BAKIR OCAKBAŞI: MANGAL KEYFİNİN SIRRI

Yemek kültürümüzün bir parçası olan kebap, mangal keyfimizin de vaz geçilmez parçasıdır.

Haber albümü için resme tıklayın

Evlerimizin bahçesinden piknik alanlarına kadar çeşitli yemekli etkinliklerde mangalsız yapamayan bir millet olduğumuz aşikardır. Toplumda var olan bu alışkanlığı gündelik yaşantımıza da taşımak amacıyla açılan ocakbaşı restoranlar, bir taratan yoğun iş tempomuza verdiğimiz aralarda yemek yemek için sıkça uğradığımız mekanlar olmakta, bir taraftan da gıda sektörünün önemli birer yapı taşı haline gelmekte. Buna bağlı olarak da bu restoranlarda kullanılan endüstriyel mutfak ürünlerinin kalitesi ve hijyen koşulları da önem kazanmaktadır.

Ocakbaşı restoranların ana demirbaşı et pişirilen mangal ve onun üst kısmındaki bakır davlumbazdan oluşan ve endüstriyel mutfak sektöründeBakır Ocakbaşıolarak adlandırılan settir. Davlumbaz ve mangal bölmeleriyle birlikte mangalın etrafındaki tezgah ve onun altındaki kapalı tezgah da dahil olmak üzere ocakbaşının tamamında işlemeli bakır malzeme kullanılır. Bakır malzemenin tav oranının %99 olması, malzemenin kalitesi hakkında bize fikir verecektir.

Ocakbaşı mangalsetinin tamamına giydirilmiş olan bakır metalin yüzeyi üzerine el işçiliği ile işlenmiş motifler yer alır. Firmanızın logosunu, ismini ve istediğiniz her tür desen deneyimli ustalar tarafından işlenir. Mekanınıza görsel bir zenginlik katacak olan ve adeta bir sanat eserini andıran bu bakır işlemeler, sadece müşterilerinizin değil, sizin için de ayrı bir zevk olacaktır.

Bakır Ocakbaşı modelleri öncelikle boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Geniş mekanlara uygun olan battal boy ürünlerin yanı sıra, köfte ocağı gibi daha küçük boyutları olan ürünler de üretilmektedir. Çalışma alanının durumuna göre açık ve kapalı modelleri de bulunan ocakbaşında kapalı modellerde davlumbazla mangal arasındaki alanın üç tarafı yine bakır malzemeyle kapatılmış, açık modelde ise dört taraf da açık bırakılmıştır.

Bakır ocakbaşı tezgahının temizliği, kullanılan malzemelerin hem kalitesi hem de temizliği ise çok önemlidir. Örneğin mangal içerisinde ateş tuğla kullanılması tavsiye edilir. Mangal şiş, Adana kebap şişi veya kare şişler dahil olmak üzere mangalda kullanılan bütün şişlerin paslanmaz malzemeden imal edilmiş olması, kullanım sonrasında mutlaka temizliğinin yapılması gerekir. Aynı durum mangal üzerindeki ızgara için de geçerlidir.

Kullandığınız et ne kadar taze ve kaliteli olursa olsun, ocakbaşı malzemelerinizin kalitesi ve temizliği ihmal edilirse lezzetli kebap keyfiniz yarım kalacağı gibi sağlık bakımından tehlikeler de söz konusu olabilir. Özel işlemeli desenleri, ocakbaşı imalatındaki hassasiyetiyle kaliteli, uzun ömürlü ve çok şık ürünlerin sergilendiğiwww.caykazani.us/bakir-ocakbasi.htmladresini ziyaret edebilirsiniz. Çeşitli örnek resimler de buluna bu adreste beğendiğiniz ürün hakkında detaylı bilgiler de mevcuttur.

03 Şubat 2016 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Alfa Haber Ajansı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Alfa Haber Ajansı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 995 05 01
Reklam bilgi

Anket Ankaragücü Yılın Başarılı Futbolcusunu Taraftar oylarıyla belirliyoruz.