Çanakkale Ruhu Kartepe’de Canlandı

Çanakkale destanının 101. yıldönümünde, Kartepe Belediyesi'nin ev sahipliğinde sahnelenen "Müdafaa 1915 Çanakkale" adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

Büyütmek için resme tıklayın

Çanakkale destanının 101. yıldönümünde, Kartepe Belediyesi'nin ev sahipliğinde sahnelenen "Müdafaa 1915 Çanakkale" adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü.

"Müdafaa 1915 Çanakkale" adlı oyun ile zor koşullarda kazanılan ve tarihin altın sayfalarında dönüm noktası olarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan tiyatro oyunu Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde Kartepelilerin beğenisine sunuldu.

Oyunu izlemek için salona gelen konuklar Çanakkale Savaşı konulu fotoğraf sergisini ilgiyle gezdiler. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan etkinlik İstiklal Marşı yazarı Mehmet Akif Ersoy'un "Çanakkale Şehitleri" adlı şiirinin okunması ile sürdü. Sahnelenen tiyatro oyunu ardından ekibi tebrik eden Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, "Çanakkale ruhunu yaşatmamız gerekiyor. Bu genç arkadaşlar birçok gencin yapamadığını yapıyor. Bilgisayar klavyesi ile telefon tuşu arasında farklı bir dünyada yaşayan gençlerimizi o dünyadan kopartmalıyız." dedi.

Şehitleri bu vesile ile rahmetle bir kez daha andıklarını kaydeden Başkan Üzülmez, "Ülke içinde yandaşlarla aynı haçlı savaşları devam ediyor. Geçmişte Çanakkale Savaşında, Kurtuluş Savaşı'nda bu destanı yazan, bizim ecdadımızın içinde bugün meydanlarda ortaya konulan o ırk ve etnik düşünce ayrımı yoktu. O dönem bir araya gelmiş her etnik milletten insanlarla bu ülkenin bekası için Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi birlikte destan yazmıştı. Bugün burada bu destanı yazanları anıyoruz. Bugün bizleri ayrıştırmak, bölmek isteyenlere Allah fırsat vermesin. Türkiye Cumhuriyeti büyüklüğü var oldukça biz bu hainlerle iç de ve dış da mücadele etmeye devam edeceğiz. O dönem bir araya gelmiş insanların güç ve kuvveti ile kazanılan Çanakkale ruhunu yaşatmamız gerekiyor. Allah bizlerden bu güç ve kuvveti eksik etmesin" diye konuştu.

Başkan Üzülmez, oyunu sahneleyen, ekibe teşekkür ederek çeşitli hediyeler verdi.

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?