Mustafa Ak, Kazakistan’da bir dizi temaslarda bulundu

Dil, din, tarih ve kültür bağı olan Türk dünyası ile güçlü ilişkiler kurarak, gönül coğrafyasını buluşturan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kazakistan’da bir dizi temaslarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

İki ülkenin kültürel iş birliği yapmasının önemine her fırsatta vurgu yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, T.C Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz’a yaptığı nezaket ziyaretinin ardından Kazakistan’ın ünlü yazarlarından Berdibek Sokpakbayev (Benim Adım Koca), Tayır Jomartbayuli (Kız Görelim) Sultanmaxmut Torayğırulı (Güzel Kamer), Sıpandiyar Köbeyuli (Başlık), Mirjaqip Duwlatuli’nin (Bahtsız Camal) eserlerinin Türkçe’ye çevrilmesi nedeniyle Almatı Milli Kütüphanesinde düzenlenen törene katıldı.

KAZAKİSTAN’DA KEÇİÖREN CADDESİ

Ak, daha sonra Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, T.C Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz, Jambıl Belediye Başkanı Bağdat Aliyev’in katılımıyla gerçekleşen Jambıl Uzunağaç'taki "Keçiören Caddesi"nin açılış törenine katılarak, protokol üyeleri ile birlikte Jambıl Jabayev anıtına çiçek bıraktı.

Keçiören ve Jambıl arasında kardeşlik protokolü olduğuna vurgu yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kazakistan’a misafirperverliği ve nezaketi için teşekkür ederek, “Kazakistan bizim ata yurdumuz… Burada kendimi evimde hissediyorum. Binlerce yıldan beri aynı kültür coğrafyasında yaşayan bizler; Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan ve Türk Dünyasının Aksakalı Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in liderliğinde iş birliğimizi sürdürüyor, ekonomik ve kültürel kalkınmada önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. İki ülke, vizyoner liderleri ve istikrarlı yönetimleriyle bölgesel iş birliği içinde dün olduğu gibi gelecekte de çalışmaya devam edecek. Bizler de yerel yönetimler olarak bu iş birliğini güçlendirme hedefindeyiz.” diye konuştu.

GÖNÜL KÖPRÜLERİNİ SAĞLAMLAŞTIRIYORUZ

Jambıl, Türkistan, Almatı Jetisu’nun Keçiören'in Kazakistan'daki kardeş belediyeleri olduğunu da hatırlatan Ak, “Kazakistan'ın en ünlü atışma ustası ve ozanı Suyinbay Aronuli Parkını ve anıtını Esertepe Mahallemize açarak bir nevi Asya ve Anadolu Türklerini buluşturduk. Ünlü Kazak ozanı ve atışma geleneğinin ustası Jambıl Jabayev’in doğumunun 170’inci yıl dönümü anısına bir sempozyum düzenledik, ismini bir sokakta yaşatıyoruz. Uluslararası Ramazan Etkinliklerinde Kazakistan kültürünü tanıtıyoruz. Tecrübe paylaşımı programları, dostluk konserleri, eğitim programları, Astana Günleri ve çeşitli kültürel programlarla gönül köprülerimizi sağlamlaştırma gayretindeyiz. Kazak yazarların değerli eserleri Belediyemizce Türkçe’ye çevrildi. Almatı Milli Kütüphanesine kazandırıldı, kütüphaneye Türk yayın ve eserlerin bulunduğu Türkiye salonu da açılacak, bu önemli bir adım… Ayrıca Türk- kazak dostluğunun 25. Yılı… Bu nedenle Keçiören’de de bir dizi program gerçekleştirdik, Keçiören’in adını taşıyan sokağın ata yurdumuz Kazakistan’da açılması iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesine yönelik büyük çalışmanın devamı niteliğindedir. Bu çalışmalar Türk- Kazak dostluğunu daha da güçlendirecek. ” ifadelerini kullandı.

T.C Almatı Başkonsolosu Rıza Kağan Yılmaz da Keçiören’in Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olduğunu belirttiği konuşmasında, “Dost ve kardeş halk olan iki ülkenin gelecekte de yeni başarılara imza atacaklarına inanıyorum.” temennisinde bulundu.

Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör de tarihi bir olaya tanıklık ettiklerini belirterek, Kazakistan’daki tüm belediyelerin Türkiye’deki belediyelerle kardeşlik protokolü olduğunu söyledi.

Jambıl Belediye Başkanı Bağdat Aliyev ise Keçiören’le dostluk köprülerinin pekiştirileceğine vurgu yaparak Jambıl Jabayev’in adının Keçiören’de yaşatıldığını hatırlattı.

Jambıl Jabayev ve Süyinbay Aronulı’nin müze ve anıtlarını ziyaret eden Ak ve beraberindekiler Kazakistan’ın Geleneksel At Yarışı Törenlerine de katıldıktan sonra Kırgızistan’a geçti. Keçiören’in kardeş belediyesi Issıkgöl-Karakol Belediye Başkanı Daniiar Arpachiev ve Kırgızistan-Issıkgöl Eyalet Valisi Osmonaliev Akylbek Sharipovich’i ziyaret eden Ak, karşılıklı iş birliği ve tecrübe paylaşımının devam edeceği vurgusunu yaptı. Ak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan ile Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov’un katılımıyla gerçekleşen 3. Dünya Göçebe Oyunlarını da izledi.​

05 Eylül 2018 Ankara/ Keçiören- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?