde, taşınmazı nikah salonu, sosyal ve kültürel faaliyetler için kullanan davacının telafisi güç veya imkansız zararlara uğrayabileceği açıktır" denildi.

TELAFİSİ GÜÇ ZARARLAR DOĞURABİLİR

Kararın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Açıklanan nedenlerle, hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. Maddesi uyarınca teminat alınmaksızın dava sonuna kadar yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Eskişehir Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere 2 Mart 2016 tarihinde oy birliğiyle karar verildi."

OLAYIN GEÇMİŞİ

Vakıflar bölge Müdürlüğü'nün malı olan ancak Odunpazarı Belediyesi'nin yapılan anlaşma ile kullanım hakkını elinde bulundurduğu Kurşunlu Külliyesi, 18 Ocak 2016 tarihinde polis ekipleri tarafından kapatılmıştı. 2004 yılından beri Odunpazarı Belediyesi'nce kullanılan en son 1 Ocak 2015 tarihinde kira sözleşmesinin yenilendiği Kurşunlu Külliyesi'nin Odunpazarı Kaymakamlığı tarafından 2016 senesinde kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği ve Kurşunlu Külliyesi'nin tahliye edileceği bildirilmişti. Odunpazarı Belediyesi bu konuya istinaden tahliye işlemini durdurmak amacıyla yürütmeyi durdurma davası açmış, açılan dava sonucu Eskişehir 1. İdare Mahkemesi dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına ilişkin karar vermişti. Alınan yürütmeyi durdurma kararına rağmen 18 Ocak 2016 tarihinde Adnan Menderes İlköğretim Okulu'nun etkinliği sırasında Külliye'nin kapısına polis ekipleri tarafından kilit vurulmuştu. Müdahalenin ardından Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt Tarihi Kurşunlu Külliyesi'nin kapısında 2 süren direniş başlatmıştı.

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?