Ölümsüz Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, aramızdan ayrılışının 43’üncü yılında “Dostlar beni hatırlasın” programı düzenlendi

Ölümsüz Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, aramızdan ayrılışının 43’üncü yılında, Yenimahalle Belediyesi ve Aşık Veysel Kültür Derneği işbirliğinde düzenlenen “Dostlar beni hatırlasın” programıyla anıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen geceye CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Yaşar Neslihanoğlu ve Aşık Veysel gönüllüleri katıldı.

Aşık Veysel Anadolu insanının sesi oldu

Gecede Aşık Veysel dostlarına seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Hayatında tek bir kitap bile okumadan sözlerine binlerce kitap sığdıran, görmeyen gözleriyle hepimizden çok gören, çok anlayandır Âşık Veysel. Veysel, karanlık dünyasında bizlere ışık tutan Anadolu bilgelerindendir.Veysel şiirlerinde türkülerinde Anadolu’yu, Anadolu insanını, doğayı, aşkı anlattı. Tek bir satır kitap okumadan kitaplar dolusu anlam çıkarılacak dizeleriyle Anadolu insanının sesi oldu” diye konuştu.

Şatıroğlu Veysel’in mısralarında insanlar arası kardeşliği, birlikte yaşama duygusunu ve insan sevgisini anlattığını hatırlatan Yaşar “ Yaşadığımız toprakları güzelleştiren, kıymetini bizlere anlatan, hatırlatan insanlar vardır. Onların içinde görmeyen gözleri ile Anadolu’nun gözleri olmayı başaran, aşkı, telli turnayı, kilimlerdeki desenleri, hasreti bizlere yeniden okutan insandır Veysel.Gönül gözüyle herkesten çok gören Ozan Anadolu’nun Deryası’dır Aşık Veysel. Aşık Veysel olmasaydı bu topraklar biraz eksik, biraz öksüz kalacaktı muhtemelen” dedi.

Aşık Veysel’in türküleri Nazım’da tek ses oldu

Gecede sanatçılar İhsan Öztürk, Kubilay Dökmetaş ve Cengiz Özkan, Aşık Veysel’in birbirinden güzel türkülerini konuklarla birlikte yorumladı.

Gecenin sonunda Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Gündüz Şatıroğlu Çetin Başkan Yaşar’a günün anısına plaket verirken, Başkan Yaşar ve CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız da Aşkı Veysel’in kızları Menekşe Süzer ve Zekine (Sakine) Şatıroğlu’na plaket verdi.

14 Mayıs 2016 - Kültür - Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Haberler Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Haberler Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (312) 229 25 01
Reklam bilgi

Anket İş Hukuku'nda Zorunlu Arabuluculuk Nedir?