Başkan Gökçek, TRT Haber Kanalı'nda, Canan Reçber'in sunduğu "Özel Röportaj" programına katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ terör örgütü ve uluslararası bazı güçlerin suni deprem oluşturması yönündeki endişelerinin arttığını belirterek..

Büyütmek için resme tıklayın

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, FETÖ terör örgütü ve uluslararası bazı güçlerin suni deprem oluşturması yönündeki endişelerinin arttığını belirterek, "Daha önce endişem var demiyordum, bu sefer açık endişem var. Yakın tarihte böyle bir organizasyon yapılması mümkün" dedi.

Başkan Gökçek, TRT Haber Kanalı'nda, Canan Reçber'in sunduğu"Özel Röportaj"programında, FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yeni planları ve Büyükşehir Belediyesi'nin yürüttüğü projeler hakkında bilgi verdi.

FETÖ terör örgütünün, suni bir deprem oluşturmaya yönelik planlarını tekrarlayan Gökçek, son zamanlarda ifade ettiği suni deprem konusundaki araştırmalarını genişlettiğini belirterek, “Suni bir deprem konusunda dile getirdiğim endişelerimin daha ileri bir noktasındayım. O ifadelerimi belirttikten sonra, bu konu üzerinde daha fazla odaklandım. Bilim adamlarıyla, bu konunun Türkiye’deki uzmanlarıyla konuştum. Hepsinin ittifak ettikleri konu, uluslararası mücadelenin deprem yoluyla da devam ettiği yönünde”dedi.

ABD başta olmak üzere İsrail, Rusya ve Fransa'nın, çok rahatlıkla suni deprem yapabilecek güçte olduklarını belirten Başkan Gökçek,“Bu, iki yolla yapılabiliyor. Ya özellikle biriken gazı harekete getirebilecek bir enerjini yukarıdan verilmesi ya da suyun altında çok küçük bir atom bombası kullanarak, belli bir yerdeki gazın patlatılması”dedi.

Gölcük Depremi'nde atom bombası küresi gibi bir kırmızı bir ateş topunun görüldüğünün tanıklarca ifade edildiğini hatırlatan Başkan Gökçek, önceki depremlerde benzer olayların yaşanmadığını, son zamanlarda sıklıkla bahsedilen ateş topunun da bu gerçekliğin bir kanıtı olduğunu söyledi. Dünyanın bir çok yerinde suni deprem meydana getirilmesi ile ilgili çalışmalar yürütüldüğünü, bu konuda büyük laboratuvarlar olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, suni deprem için denizin içinden çıkan bir ateş topunun delil olacağını söyledi.

14 Ağustos'ta bu beklentinin sergilendiğini belirten Başkan Gökçek, son zamanlarda FETÖ’cülerin sürekli,"İstanbul’da 250 yılda bir büyük deprem olur ve o gün geldi.Marmara’da da fay hattı var, eğer kırılırsa esas azap o zaman gelmiş olur, esas ilahi ikaz o zaman gelmiş olur”sözlerinin tekrarlanmaya başlanmasını da bu projeden vazgeçmediklerinin delili olarak gösterdi.

-“HEDEF, TÜRKİYE EKONOMİSİNİ ÇÖKERTMEK”-

İstanbul’da onbinlerce evin yıkımını temin edip, bir yığın insanın ölümüne yol açarak Türkiye ekonomisinin çökertilmek istendiğini ifade edenBaşkan Gökçek, “Suni deprem oluşturulması konusunda endişem var, daha önce endişem var demiyordum, bu sefer açık endişem var. Yakın tarihte böyle bir organizasyon yapılması mümkün”sözleriyle kaygılarını dile getirdi.

FETÖ’cülerin, son günlerde yoğun olarak "İstanbul’daki evlerinizi satın, işinize yaramayacak" şeklinde söylemlerde bulunduklarına dikkat çeken Başkan Gökçek, bu söylemler sonucu suni deprem oluşturulmasıyla FETÖ'nün bir mehdi olduğunu yaymak için bir fırsat olarak gördüklerini de söyledi.

-15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANISINA MÜZE

Programda Canan Reçber'in, Büyükşehir Belediyesi'nin projeleri ve hizmetleriyle ilgili sorularını yanıtlayan Başkan Gökçek, 15 Temmuz olaylarını vatandaşlara unutturmamak için Türkiye’nin en büyük müzesini yapmak istediklerini belirtti.

AOÇ Kavşağı’ndan Yenimahalle'ye gidilen yolda bulunan 90 dönümlük yeşil alanda 15 Temmuz Şehitler Parkı yapacaklarını ve burada tankların üzerinden geçip tahrip ettiği araçların bulunacağını, özellikle Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, askeri tesislerde harap edilen silahlar ve çeşitli malzemeleri sergileyeceklerini anlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

"Ayrıca parkta Ankara Emniyeti’nin, Özel Harekat’ın dev siluetlerini yapacağız. Bire bir ön cephelerini inşa edeceğiz. TBMM’nin tahrip olan kısmının aynısını o müzeye koymak istiyoruz. Kapalı bölümlerde de halkımızın kahramanlıklarını, gayretlerini, çatışmaları gösterecek bir müfing yapacağız. Sembol olan kahramanlarımız var. Onları, tank maketleri önünde yatarken göreceksiniz ve hikayelerini okuyacaksınız. Buna benzer, tarihe mal olacak 10- 15 enstantane de müzede yer alacak

Daha sonra vatandaşlara çağrıda bulunan Başkan Gökçek, Ankaralıların, elinde müzede yer alabilecek, şehit veya yaralılara ait kanlı gömlek, tanklar tarafından ezilen araç, atılan top mermileri, kurşunlar ve benzerlerini, sergilenmek üzere Belediye'ye getirmelerini istedi.

-TURAN GÜNEŞ BULVARI GENİŞLETME ÇALIŞMASI

Turan Güneş Bulvarı’nda yapılan genişletme çalışmasının 7 kilometrelik olduğunu belirten Başkan Gökçek, birinci aşamanınyol genişletme çalışmalarının tamamlandığını, Bayram öncesinde Kepekli ile Panora Kavşağı arasındaki 1. etabı bitirmiş olacaklarını söyledi. Gökçek,"Okullar açılmadan bir taraftan asfaltı, bir taraftan kaldırımları bitireceğiz"dedi.

Sunucu Reçber'in, bölgedeki trafik yoğunluğuna dikkat çekmesi üzerine, Gökçek, buradaki imar planlarının, Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olmadığını, yapılaşmasının, bakanlıklar tarafından özel bir planla resen yapıldığını ifade ederek, özellikle Panora tarafındaki yapılaşmanın, burayı bitirdiğini vurguladı. Gökçek,"O yüzden yolugenişletmek zorundayız 2'şer şeritli yolu imkan ölçüsünde 3'er şeritli olarak genişletiyoruz. Emniyet şeritleriyle birlikte toplam 8 şeride çıkarıyoruz"diye konuştu.

-KEÇİÖREN METROSU

Test sürüşleri başlayan Keçiören Metrosu ile ilgili açılış tarihini soran Canan Reçber’e, Başkan Gökçek, Başbakan Binali Yıldırım’ın, bu yılın sonunda bitirilmesi yönünde verdiği talimattan sonra, açılış tarihinin daha da öne çekilmesini istediğini vurguladı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Keçiören Metrosu’na 86 trilyon (eski parayla) masraf ettiklerine dikkat çeken Başkan Gökçek, Havaalanı'na kadar gidecek metronun, Gazino Durağından Keçiören Metrosu’na bağlanacağını, Başbakan'dan da ilk defa test sürüşünde, metronun Çubuk’a kadar götürüleceği müjdesini aldıklarını kaydetti.

-"ARAÇ SAYISI 6 KAT ARTMASINA RAĞMEN TRAFİĞİMİZ İYİ"

Başkan Gökçek, 23 yıl önce belediye başkanı seçildiğinde Ankara trafiğinde 350 bin aracın bulunduğunu, şimdi ise Ankara plakalı araç sayısının 1 milyon 700 bini geçtiğini, bunun yüzde 20’si kadar da Ankara dışı yabancı plakalı aracın trafikte olmasıyla, trafikteki toplam araç sayısının 2 milyonu geçtiğini söyledi.

Buna rağmen Ankara trafiğinin 23 yıl önce daha kötü olduğunu, araç sayısının 6 kat artmasına rağmen şu anda trafiğin iyi olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, "Ancak bu durumun ne kadar sürdürülebileceğini bilmiyorum" dedi.

Gökçek, Ankara'ya girişlerin paralı hale getirilmesiyle ilgili soru üzerine de"Böyle bir karar çıkarsa uygularız. Ancak böyle bir yasa çıkarsa, kent merkezine ücretli girişten elde edilecek gelirin, sadece ulaşımı rahatlatacak yol ve köprü yapımı projelerinde kullanılmasının zorunlu olması gerekir"dedi.

-“YILDA 100 KİLOMETRE YENİ BULVAR VE CADDE AÇIYORUZ”-

Ankara’da sürekli artan araç miktarının, trafiği olumsuz etkilememesi için yeni yollar yapmak zorunda olduklarını vurgulayan Başkan Gökçek,“Devamlı yol yapmak zorundayız. Onun için her sene Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ilçeler hariç 8 merkez ilçede bulvar, cadde dahil olmak üzere yılda ortalama 100 kilometre yol yapıyoruz”dedi.

Yapılan yollarla rahatlayan trafiğin, 5 ayrı istikametten gelen araçlarla tek merkezde tıkandığını, bunun çaresinin de toplu taşım olduğunu belirten Başkan Gökçek, yaptıkları metro ve yapmayı planladıkları monoray ve teleferikle ulaşımı rahatlatmayı hedeflediklerini anlattı.

-"SELÇUKLU BULVARI (KEÇİÖREN BULVARI) 1 AYA KADAR BİTECEK"

Başkan Gökçek, çalışmaları sürmekte olan Yeni Keçiören Bulvarı için de"Orayı artık Selçuklu Caddesi olarak isimlendiriyoruz. Çok da yakışacak" dedi. Bulvarın, Fatih Köprüsü’ne Sanatoryum tarafından giriş olarak alternatif olacağını, ayrıca Samsun yolu tarafında köprülü kavşak yapılmakta olduğunu bildiren Gökçek, proje kapsamında 8 alt ve üst geçit bulunduğunu, ilk etabın trafiğe açıldığını, tümünün de 1 ay içinde bitirileceğini, böylelikle Keçiören trafiğinin önemli ölçüde rahatlayacağını anlattı.

-YENİ BAĞLUM BULVARI-

Gökçek, Pursaklar Gümüşoğlu’ndan çıkıp Sanayi, Mimar Sinan, Fatih, Keçiören, Bağlum, Yakacık ve Yuva mahallesi arasında yapılan Bağlum Bulvarı'nın da çok önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek,"Esenboğa Yolu'nu direk olarak Kazan'a kadar bağlayan bir ara çevre yolu olacak. 20 kilometre uzunluğundaki bu yolun şu anda yüzde 90’ını bitirdik. Bu yolu yıl sonuna kadar trafiğe açmak istiyoruz”dedi.

-SABANCI- BAĞLICA BULVARI BAĞLANTISI

Sabancı- Bağlıca Bulvarı bağlantısını da önemli çalışmalardan biri olarak açıklayan Başkan Gökçek, bu bulvarın Zırhlı Tümen içinden geçeceğini, 4 kilometre uzunlukta ve 50 metre genişlikte olacağını söyledi. Ankara’da Doğu – Batı istikametinde trafiği rahatlatacak olan bu bulvarın yapımı için gerekli protokollerin önümüzdeki günlerde imzalanacağını belirten Başkan Gökçek, bulvarı bu yıl içerisinde bitirmeyi planladıklarını açıkladı.

-"ANKAPARK, ANKARA'NIN İSTİKBALİ"

ANKAPARK Projesi ile ilgili soruya da Başkan Gökçek, “Avrupa’nın en büyük, dünyanın 2. büyük parkı, oyuncak sayısı bakımından da dünyanın en büyük parkı oluyor. ANKAPARK’ta 1217 oyuncak var ve inanılmaz bir park. Biz burayı Ankara’nın istikbali olarak düşünüyoruz” dedi.Gökçek, parkın çevresine yabancı yatırımcıların otel ve tesisler yapması için çalıştıklarını da söyledi.

-İMRAHOR VADİSİ

İmrahor Vadisi'ni içine alan Ankara Boğazı Projesi'nin de hem yeşil alan, hem de kentsel dönüşüm projesi olarak Dikmen Vadisi gibi vazgeçilmez olacağını ve Ankara’ya renk katacak bir alan olacağına dikkat çeken Başkan Gökçek, burada 2 ay içinde projeye başlamayı planladıklarını ve 6-7 yıl sürebileceğini, rekreasyon alanını ise 3 yıl içinde bitirmeyi planladıklarını ifade etti.

Başkan Gökçek, diğer önemli projeler hakkında da özetle şu bilgileri verdi:

-TOKİ ile birlikte Himmetli civarında Gölbaşı ile Eskişehir Yolu arasında toplam 14 milyon metrekarelik Belediye'ye ait bir alanda dar gelirli vatandaşlarımız için modern ve ucuz konut yapmayı planlıyoruz. Önümüzdeki yıl inşaata hem TOKİ, hem de özel sektörle işbirliği yaparak başlayacağız.

-Mamak'taki yeni otogarihalesi yapıldı. Firma projelerini hazırlıyor. 2017 sonu veya 2018 yılı ortalarında otogar, Natavega'nın yanına taşınacak. Kentin 5 ayrı yerinde de küçük cep terminalleri olacak. Otobüsler gittiği istikamete göre vatandaşların otogara gitmeden de indirme bindirme yapabilecekler.

-Kızılay-Dikmen teleferiği, Kızılay Güvenpark’tan kalkacak, Dikmen Vadisi’ne gidecek ve vadinin yukarısında da bir çatalla 3 yöne ayrılacak, bir tarafı Öveçler’e, bir tarafı Panora’ya gidecek bir tarafı da yeni yapılan İmrahor Vadisi’ne gidecek.

-Eryaman Stadı’nın yapımına başladık 21-22 bin seyirci kapasiteli, çok şık bir stat olacak. 2017 sonuna yetiştirmeyi hedefliyoruz.

-Havaalanı yolu üzerindekiKuzey Yıldızı Camii, Cumhuriyet tarihinde yapılmış en görkemli cami olacak. 5 bin kişilik kongre salonu, sergi salonlarıyla, gelecek yıl tam bir külliye olarak hizmete girmesini planlıyoruz."

-‘ANKARA’NIN 1.5 YILLIK SU İHTİYACI HAZIR’

Başkan Gökçek, barajlardaki su durumuyla ilgili soru üzerine de Ankaralıların günde 1.2 milyon metreküp su tükettiğini belirterek, barajlara 1.5 yıllık su ihtiyacını karşılayacak miktarda 563 milyon metreküp su bulunduğunu kaydetti.

Ağustos ayı itibarıyla 345 milyon metreküp su geldiğini ifade den Başkan Gökçek, Ankara’da baraj doluluk oranların düşük görülmesinde, özellikle Çamlıdere Barajı’nın 1 milyar 400 milyon metreküp gibi çok büyük bir kapasiteye sahip olmasının etken olduğunu kaydetti.

03 Eylül 2016 - Spor


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?