Çakacak: “Şehitlerimizin Hatıralarını Sonsuza Kadar Yüreğimizde Taşıyacağız”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale Zaferi'nin özünde milletin güçlü inancı, vatan aşkı ve bağımsızlık tutkusu olduğunu vurgulayarak, "Çanakkale'de...

Haber albümü için resme tıklayın

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Çanakkale Zaferi'nin özünde milletin güçlü inancı, vatan aşkı ve bağımsızlık tutkusu olduğunu vurgulayarak, "Çanakkale'de olduğu gibi defalarca kanıtladığımız üzere, ülkemize içeriden ve dışarıdan kasteden düşmanlarımıza bu kötü emellerini asla gerçekleştiremeyeceklerini ilelebet göstereceğiz" dedi.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Kongre ve Sergi Sarayı'nda tören düzenlendi. Törene, Vali Özdemir Çakacak ve Eşi Kevser Çakacak, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan ve Baki Şimşek, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, şehit aileleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Törende, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Deniz Binbaşı İlhan Tabur da Çanakkale Deniz Zaferi'ni anlatan bir sunum yaptı.

Törende konuşan Vali Çakacak ise Türk milletinin şanlı tarihinin büyük zaferlerle dolu olduğunu, tarihe altın harflerle yazılan bu zaferlerin başında gelen Çanakkale Deniz Zaferi'nin de özünde, milletin güçlü inancı, vatan aşkı ve bağımsızlık tutkusu olduğunu vurguladı. Çakacak, "Milletimiz, içerisinde bulunduğu her türlü imkansızlıklara rağmen, kendisini tarih sahnesinden silip atmak isteyen üstün silah gücüne sahip düşmanlarına karşı gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine Vanlısından Edirnelisine, Karslısından Muğlalısına kadar birbirine kenetlenerek Çanakkale'de destansı bir zafer kazanmıştır. Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin şahıslarında sembolleşen bu destan, savaş ortamında bile atalarımızın insani değerlere ve mukaddesatına olan hassasiyeti ve bağlılığı ile düşmanlarının dahi takdirine mazhar olmuştur" dedi.

"ŞANLI BAYRAĞIMIZI SONSUZA DEK DALGALANDIRACAĞIZ"

"Ecdadımızın bizlere kutsal emaneti olan vatanımıza her koşulda sahip çıkarak, şanlı bayrağımızı sonsuza dek yurdumuzun üzerinde dalgalandıracağız" diyen Çakacak, tarih sahnesinin, birlik ve beraberliklerini kaybedip bozguna uğrayan ve tarihten silinerek yok olan milletlerin ibretlik gerçekleri ile dolu olduğuna dikkat çekti. Çakacak, "Ecdadımız ise yüzyıllar boyunca birbirine kenetlenerek tarihin her döneminde var olmuştur ve yüce milletimiz tarihin her döneminde var olacaktır. Her zaman bu şuur ile hareket ederek birbirimize sımsıkı kenetlenmeli ve milletimizi ve vatanımızı, bu uğurda şehit düşen ecdadımıza vefamızın bir gereği olarak ilelebet yaşatmayı ve yüceltmeyi en büyük görev olarak görmeliyiz" diye konuştu.

Ataların vatan, millet ve bağımsızlık aşkının, Türkiye'nin birliğine, milletin kardeşliğine içeriden ve dışarıdan kast eden hainlere karşı verilecek mücadelede, en büyük ilham kaynağı olmaya devam edeceğinin altını çizen Çakacak, "Bizler de dini, dili, ırkı ne olursa olsun vatanını korumak için ülkenin dört bir yanından gelerek Çanakkale'de buluşan ve omuz omuza vatanını müdafaa ederken şehit düşen ecdadımıza yaraşır şekilde, onların sergilediği bu dayanışmayı, bu birlik ruhunu en güçlü şekilde yaşatmaya devam edeceğiz. Millet olarak bu bilinçle hareket ederek, tarihimizde Çanakkale'de olduğu gibi defalarca kanıtladığımız üzere, ülkemize içeriden ve dışarıdan kasteden düşmanlarımıza bu kötü emellerini asla gerçekleştiremeyeceklerini ilelebet göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

"Vatan uğruna canını feda eden şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza kadar yüreğimizde taşıyacağız" diyen Çakacak, şöyle devam etti: "Şehitlerimizin, vatan ve millet uğruna yaptıkları bu büyük fedakarlıkları asla unutmayacak, onların emaneti olan bu aziz vatanı var gücümüzle koruyup tarihine, kültürüne ve medeniyetine yarışır şekilde yüceltmeye, büyütmeye ve güçlendirmeye devam ederek karşılıksız bırakmayacağız. Bu anlamlı gün vesilesi ile başta Büyük Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ve gazi ailelerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum."

Törende daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yelken yarışlarında dereceye giren sporculara ödülleri Vali Çakacak, Tuğamiral Demirhan ve Başkan Kocamaz tarafından verildi. Ödül töreninin ardından Akdeniz Bölge Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinesinde hazırlanan "Eski Çarıklar" adlı oyun sahnelendi.

18 Mart 2016 - Etkinlik


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?